24 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 4
24-30 stycznia 2019r.

menu

NEWS

W numerze ECHA materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

13 września 2017 r.

Czy Pierwsza Dama jest kobietą?

Byłam kiedyś na (nazwijmy to tak - choć trochę na wyrost) imprezie integracyjnej. Namówiona przez koleżankę, wzięłam udział w - jak to ona określiła - socjologicznym eksperymencie, który polegał na tym, że nie angażowałyśmy się w żadne integracje, hulanki i swawole.

Po prostu grzecznie sobie siedziałyśmy „pod ścianą”, trochę gawędząc, a trochę się integrującym przyglądając. Na skinienia zapraszające do wspólnej zabawy odpowiadałyśmy uśmiechem i - jednak - odmową. Po pewnym (wcale niedługim) czasie podeszła do nas jedna z uczestniczek z zapytaniem, czemu tak siedzimy.

Nasza odpowiedź najwyraźniej jej nie zadowoliła, bo nasłała na nas drugą zabawowiczkę. A potem to już zaczęła się istna wędrówka ludów. Wydaje mi się, że nie skłamię, jeśli powiem, że w ciągu pół godziny byli przy nas chyba wszyscy imprezowicze i zadali wszystkie możliwe pytania. A potem skomentowali - i przeważnie była to opinia oceniająca nas jako zadufane w sobie, pogardzające innymi istoty. Podzieliłam się wtedy z prowokatorką spostrzeżeniem, że nigdy - nawet bawiąc się jak najlepiej - aż tak nie zaistniałam. - A widzisz! - i to był cały komentarz, jaki usłyszałam.

Tak mi się jakoś (może się komuś wydać, że nieskromnie, ale co mam z tym zrobić, skoro już?) skojarzyło to zdarzenie z ostatnim Kongresem Kobiet i Wielką Nieobecną tam prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą. Pierwsza Dama mimo zaproszenia nie pojawiła się wśród - jak to mówią same o sobie - pełnych „energii, frywolności i umiejętności podnoszenia głosu” kobiet. No i jeszcze, oczywiście, pełnych mocno podkreślanej dziewczyńskości.

Słowem - zawiodła. Zawiodła na całej linii. Zresztą nie pierwszy raz. W ubiegłym roku zamiast z postępowymi feministkami spotkała się z kobietami z Kół Gospodyń Wiejskich. To chyba nie ma się co dziwić, że postępowe feministki były i rozczarowane, i zirytowane tym, że pani prezydentowa „nie jest ani zaangażowana, ani solidarna. I że Polki nie są dla niej partnerkami”. Znaczy się - jeśli dobrze rozumiem tok myślenia kongresmenek - te z kół gospodyń nie są ani Polkami, ani godnymi zaangażowania i solidarności prezydentowej. Poza tym, bulwersują się kongresmenki, co to za Pierwsza Dama, która nie uczestniczy w czarnych marszach, nie walczy o prawo do aborcji na życzenia, a parasolki używa wyłącznie jako ochrony od deszczu.

Nie inaczej, tylko musi być zahukana przez męskich szowinistów, którzy jej żyć-oddychać nie dają. Ale gdyby choć raz jeden na wspomniany kongres się pofatygowała, to by zyskała tak potrzebną jej świadomość. Oczywiście, taką, jaką uznają za jedynie słuszną kongresmenki.

Reasumując: nie biorąc udziału w kongresie, nie wypowiadając się ani słowem na „jedynie słuszne” tematy, narobiła Agata Duda takiego szumu, że hej. A że szumi nie w tej tonacji, co kongresowe wiatry takie jak Magdalena Środa, Joanna Scheuring-Wielgus czy Robert Biedroń (sic!)? No to się jej dostało!

Ejże, zagorzałe feministki, podobno walczycie o prawa kobiet. A o prawo Pierwszej Damy do własnego zdania to już nie? Czyli że - ona nie jest kobietą?

Anna Wolańska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
Być kobietą urzekającą
„Życie w zgodzie z naturą” - pod takim hasłem upłynie spotkanie z cyklu „Być kobietą urzekającą” zaplanowane na 6 lutego w Miętnem.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR