17 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wyjątkowy festiwal

9 sierpnia 2017 r.

Bliskie spotkanie z muzyką Polesia


fot. JS

W Woli Wereszczyńskiej odbyła się kolejna edycja festiwalu pn. „Pieśni Bagien”. Wzięli w nim udział artyści z Polesia białoruskiego, ukraińskiego i polskiego. W programie były koncerty i potańcówki.

Na scenie zaprezentowali się śpiewacy i muzycy z Dołhobród, Warszawy, Wojsławic i okolic Urszulina, a także białoruskiej Chatyniczy i ukraińskiego Kijowa. Publiczność miała też okazję posłuchać kapel i muzykantów z Wohynia, Włodawy, Dubeczna i okolic Urszulina. Zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty śpiewu oraz gry na instrumentach.

Uczestnicy zajęć mieli możliwość zapoznania się z pieśniami Polesia - zarówno polskimi, białoruskimi, jak i ukraińskimi. Warsztaty śpiewu prowadzili: Oleh Korobow, Marharyta Skażenyk z Kijowa, Iryna Maziuk z Mińska, Jurij Pastuszenko z Warszawy, Sofia Herian z Krakowa oraz Agnieszka Szokaluk-Gorczyca - śpiewaczka i doktorantka w Instytucie Kultury Polskiego Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, zajmująca się śpiewem tradycyjnym Lubelszczyzny od 2000 r. - która zachęcała do nauki śpiewu polskich pieśni Polesia Lubelskiego.

- Warsztaty przeznaczone są dla kobiet, które ukończyły 16 rok życia. Nie biorą w nich udział mężczyźni z tej przyczyny, że posiadają odmienne skale głosowe - tłumaczyła A. Szokaluk-Gorczyca. - Zajęcia zaczynamy od poznania własnego głosu: jego tembru, siły, donośności. Jest to śpiew tzw. otwartym głosem, manierą wykonawczą charakterystyczną dla śpiewu ludowego, wiejskiego. Podstawowe metody można szybko opanować. Potem przechodzimy do konkretnych pieśni, np. sobótkowych, weselnych, ballad oraz kołysanek. Bazujemy na utworach, które nagrywałam w okolicy, a także zarchiwizowanych i nagranych w formie audio przez innych badaczy folkloru. W ubiegłym roku z zajęć skorzystało 13 kobiet i wiem, że niektóre panie samodzielnie kontynuowały naukę. Śpiewanie w grupie nie tylko daje satysfakcję, ale i tworzy wspólnotę - dodała.

 

Rady od 91-letniego muzyka

Chętnych nie brakowało także na popołudniowe instrumentalne spotkania warsztatowe. Nie bez znaczenia był fakt, że prowadził je 91-letni Edmund Brożek. - Pokazywałem młodym osobom, którym skrzypce nie są obce, mój sposób gry. Zwróciłem uwagę na prawidłowe trzymanie instrumentu i zaproponowałem kilka ćwiczeń. Mówiłem o grze ze słuchu, prezentując swoje utwory, m.in. „Marsz Połtawa”. Odpowiadałem na pytania młodzieży, dzieliłem się też swoją wiedzą, którą posiadam już od lat 40, kiedy to pobierałem naukę u wiejskich muzykantów - opowiadał E. Brożek. 91-latek jest również saksofonistą i klarnecistą. W swoim szerokim repertuarze posiada m.in. „pamięciowe”, bo poznane w młodości: oberki, polki, walce, fokstroty, kozaki i liczne marsze.

Warsztaty prowadzili również harmoniści z białoruskiej kapeli Kobryński harmonik, prezentując styl muzyczny z okolic Kobrynia i przygrywając melodie taneczne. Organizatorzy wystąpili także z propozycją warsztatów etnograficznych skierowanych do najmłodszych.

 

Na tradycyjną nutę

Podczas tegorocznej edycji festiwalu odbył się konkurs na wykonanie tradycyjnych pieśni pochodzących z terenów Polesia Lubelskiego usytuowanego - jak określili organizatorzy - między Wieprzem a Bugiem. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentowanie jednej pieśni wybranej spośród nagrań archiwalnych udostępnionych przez organizatora lub pozyskanych samodzielnie od wiejskich wykonawców z regionu. Udział wzięły zarówno osoby, które specjalizują się w śpiewie, jak i amatorzy, m.in. grupa 11-letnich dziewcząt, które przypomniały popularny utwór. Pierwszą nagrodę otrzymała Anna Trawicka z Lublina za zaśpiewanie piosenki „Młodziuśka Marysiu” z repertuaru Heleny Kłody z Rozkopaczewa.

 

Koncerty, wykłady, filmy

Podczas wieczornych koncertów i potańcówek wystąpili m.in.: O. Korobow i M. Skażenyk z Ukrainy, skrzypek, trębacz i harmonista ludowy Zdzisław Marczuk, Irina Maziuk z Mińska, która obok śpiewania zajmuje się badaniami tradycji muzycznych - głównie wokalnych oraz specyfiką wokalnej artykulacji różnych regionów Białorusi. Zaprezentowali się też: kapela Dudzińskich z Wohynia, artyści ze wsi Chatynicze oraz zespół Jutrzenka z Dołhobród. To jedna z najbardziej utytułowanych wiejskich grup śpiewaczych i teatralnych.

W programie festiwalu „Pieśni bagien” były też filmy dokumentalne, prezentacje oraz wykłady, m.in. O. Korobowa z Akademii Muzycznej w Kijowie na temat ekspedycji etnograficznych na Polesiu.

Organizatorami wydarzenia byli: Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz gmina Urszulin, których wsparło ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR