24 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 4
24-30 stycznia 2019r.

menu

NEWS

W numerze ECHA materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

30 sierpnia 2017 r.

Obrońcy

Źle się dzieje w państwie polskim. Oj, jak bardzo źle! Oczywiście od czasu, kiedy PiS przejęło władzę. Wolność zagrożona, sztuka zniewolona, nawet Merkel już nas nie lubi.

Nie pomogły kolorowe, rozkrzyczane marsze, tyrady „totalnych patriotów”, donosy do wysokich europejskich instancji - kolejne sondaże pokazują, że ogłupiały przez 500+ plebs ciągle popiera aktualnie rządzących. Czyli - poruszył się. Ale wyjątkowe poruszenie PiS-owska władza spowodowała przede wszystkim w umysłach i sercach polskiej elity. Głównie sądowniczej i artystycznej.

Oraz tych, co się do elity koniecznie chcą dokleić. Dzięki PiS-owi okazało się, że mamy w narodzie mnóstwo ekspertów z najróżniejszych dziedzin. I bojowników o prawa wszelakie. Bo nagle wszystko stało się uciemiężone. To znaczy - jeszcze na razie tak za bardzo nie, ale niedługo już na pewno będzie. Więc przeciwko temu „będzie” środowiska nawykłe do niepodległości protestują. Ostatnio w kwestii kultury.

Niewiele dni temu powstał nowy ruch obywatelski Kultura Niepodległa. „W całej Polsce rozpoczyna się walka o niezależną, wolną od polityki kulturę. W akcję włączają się zarówno artyści, jak i zwykli obywatele z całej Polski” - donoszą (jeszcze?, na razie?) niepodległe publikatory. I, oczywiście, apolityczne. Podobnie jak wyżej wspomniany ruch. I jak firmujący go Jacek Hugo-Bader, Adam Szostkiewicz, Jacek Żakowski. Albo radio Tok FM czy Krytyka Polityczna.

Nie ma nic gorszego niż kultura w rękach polityków - wołają sygnatariusze apelu. I w ramach odpowiedzialności za dziedzictwo, które zostawią przyszłym pokoleniom (jak deklarują w swoim manifeście), chcą sprzeciwić się podporządkowaniu kultury politykom i partiom politycznym. „Od wielu lat politycy w Polsce próbują, używając środków nacisku ekonomicznego, organizacyjnego i wyznaniowego, wykluczyć z publicznego obiegu niezależnie myślących twórców” - konstatują w swoim manifeście apolityczni. Ciekawe dlaczego, skoro ten proces trwa od wielu lat, dopiero teraz przyszło im do głowy, żeby tak zawzięcie protestować? I czemu na początek mają się zająć 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości? „Ruch Kultury Niepodległej uczci tę rocznicę z dala od działań politycznych i propagandowych” - deklarują. (Jak KOD rocznicę powstania Solidarności. Też świętował z dala od wyżej wymienionych działań.) „Będziemy walczyć o polską kulturę. Na kartach książek, na łamach prasy, na ekranach kin, na scenach teatralnych i estradach, w galeriach, w internecie i telewizji, w przestrzeni publicznej, wszędzie tam, gdzie spotykamy się z widzami, słuchaczami i czytelnikami” - wołają niepodlegli w kulturze. I namawiają do podpisania manifestu w jej obronie. Podobnie jak namawiali do ulicznych manifestacji w obronie istniejącego status quo w wymiarze sprawiedliwości. Ci sami, którzy mieli swoje role w filmach obnażających obłudę, korupcję czy wyśmiewany przez nich układ. Ciekawe, dlaczego to robią? Oczywiście ciekawe wyłącznie socjologicznie.

Dania, Szwecja i Niemcy bronią polskiej Puszczy Białowieskiej. Frans Timmermans broni polskiej demokracji. Apolityczna elita antypisowska broni niepodległości polskiej kultury. Jak się im uda, wtedy będzie dobrze. Oj, jak nam dobrze będzie!

Anna Wolańska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
Być kobietą urzekającą
„Życie w zgodzie z naturą” - pod takim hasłem upłynie spotkanie z cyklu „Być kobietą urzekającą” zaplanowane na 6 lutego w Miętnem.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR