24 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 4
24-30 stycznia 2019r.

menu

NEWS

W numerze ECHA materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Czym jest męstwo?

6 września 2017 r.

Nie wystarczy być bohaterem


fot. PIXABAY.COM

Męstwo jest odwagą życia pod prąd światowym modom i sięgania tam, gdzie wzrok nie sięga… Męstwo wreszcie to niezłomna wiara w szczęście i wieczność.

Opowieść o tęsknotach męskiej duszy John Eldredge, autor poczytnej książki „Dzikie serce” [jej „żeńskim” odpowiednikiem jest „Urzekająca. Odkrywanie tajemnicy kobiecej duszy”; obie winny być obowiązkową lekturą narzeczonych!] rozpoczyna od pytania o ideał mężczyzny. Kobiety bez wahania wymieniłyby: odpowiedzialny, wrażliwy, zdyscyplinowany, wierny, pracowity itp. A gdybyśmy oddali głos samym zainteresowanym? Zdaniem autora książki mężczyźni potrzebują głębokiego zrozumienia, dlaczego tęsknią za przygodami, bitwami oraz Piękną. „Potrzebują też zrozumienia, dlaczego kobiety tęsknią za tym, żeby o nie walczono, by porwała je przygoda i żeby być piękną”.

Czym jest męstwo? Sama definicja, jak się okazuje, nastręcza nie lada trudności... W potocznym ujęciu męstwo bywa kojarzone z męskością, a więc zespołem cech biologicznych i psychicznych, z jakimi mężczyzna po prostu się rodzi. Badania psychologów pokazują, że mężczyźni mają naturalną skłonność do agresji i dominacji. Co więcej, większość mężczyzn ma psychiczną potrzebę potwierdzania swojej męskości. Istnieje jednak drugie znaczenie słowa „męskość”. Zgodnie z amerykańskim przysłowiem: „Z męskością się nie rodzi, lecz męskość się zdobywa”. Mowa tu o męskości wypracowanej, duchowej, czyli… o cnocie.

 

Bóg ich takimi stworzył

- „Ten jest bardziej, a ten mniej męski” - oceniamy. „Kastrujemy” mężczyzn, próbując ich sobie podporządkować, pokazać, kto tak naprawdę rządzi w domu itp., a później dziwimy się, dlaczego to my, kobiety, musimy nosić w związku spodnie - ironizuje kobieta ukrywająca się pod nickiem „samosia”. W dyskusji, jaka rozpętała się pod wpisem, użytkowniczki forum internetowego odwołują się do popularnego filmu „Wichry namiętności”, opowiadającego o miłości trzech braci do tej samej kobiety. Najmłodszy, Samuel, to typowy romantyk. Najstarszy, Alfred, jest przykładem mężczyzny ceniącego karierę i porządek. Najwięcej emocji wzbudza jednak postawa średniego brata - buntownika szukającego przygód, poskramiającego niedźwiedzia i walczącego o ukochaną. Kobiety jako wzór prawdziwego mężczyzny bez zastanowienia typują… Tristana!

Opowieść o tęsknotach męskiej duszy John Eldredge, autor poczytnej książki „Dzikie serce” [jej „żeńskim” odpowiednikiem jest „Urzekająca. Odkrywanie tajemnicy kobiecej duszy”; obie winny być obowiązkową lekturą narzeczonych!] rozpoczyna od pytania o ideał mężczyzny. Kobiety bez wahania wymieniłyby: odpowiedzialny, wrażliwy, zdyscyplinowany, wierny, pracowity itp. A gdybyśmy oddali głos samym zainteresowanym? Zdaniem autora książki mężczyźni potrzebują głębokiego zrozumienia, dlaczego tęsknią za przygodami, bitwami oraz Piękną. „Potrzebują też zrozumienia, dlaczego kobiety tęsknią za tym, żeby o nie walczono, by porwała je przygoda i żeby być piękną”. Odpowiedź w obu przypadkach jest zbieżna: dlatego, że Bóg ich takimi stworzył!

 

On musi walczyć dla kogoś

Odwołując się do opisu stworzenia świata, J. Eldredge stawia tezę, że mężczyzna został powołany do życia na zewnątrz i dlatego chłopcy nigdy nie czują się dobrze w domu, a mężczyźni cierpią na nieuleczalną tęsknotę odkrywania. „Mężczyzna musi czuć rytm ziemi, musi mieć pod ręką coś namacalnego - ster, lejce, szorstką linę albo po prostu łopatę” - sygnalizuje, pytając retorycznie: „Czy mężczyzna potrafi spędzać całe dnie tak, by zawsze mieć czyste i przycięte paznokcie? Czy o tym właśnie marzy chłopiec?”. Przygoda - o czym przekonuje - jest wpisana w serce mężczyzny. „Przygoda wymaga od nas czegoś, wystawia nas na próbę. I choć, być może, boimy się tej próby, to jednocześnie chcemy się jej poddać, chcemy się przekonać, czy potrafimy jej sprostać”. W dalszej części książki autor tłumaczy, iż nie ma nic bardziej inspirującego dla mężczyzny jak piękna kobieta. „Widzicie, to nie jest tak, że mężczyzna musi walczyć. On musi walczyć dla kogoś! Nie wystarczy być bohaterem; trzeba być bohaterem dla konkretnej kobiety, którą się kocha”.

Uchylając rąbka kobiecej duszy, J. Eldredge, który „Urzekającą” napisał wspólnie ze swoją żoną, potwierdza z kolei, że choć nie każda kobieta pragnie stoczyć walkę, każda chce, by o nią walczono! „Wsłuchajcie się w tęsknotę niewieściego serca” - apeluje, przekonując, iż kobieta nie tylko chce być zauważona, ale upragniona - chce, by się o nią starano! Tymczasem współczesny świat - jak stwierdza autor „Dzikiego serca” - zabija duszę kobiety, każąc jej być twardą, skuteczną i niezależną…

 

Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga

Męstwo to zatem ani brawura, ani tchórzostwo! Męstwo to odwaga odkrywania prawdziwego „ja”. To umiejętność przyznania się do swoich słabości, pokorna akceptacja tego, czego nie sposób zmienić i codzienna walka ze słabościami charakteru. Męstwo to podejmowanie ryzyka w kochaniu drugiego, także niesprzyjającego nam człowieka. To umiejętność wybaczania i dawania wciąż nowych szans w myśl słów C.S. Lewisa: „Pokochaj coś, a będziesz miał ściśnięte serce, a może nawet złamane. Jeśli chcesz mieć pewność, by zostało nietknięte, nie wolno ci go nikomu oddawać, nawet zwierzęciu”. Męstwo wreszcie to nic innego jak zaufanie, że z Bogiem mogę walczyć o zaspokojenie tęsknot swojego serca, ponieważ to On wpisał je w ludzką duszę! Męstwo jest odwagą życia pod prąd światowym modom i sięgania tam, gdzie wzrok nie sięga… Męstwo to niezłomna wiara w szczęście i wieczność.

AW

WYIMEK

Męstwo to zatem ani brawura, ani tchórzostwo! Męstwo to odwaga odkrywania prawdziwego „ja”. To umiejętność przyznania się do swoich słabości, pokorna akceptacja tego, czego nie sposób zmienić i codzienna walka ze słabościami charakteru.


3 PYTANIA

Elżbieta Trawkowska-Bryłka - psycholog

 

Rodzimy się mężni czy raczej uczymy się tej postawy? Jak zdefiniować męstwo?

Męstwo jest jedną z czterech moralnych cnót kardynalnych i, jak każdą z cnót, nabywamy ją z biegiem lat. Męstwo zapewnia wytrwałość w trudnościach, jak również stałość w dążeniu do dobra. Umacnia nas w opieraniu się pokusom i pokonywaniu przeszkód na drodze do doskonałości. Cnota męstwa uzdalnia także do przezwyciężaniu strachu, nawet strachu przed śmiercią. Męstwo w znaczeniu ścisłym jest więc mocą ducha, szczególnie w wytrzymywaniu i przezwyciężaniu tego, co najtrudniejsze, a więc groźnych niebezpieczeństw i cierpień. Dlatego człowiek mężny potrafi stawić czoła próbom i prześladowaniom. Jest też w stanie złożyć ofiarę ze swojego życia, stając w obronie słusznej sprawy.

 

Męstwo kojarzy się nam na ogół z wielkimi czynami, niezłomnością bohaterów na miarę filmowego „Gladiatora”. Tymczasem jako chrześcijanie jesteśmy zobligowani do praktykowania tej cnoty na co dzień. Jak okazać męstwo w domu, pracy, szkole?

Zazwyczaj mówimy o męstwie jako o postawie w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa, gdy ktoś wykaże się odwagą w trudnej i niebezpiecznej sytuacji, np. ratując czyjeś życie, narażając przy tym siebie na niebezpieczeństwo. Jednak męstwo, jakie winno cechować nas na co dzień, nie musi sięgać wyżyn bohaterstwa, aczkolwiek wymaga ono od nas również odwagi do przeciwstawienia się złu. Czasami trudniej stanąć po stronie osoby krytykowanej czy wyśmiewanej przez innych, niż dokonać niezwykłego bohaterskiego czynu. Do męstwa należy też znoszenie bliźniego bez okazywania mu zniecierpliwienia, a także nieuleganie swoim słabościom.

 

Jako postawę stanowiącą zaprzeczenie męstwa wskazuje się tchórzostwo. Jak pielęgnować w sobie cnotę męstwa bez narażenia na balansowanie między skrajnościami?

Przeciwko cnocie męstwa wykroczyć można, jak przeciwko każdej cnocie, przez nadmiar, czyli zuchwalstwo, i przed niedomiar, a więc wspomniane tchórzostwo. Zuchwalstwo to cecha człowieka zarozumiałego, zbyt pewnego siebie, który przez własną pychę lekceważy innych. Nie jest też męstwem nadmierna odwaga przejawiająca się w brawurze oraz skłonności do podejmowania działań ryzykowanych i niebezpiecznych, które nie służą niczyjemu dobru. Tchórzostwo z kolei polega na nieopanowaniu impulsów strachu czy lęku. Nie jest jeszcze tchórzostwem samo odczuwanie strachu czy pewnych jego objawów, np. drżenie ciała, gdyż bywa to często niezależne od człowieka i nawet ludzie prawdziwie mężni nie są od tego całkowicie wolni. Tchórzostwem staje się natomiast nieopanowanie w sobie impulsu zmuszającego nas do wycofania się z obowiązku w obliczu niebezpieczeństwa, nierozumna ucieczka bądź rezygnacja tam, gdzie czynić się tego nie godzi. Męstwo leży pośrodku tych skrajności.


MOIM ZDANIEM

Ks. Andrzej Adamski - asystent „EK”

Swego czasu furorę wśród młodzieży robił internetowy filmik, w którym młodzieniec w dresach, wspinający się na ścianę budynku po piorunochronie, oświadczał z dumą: „Jestem hardkorem!”. W jego opinii owa wspinaczka zapewne miała dowodzić męstwa. Bądźmy jednak szczerzy - z męstwem miało to wspólnego tyle, co odwaga z odważnikiem. Prawdziwe męstwo to nie brawura. Nieprzypadkowo męstwo wymienia się wśród czterech cnót głównych (tzw. cnót kardynalnych) oraz w katalogu darów Ducha Świętego. Prawdziwe męstwo zapewnia wytrwałość w trudnościach, stałość w dążeniu do dobra. Pomaga oprzeć się pokusom i przezwyciężać strach, nawet przed śmiercią w obronie słusznej sprawy (por. KKK 1808). Zatem prawdziwemu męstwu blisko do czegoś, co w życiu społecznym nieraz nazywa się odwagą cywilną. Prawdziwe męstwo pomaga wytrwać w dobrym bez względu na konsekwencje, ale może też przejawiać się w umiejętności przyznania się do błędu i naprawienia go. Oprócz męstwa w obliczu prześladowań za wiarę i/lub wierność prawdzie istnieje również męstwo dnia codziennego, wyrażające się w odwadze nazywania rzeczy po imieniu, wierności prawdzie oraz przyznawania się do swojej wiary.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
Być kobietą urzekającą
„Życie w zgodzie z naturą” - pod takim hasłem upłynie spotkanie z cyklu „Być kobietą urzekającą” zaplanowane na 6 lutego w Miętnem.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR