24 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 4
24-30 stycznia 2019r.

menu

NEWS

W numerze ECHA materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Nie święci garnki lepią

23 sierpnia 2017 r.

Złoty środek

Nieraz zdarzyło mi się słuchać o wzruszających historiach rodziców, których dzieci utraciły wiarę - często wręcz demonstracyjnie okazują swoją niechęć do religii i Kościoła. Sami rodzice (a zwłaszcza matki), opowiadając o tych sytuacjach, nieraz mają łzy w oczach i zadają pytanie: „Dlaczego?”.

Czasem jednak nie mogę się oprzeć wrażeniu, że znam odpowiedź. Pamiętam opowieść znajomych małżonków o tym, jak ich kilkunastoletni syn przeżywał akurat okres buntu i demonstrowania przy każdej okazji swojego zdania. Kiedy spytali go, czy pomodli się z nimi na różańcu, odburknął „Nie!”, oczekując na ostrą reakcję, krzyk i przymuszanie. Był bardzo zdziwiony, kiedy rodzice spokojnie odpowiedzieli „Aha” i po prostu zaczęli modlić się sami. Wytrzymał gdzieś do połowy drugiej dziesiątki.

Bez słowa wyszedł ze swojego pokoju, wziął różaniec i modlił się z nimi. Inna opowieść - z ust małżonków z 50-letnim stażem. Co wieczór odmawiali całą rodziną pacierz. Pewnego dnia jeden z ich synów oznajmił im, że nie będzie modlił się z nimi. Jest już dorosły i będzie modlił się sam. Zareagowali spokojnie. Nadal modlili się co wieczór razem z pozostałymi dziećmi. Pewnego razu w przedpokoju podczas modlitwy zadzwonił telefon. Ojciec wstał, aby go odebrać… lecz o mało nie przewrócił się o syna, który miał modlić się „sam”. Klęczał pod drzwiami w przedpokoju. Chyba głupio mu było tak po prostu przyjść i zmienić zdanie… ale kiedy usłyszał zaproszenie ojca: „Chodź do środka, czekamy na ciebie”, wstał i wszedł.

Zdarza mi się obserwować też rodziców, którzy chyba trochę zanadto przejmują się swoją misją. Dziecko, które w pierwszych latach życia poznaje świat przede wszystkim przez zabawę, bywa obarczane ponad miarę niezliczonymi wierszykami, które musi recytować na okrągło przed wszystkimi ciociami, wujkami i babciami, no i oczywiście przed księdzem, który przyszedł po kolędzie. „A pokaż księdzu, jak się modlisz”. „A pokaż cioci, jakiej modlitwy się nauczyłeś”. „A zaśpiewaj babci piosenkę z przedszkola”. Dziecko w roli maskotki, klauna, aktora czy poprawiacza samopoczucia rodziców? Nie zdziwiłbym się (choć nie życzę tego rodzicom), jeśli za kilka lat przyjdą opowiedzieć proboszczowi o tym, że ich dzieci straciły wiarę…

W taki sam sposób podziwiam niektórych mężczyzn. Nie obnoszą się ze swoją religijnością i nie demonstrują jej, w przeciwieństwie do żon, które żyją od pielgrzymki do pielgrzymki i od nabożeństwa do nabożeństwa. Słowem-kluczem do ich religijności jest przymiotnik „śliczny” lub „piękny”, ewentualnie „wzruszający”. Śliczne kazanie, piękne nabożeństwo, piękna pielgrzymka… Jako przeciwwaga „zwykła” Msza w parafii. Szukanie za wszelką cenę „cudownych” miejsc, źródełek, zaśnięć. Nie wiem dlaczego, ale w takich sytuacjach przypomina mi się fragment Ewangelii: „Plemię przewrotne i wiarołomne żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku proroka Jonasza” (Mt 12,39). Znak Jonasza - to był człowiek, który szedł przez miasto i krzyczał, wzywał do nawrócenia. Nic więcej nie trzeba, by wierzyć i być zbawionym.

Św. Ignacy Loyola po swoim nawróceniu studiował. Zauważył, że kiedy miał czas na naukę, zaczynał mieć piękne wizje. Przez pewien czas kontemplował je z zapartym tchem, bo któż by polemizował ze ślicznościami z nieba. Kiedy jednak zauważył, że przez ową „kontemplację” pogorszyły się jego wyniki w nauce, zaczął się poważnie zastanawiać, czy te wizje na pewno pochodzą od Pana Boga. Zaczął je więc ignorować - a po pewnym czasie zniknęły bez większej szkody dla jego świętości. Z kolei św. Teresa z Avila doświadczyła kiedyś objawień podczas smażenia naleśników dla całej wspólnoty. Jak pisze biograf - kontemplowała, ale smażyła nadal i nawet jednego naleśnika nie przypaliła - wszak wspólnota jeść musi. Bo prawdziwa pobożność nigdy nie stoi w opozycji do realnego życia - ale je ubogaca i nadaje mu sens. Przesada w jakąkolwiek stronę nie wychodzi nikomu na dobre.

Ks. Andrzej Adamski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
Być kobietą urzekającą
„Życie w zgodzie z naturą” - pod takim hasłem upłynie spotkanie z cyklu „Być kobietą urzekającą” zaplanowane na 6 lutego w Miętnem.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR