21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

STĘŻYCA

1 sierpnia 2017 r.

Przy ognisku pokoleń


fot. Jarosław Wojdat

Zawody sportowe i głośna muzyka przyciągnęły tłumy amatorów dobrej zabawy. Powodów do świętowania było co najmniej kilka. Na murawie stadionu i deskach amfiteatru 29 i 30 lipca mieszkańcy obchodzili Dni Stężycy.

W tym roku impreza odbyła się już po raz 40. Jej organizatorami byli: Towarzystwo Przyjaciół Stężycy, Wyspa Wisła, Ludowy Klub Sportowy „Mazowsze Stężyca” oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Nagrody dla najlepszych

 

Przed dwa dni weekendu na terenie gminy wiele się działo. Na plan pierwszy wybiły się zwłaszcza aktywne formy spędzania wolnego czasu. Jednym słowem organizatorzy postawili na sport. Nie stało się tak bez przyczyny. Równo 70 lat temu z inicjatywy Stanisława Tadeusza Frąckiewicza w Stężycy powstał Ludowy Klub Sportowy. Jubileusz skłonił nie tylko do podsumowań, ale też wręczenia dyplomów i pucharów. Z tej okazji na gminnym stadionie zostały rozegrane zawody sportowe. W meczach piłki nożnej, siatkowej i plażowej udział wzięli zarówno młodzież, jak i seniorzy. Ciekawą rywalizacją był sparing kawalerowie kontra żonaci o puchar prezesa LKS. Smak zawodów mogli poczuć również wędkarze. Na Łasze Wiślanej przez dwa dni odbywały się otwarte mistrzostwa spinningowe.

Pomysłodawcy zawodów zadbali też o przyszłe pokolenia sportowców. W trosce o rozwój kultury fizycznej rozprowadzali cegiełki o wartości 10 zł każda.

 

Cztery dekady tradycji

 

Kolejną okazją do świętowania była 40 rocznica powołania Towarzystwa Przyjaciół Stężycy. Z tej racji w intencji lokalnych społeczników w miejscowym kościele została odprawiona jubileuszowa Msza św. Stowarzyszenie zachęcało też mieszkańców i gości do zwiedzania Muzeum Ziemi Stężyckiej. Ci, którzy zdecydowali się do niego wstąpić, mogli zobaczyć m.in. dokumenty sprzed kilku wieków, dawne naczynia i sprzęty gospodarstwa domowego.

Z przygotowanych atrakcji korzystały całe rodziny. Szczególnym powodzeniem cieszył się jednak amfiteatr i tereny wokół niego. Emocjonującym momentem jednoczącym wszystkich mieszkańców było rozpalenie ogniska pokoleń. - To tradycja sięgająca 40 lat. Kiedyś takich ognisk było wiele. Gromadziły się przy nich całe rodziny. Teraz płonie tylko jeden duży stos, który rozpalają władze gminy i przedstawiciele stowarzyszeń - mówi Grażyna Kurek, dyrektor GOK.

 

Muzyczne przeboje

 

Tegoroczne Dni Stężycy, podobnie jak w latach ubiegłych, nie mogły obyć się bez wydarzeń muzycznych. Szerokie rzesze fanów muzyki disco przyciągnął występ głównej gwiazdy imprezy - zespołu Piękni i Młodzi. Klimat lat 60 przypomniała z kolei grupa The Postman (czyli polscy Beatlesi). A o gusta nieco starszych zadbali wykonawcy muzyki ludowej. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę festyn kończyła zabawa taneczna na terenie gminnego stadionu.

Przez cały czas trwania imprezy odwiedzający mogli korzystać ze stoisk wokół sceny. Miłośników sztuki kusiła wystawa prac malarskich. Swoje dzieła wystawili podopieczni GOK: Joanna Milczewska i Janina Wojdat. Na najmłodszych czekało wesołe miasteczko, a pozostali zainteresowani mogli nabyć publikacje na temat regionu.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR