24 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 4
24-30 stycznia 2019r.

menu

NEWS

W numerze ECHA materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton

9 sierpnia 2017 r.

Dyrygowanie morzem


fot. PIXABAY.COM

Pogoda tego lata nas nie rozpieszcza. Z nawałnic i fal zimna rzuca w objęcia gwałtownej spiekoty. Brak tej równowagi w temperaturze i opadach sprawia, że nie do końca odczuwamy przyjemność kanikułowych dni.

Wypada tylko współczuć synoptykom i wszelkiej maści pogodynkom, którzy dwoją się i troją, a i tak nie mogą usatysfakcjonować nas prognozą pogody na okres dłuższy niż 12 godzin. Jednakże nie tylko sytuacja pogodowa ma ten walor falowania morskiego. Również i polityczna scena Polski nie zamarła na czas wakacyjnego odpoczynku.

Z niemałym niepokojem jechałem w tym roku nad morze. Bałem się, że z morskiej fali wyłoni się łysiejąca czaszka posła Budki, a z nadmorskiej wydmy w uśmiechu szczerzyć się będzie do mnie Grzegorz Schetyna. Choć może i to jest lepsze od spotkania z posłanką Gajewską, która rozstawszy się (podobno) z mężem, może urządzać sobie polowania na kolejnego jelenia. A skoro polski Sąd Najwyższy uznał, że pani Sawicka, przyjmując łapówkę, nie popełniła przestępstwa korupcji, to kto da mi gwarancję, że obronię się przed natarczywością posłanki Gajewskiej. W tym stanie rzeczy aż strach nie tylko wyjść na ulicę, ale nawet otworzyć mikrofalówkę. Ale nie tylko opozycja stara się zabawić Polaków w czasie wakacyjnej nudy.

 

Przekąski i zakąski

O partii rządzącej napiszę jednak później. Teraz chciałbym wspomnieć o nagłym wypłynięciu na fale medialne młodych działaczy, którzy ujęli się za gnębionymi przez rządzących sędziami Sądu Najwyższego i innymi członkami „nadzwyczajnej kasty”. W wielu publikacjach opisywani byli oni jako bezpartyjni obrońcy demokracji. Cóż, przynajmniej w jednym przypadku oficjalnie wykazano powiązania z zagranicznymi ośrodkami, a zatem działanie w ich interesie. Ale nie tylko ta jedna fundacja ma swoje konotacje polityczne. Inny działacz, który swoim facebookowym profilem miał skrzykiwać młodych do obrony wolności tak zagrożonej, że aż Hanna Gronkiewicz-Waltz musiała wspominać o tym w przemówieniu w rocznicę powstania, okazał się wieloletnim członkiem zarządu skrajnie lewicowego ugrupowania Zieloni. Podobnie z innymi. Nieodparte jest więc wrażenie, iż mamy do czynienia z nową odsłoną pewnego baru z Krakowskiego Przedmieścia w czasie obrony krzyża przed Pałacem Prezydenckim, gdy w czasie wakacji znudzona brakiem zajęcia młodzież, i nie tylko, gromadziła się na darmową wyżerkę i picie, by potem w ramach zapłaty atakować modlących się pod krzyżem. Historia więc zatacza koło i nic nowego pod słońcem się nie trafia. Chyba tylko jedno. Mocodawcy owych „młodych” mają zagwozdkę, na którą partię dzisiaj postawić. Najlepszy byłby Kukiz’15, ale ten do współpracy się jakoś nie garnie. Natomiast podrygi PO na Woodstocku raczej śmieszą niż przyciągają. Podobnie i Nowoczesna ze swoją Maderą trudno znajdzie dojście do młodego pokolenia. Więc na razie idą w bezpartyjność, co samo w sobie jest bzdurą i fikcją. Ciekawe, jak długo będą to ciągnąć. Zapowiedź wystąpienia jak najbardziej „bezpartyjnych” artystów, którzy wcześniej znajdowali się w komitetach poparcia Bronisława (przez niektórych z nich nazywanego Władysławem), jest gwarancją ich całkowitego odpartyjnienia. Fajnie i głupio.

 

Za swoje trzeba płacić

Po rządowej stronie pojawiła się koncepcja wystawienia rachunku Niemcom za polskie straty z czasów II wojny światowej. Suma jest niemała, bo liczona w bilionach dolarów. Szał po stronie opozycji, wyrażony w ponowieniu hasła o wyprowadzaniu Polski z UE, wydaje się delikatnie przesadzony. W końcu Polska nic nie otrzymała za straszliwe doświadczenia czasów pożogi wojennej. Wspomina się wszakże o jakiejś formie politycznego manifestu odnośnie NRD, ale - jak się okazuje - nie ma on mocy wiążącej w skali międzynarodowej z dwóch powodów: niezgłoszenia tego do ONZ oraz nieistnienia już owego komunistycznego państwa. Panowie z PO podnoszą sprawę granicy zachodniej, jednak zapominają, że było to już ustalone w naszych traktatach z RFN. I chociaż owe traktaty wygasły (25 lat), to jednak można się na nie powoływać, zwłaszcza że dzisiaj nie mamy do czynienia z państwem o nazwie Niemcy, ale z państwem o nazwie RFN (BRD), czyli z tym samym, z którym podpisywaliśmy owe traktaty. Co prawda kanclerz Merkel wywodzi się z dawnego DDR i miała swoją przygodę z organizacjami komunistycznymi, ale dzisiaj nie jest obywatelką Niemiec wschodnich. To nic też, że jest już ponad 70 lat po wojnie. Wszak Grecja w XXI w. wystawiła rachunek hitlerowskim Niemcom. Można więc dochodzić swego. I gra nie toczy się o pieniądze, ale o coś więcej - o odpowiedzialność za własne poczynania.

 

Magnetyczny ruch

A swoją drogą, ciekawym jest to, że PO uznaje wystąpienie przeciwko Niemcom za próbę wyprowadzania nas z UE. Ponoć w niej każdy kraj znaczy tak samo, niezależnie od potencjału ekonomicznego i ludnościowego. Widać jednak, że co innego słowa, a co innego rzeczywistość. Należałoby uznać, że jedynym sposobem pozostania Polski w strukturach unijnych jest wierne warowanie przy niemieckiej nodze. Zresztą, to już wcześniej, w czasie pewnego wykładu, powiedział w Berlinie ówczesny minister spraw zagranicznych Polski. Ten sam, co teraz jest gwiazdą nagrywanych rozmów w jakiejś restauracji. Warto jednak zastanowić się, kto i jakie wynagrodzenie otrzyma za dzisiejsze podrygi. Nasze państwo raczej nic.

Ks. Jacek Świątek

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
Być kobietą urzekającą
„Życie w zgodzie z naturą” - pod takim hasłem upłynie spotkanie z cyklu „Być kobietą urzekającą” zaplanowane na 6 lutego w Miętnem.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR