18 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Maksym, Bernadeta

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Miodowe święto

9 sierpnia 2017 r.

Podsumowanie zbiorów


fot. MG

Za nami kolejne już Święto Miodów Ziemi Łukowskiej. Impreza organizowana jest w Ławkach od ośmiu lat, a jej najważniejsze przesłanie to podsumowanie zbiorów miodu oraz trudu i wysiłków pszczelarzy.

Święto tradycyjnie rozpoczęło się Mszą św. odprawioną w intencji pszczelarzy w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Gręzówce. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem związanego z Ziemią Łukowską pszczelarza Kazimierza Lewickiego. Uroczystość uświetnili łukowscy parlamentarzyści w osobach posła Krzysztofa Głuchowskiego oraz senatora Stanisława Gogacza.

Obecny był również wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego prof. Zbigniew Kołtowski, a także prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Siedlcach Jerzy Buńko.

 

Zasłużeni pszczelarze

Po nabożeństwie przeniesiono się do Ławek. Tam podczas imprezy plenerowej wręczono odznaki Polskiego Związku Pszczelarstwa. Brązową odznaką zasłużonego dla pszczelarstwa uhonorowano: Tadeusza Kulikowskiego, Bogdana Osiaka, Michała Świeczaka, Karola Walo i Krzysztofa Woroszyłę. Odznaki srebrne otrzymali Stanisław Kot i Tomasz Parafian, zaś złote Janusz Kozioł i Marian Madejewski.

 

Degustacja wyrobów

W trakcie imprezy plenerowej przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się lokalne zespoły ludowe. Oklaskiwano Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca działający przy Zespole Szkół w Gręzówce, Jagódki ze Żdżar, Kumpele z Gręzówki, Zalesianki z Zalesia i Kropelki Rosy z Łukowa. Oprócz akcentów folklorystycznych organizatorzy przygotowali konkursy o charakterze ekologicznym, a także kiermasz produktów i sprzętu pszczelarskiego.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska, gdzie prezentowano różne odmiany miodów. Należy podkreślić, iż producenci pozwolili na degustację swoich wyrobów. Tradycją ostatnich lat stał się pokaz rzeźby ludowej przygotowany przez Muzeum Regionalne w Łukowie. Nie inaczej było i w tym roku.

 

Powód do dumy

- Mamy dziś okazję do świętowania. To są dni radości pszczelarzy. Sprawdzamy, czy pasieka jest pełna. Niestety, zbiory były gorsze niż w ubiegłym roku. Spowodowane jest to przede wszystkim pogodą. Trzeba także pamiętać, że pszczoły chorują na warrozę. Nie bez znaczenia jest także chemizacja rolnictwa, opryski do zmierzchu, czyli w niewłaściwych porach - podkreślił Grzegorz Świerczewski, prezes łukowskiego Koła Pszczelarzy im. Kazimierza Lewickiego. Dodał również, że miody z regionu łukowskiego należą do najlepszych w Polsce. Jest zatem powód do dumy.

Tegoroczne Święto Miodów Ziemi Łukowskiej zorganizowali: Koło Pszczelarzy im. Kazimierza Lewickiego w Łukowie, Nadleśnictwo Łuków, Muzeum Regionalne w Łukowie, Łukowski Ośrodek Kultury oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie. Patronat nad imprezą objęły władze samorządowe miasta, powiatu i gminy Łuków.

Kolejne Święto Miodów Ziemi Łukowskiej za rok.

Marcin Gomółka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR