21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Odszkodowania

30 sierpnia 2017 r.

Rolnicy kontra niszczące pola zwierzęta


fot. PIXABAY.COM

W przyszłym roku zostaną wprowadzone nowe zasady finansowania odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych. Wnioski w sprawie szkód składane będą do wojewody, który ustali wysokość rekompensat.

W ostatnich kilkunastu latach nastąpił w Polsce znaczny wzrost powierzchni upraw gatunków roślin, które stanowią pożywienie dla zwierzyny łownej. Zwierzęta niszczą lokalnie plantacje zbóż, roślin okopowych, strączkowych czy motylkowych, często w momencie siewu, a później w kolejnych fazach rozwoju roślin, aż do zbiorów. Na polach uprawianej w dużej ilości kukurydzy czy rzepaku - a także innych roślin - żerują dziki, które ponadto tratują rośliny, tworzą ścieżki i legowiska. Na pola przybywają również łosie, jelenie czy sarny.

W stosunku do zwierząt, które powodują szkody w uprawach rolniczych i leśnych, zaleca się - w myśl Ustawy o ochronie roślin z 2003 r. - metody bezpieczne dla środowiska, jak i dla sprawców szkód. Zmianom ulegają akty prawne regulujące odpowiedzialność za wyrządzane przez zwierzęta szkody. Część unormowań prawnych zawiera ustawa Prawo łowieckie z 1995 r., a także rozporządzenie ministra środowiska z 2010 r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych.

Zgodnie z nową ustawą, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2018 r., wnioski w sprawie szkód w uprawach i płodach rolnych składane będą do wojewody, który także ustali wysokość odszkodowania w drodze decyzji administracyjnej. Oględzin oraz szacowania szkód dokonywać będą przedstawiciele wojewody, a nie - jak do tej pory - sami myśliwi. Rolnicy wielokrotnie skarżyli się, że wyceny dokonywane przez koła łowieckie, są żenująco niskie. Gospodarz często był na pozycji przegranej w porównaniu z kołem łowieckim i słyszał od myśliwych odpowiedź, że może ubiegać się większego odszkodowania na drodze sądowej. Większość odrzucało jednak takie rozwiązanie.

 

Skomplikowane procedury

Mariusz Wrześniak, współwłaściciel rodzinnego gospodarstwa rolnego o areale 1 tys. ha w Korolówce Osadzie, postanowił w tym roku wziąć sprawę w swoje ręce. Rolnik od lat notował duże straty na łąkach, polach zbóż, kukurydzy i rzepaku. - Dziesięć lat temu nie było takich szkód, jak w ostatnich latach. Dotąd nie ubiegaliśmy się o odszkodowania, ale w związku z olbrzymimi stratami i uzyskiwaniem mniejszej ilości paszy z naszych pól, postanowiłem zawalczyć o swoje - mówi M. Wrześniak. -

Na pewno zwiększyła się liczba zwierząt, w pasie przygranicznym pojawiają się np. migrujące łosie zza wschodniej granicy, nie podlegające ochronie na Białorusi. Ponadto nowe odmiany rzepaku, tzw. niskoerukowe są smaczniejsze, stąd chętniej zjadane przez dzikie zwierzęta - tłumaczy gospodarz.

M. Wrześniak przyznaje, że procedura uzyskania odszkodowania jest bardzo skomplikowana, dlatego pomocą służą szkolenia oraz wsparcie merytoryczne specjalistów z Ośrodka Doradztwa Rolniczego. - Rolnicy nie znają się na prawie łowieckim, są zbywani, a cała procedura opiera się na podaniu ręki i podpisaniu protokołu, co skutkuje uzyskaniem śladowego odszkodowania za poniesione straty. Nieraz szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta są tak wysokie, iż dorównują zyskowi gospodarstwa - zauważa. - Udało mi się nie tylko poznać ścieżkę dotarcia do osób, które mogą mi pomóc, ale i sam pomogłem koledze rolnikowi, który przyszedł do mnie załamany, kiedy zauważył straty na polach rzepaku - dodaje rolnik.

 

Jest o co walczyć

M. Wrześniak zauważa, że jeśli rolnik gospodaruje na niewielkim areale ziemi, koszt wynajęcia specjalisty do oszacowania strat może być zbyt wysoki w stosunku do wypłaconego później odszkodowania, dlatego często rolnicy rezygnują z całej procedury. - A jest o co walczyć - podkreśla. - Mimo tego, że rekompensaty są bardzo niewielkie - ja na przykład otrzymałem zaledwie ok. 10% odszkodowania od kół łowieckich, a pozostałe środki, o które ubiegam się, zostaną wypłacone z urzędu marszałkowskiego - myślę, że warto łączyć się z innymi rolnikami. Gdyby grupowo porozumiewali się, koszty rzeczoznawcy zostałyby podzielone na kilka, a nie jedną osobę - precyzuje.

M. Wrześniak wystąpił z inicjatywą m.in. do kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego we Włodawie, aby zorganizować spotkanie z udziałem specjalisty, który zaprezentowałby rolnikom możliwości uzyskania wsparcia i przejścia przez drogę ubiegania się o odszkodowania. Kierownik PZDR Norbert Hoefler uznał tę propozycję za dobrą i wstępnie ustalono, że najlepszym okresem na spotkanie rolników z rzeczoznawcą od spraw odszkodowań spowodowanych przez zwierzynę łowną będą miesiące zimowe. Rolnicy dysponują wtedy wolnym czasem, a tematyka wzbudzi na pewno duże zainteresowanie.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR