24 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 4
24-30 stycznia 2019r.

menu

NEWS

W numerze ECHA materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Rodzina 500+

23 sierpnia 2017 r.

Na nowych zasadach


fot. ARCHIWUM

Każdy, kto chce kontynuować lub zacząć korzystać z programu „Rodzina 500+”, musi do końca sierpnia złożyć nowy wniosek. Dzięki wprowadzonym zmianom pomoc ma być jeszcze bardziej efektywna i docierać do osób, do których jest kierowana.

W przypadku złożenia dokumentów we wrześniu świadczenie za październik i listopad zostanie wypłacone najpóźniej do 30 listopada. Jeśli rodzic zrobi to w kolejnych miesiącach, pieniądze będą przyznawane od miesiąca, w jakim złoży wniosek. Rząd wprowadził w tym roku zmiany w programie. Pierwsza z nich zakłada nowy sposób wypłaty pieniędzy samotnym rodzicom. Do tej pory część osób żyjących w nieformalnych związkach we wniosku 500+ deklarowała, że są samotnymi rodzicami.

Dzięki temu nie musieli wliczać dochodu partnera i dostawali pieniądze również na pierwsze dziecko. Teraz dostaną 500 zł pod warunkiem, że wystąpią o alimenty od drugiego z rodziców. - Muszą przedłożyć wyrok sądu o zasądzonych alimentach. Chyba że drugi z rodziców nie żyje, ojciec jest nieznany, powództwo o alimenty drugiego z rodziców zostało oddalone albo sąd zobowiązał tylko jedno z nich do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka - tłumaczy Grażyna Wachnicka, zastępca kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Garwolinie. - Jeżeli dana osoba złoży wniosek, a nie dołączy wyroku o alimentach, to wzywamy ją do uzupełnienia dokumentów. Ma na to trzy miesiące. Wtedy świadczenia są wypłacane od chwili złożenia wniosku - dodaje G. Wachnicka. O tym, że od drugiego rodzica należy zasądzić alimenty, zostały już poinformowane osoby korzystające ze świadczeń wypłacanych przez MOPS w Parczewie. - Mamy dosłownie pięć takich przypadków - zdradza Joanna Suchodolska, dyrektor placówki.

 

Ten sam pracodawca?

Pojawiły się też zmiany dotyczące dochodu utraconego. Jeżeli rodzic stracił pracę, może obniżyć swój dochód i starać się o pieniądze również na pierwsze dziecko. Zdarza się w takich przypadkach, że szef umawia się z pracownikiem na zerwanie umowy o pracę, po czym, po kilku dniach podpisuje nową, tyle że na gorszych warunkach, czyli z mniejszą pensją, która pozwala o ubieganie się o pieniądze również na pierwsze dziecko. - Po zmianach za dochód utracony nie będzie można uznać zmniejszenia pensji u tego samego pracodawcy, który nas zwolnił i w ciągu trzech miesięcy ponownie przyjął do pracy - wyjaśnia G. Wachnicka.

- Jeżeli chodzi o rozwiązywanie stosunku pracy i nawiązywanie go ponownie z tym samym pracodawcą, to na terenie naszej gminy i miasta praktycznie nie mieliśmy takich przypadków. Myślę, że to problem większych miast - uważa J. Suchodolska z MOPS w Parczewie.

Znaczące zmiany dotyczą również osób, które rozliczają się na podstawie ryczałtu lub karty podatkowej. Do tej pory, wnioskując o świadczenie, przedsiębiorcy składali jedynie oświadczenie o osiąganych dochodach, niemożliwe do zweryfikowania. Teraz rząd będzie przyjmował, że te osoby uzyskują dochód w wysokości ogłaszanej corocznie w drodze obwieszczenia przez ministerstwo pracy na podstawie badań Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Czy wprowadzone zmiany wpłyną na liczbę rodzin korzystających ze świadczeń? - Nie umiem tego powiedzieć - przyznaje zastępca dyrektor MOPS w Garwolinie. - Myślę, że się nie zmniejszy - uważa natomiast J. Suchodolska.

 

Racjonalne wydatki

Nie zmienią się za to przepisy dotyczące zamiany środków pieniężnych - ze względu na ich marnotrawienie i wydawanie niezgodnie z celem - na pomoc rzeczową. - Nie było takiego przypadku - przyznaje zastępca kierownika MOPS w Garwolinie. - Mieliśmy anonimowe zgłoszenia, ale się nie potwierdziły. W jednym z przypadków wskazana osoba nawet nie mieszkała pod podanym adresem - precyzuje G. Wachnicka.

Jeśli są jakieś problemy z wydatkowaniem środków, to - jak przyznaje dyrektor MOPS w Parczewie - rodzinę czasowo wspierają asystent rodziny i pracownik socjalny. - Nie chodzi jednak o kwestie wydawania pieniędzy na alkohol, papierosy lub inne używki. Po prostu jedna z wielodzietnych rodzin miała problem z rozdysponowaniem tak dużej gotówki. Pracownicy MOPS pokierowali rodzicami, aby przeanalizowali budżet i wydawali pieniądze racjonalnie. Pojawiła się konieczność zakupu nowych łóżek dla dzieci, mebli, drobnego remontu, opłacenia dodatkowych lekcji - opowiada J. Suchodolska. - Był też mały konflikt między rodzicami: mąż twierdził, iż to jego pieniądze, a żona, że jej. Każde z nich chciało pobierać świadczenie. Ten problem też został rozwiązany przy wsparciu asystenta rodziny i pracownika socjalnego - dodaje dyrektor MOPS w Parczewie.

 

Na odzież i sprzęt

W ubiegłym roku w ramach programu 500+ do 2,78 mln rodzin trafiło ponad 17 mld zł. Najwięcej do dzieci w województwach: mazowieckim (ponad 572,8 tys.), śląskim (ponad 401,8 tys.) i wielkopolskim (ponad 394,7 tys.). Najmniej pieniędzy przekazano do woj. lubuskiego (678,6 mln) i opolskiego (553,7 mln).

Na co rodziny wydają pieniądze? Z danych o sprzedaży detalicznej Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że najwięcej kupowano paliw, odzieży i obuwia, mebli, sprzętu AGD i RTV. Co więcej, w całym 2016 r. na zakup samego AGD wydaliśmy 9,6 mld zł, czyli o blisko miliard więcej niż w 2015 r. Wzrosła również rejestracja używanych samochodów osobowych, a biura podróży zanotowały większe zainteresowanie wakacjami.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
Być kobietą urzekającą
„Życie w zgodzie z naturą” - pod takim hasłem upłynie spotkanie z cyklu „Być kobietą urzekającą” zaplanowane na 6 lutego w Miętnem.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR