24 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 4
24-30 stycznia 2019r.

menu

NEWS

W numerze ECHA materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

20 września 2017 r.

Łajać każdy może

Tyle emocji, ile w tym roku, festiwal polskiej piosenki nie wzbudził chyba nigdy. No, może na początku swojego istnienia, ale były to emocje w zgoła innym stylu. Tym razem zadziałały - po raz kolejny w ostatnim czasie - względy polityczne. I zadziałały paskudnie. Problem z organizacją imprezy istniał od miesięcy.

Przepychanki, pomówienia i niedomówienia nadały mu rozgłos - niekoniecznie taki, jak chcieliby organizatorzy. Bojkotujący opolskie święto artyści odcisnęli na nim polityczne piętno - i lawina ruszyła. Najbardziej - czego zresztą można się było spodziewać - poturbowała Jana Pietrzaka. I choć od lat jednym z ważniejszych punktów opolskiego festiwalu była nie wolna przecież od politycznych aluzji noc kabaretowa, to nigdy nie poświęcono tyle uwagi wszystkim występom razem wziętym, ile w tym roku jednemu panu Jankowi.

Oczywiście - uwagi krytycznej. Daleko mi do zachwytu nad występem Pietrzaka, nie jest też odkrywczym stwierdzenie, że zasłużony w kabaretowym rzemiośle artysta mógłby już zejść ze sceny. Ale jubileusz za całokształt twórczości powinien mieć jak się patrzy. Zwłaszcza że ma ciągle grupę wiernych fanów. Fakt - pogoda i zbyt rozwlekła formuła jego benefisu odstraszyły widownię, jednak w wyśmiewaniu i umniejszaniu tego wydarzenia mocno przekroczono umiar. Na jednym z portali pojawiło się nawet zdjęcie nieźle przetrzebionego amfiteatru i podpis, że świecił on pustkami. Załóżmy, że świecił. Tyle że fotka wyraźnie wskazuje na słońce wręcz w zenicie, a - co nietrudno sprawdzić - koncert Pietrzaka miał miejsce w porze księżycowej.

Prawdą jest, że raczej trudno się tegorocznym festiwalem zachwycić. Najjaśniejszy punkt to, oczywiście, wieczór Maryli Rodowicz, ale należało wymienić prowadzących (a zwłaszcza prowadzącego). Za to brawa dla artystki, która naprawdę się postarała. Nie wypominając wieku, należy docenić zarówno jej możliwości wokalne, jak i ogólnofizyczne (patrz: taniec z Janem Klimentem). Debiuty? Ostatni opolski udany debiut to „Piechotą do lata” Bajmu. Z zupełnie innej epoki.

Co do tego, że fali hejtu, jaka wylała się na transmitowaną przez telewizję publiczną imprezę, nie należy przypisywać poziomowi artystycznemu festiwalu, nie ma najmniejszej wątpliwości. Głównym i niewybaczalnym grzechem jest kojarzenie jej z „dobrą zmianą”. I - jak by powiedział klasyk - tyle w temacie.

Powtórzę: nie był to dobry festiwal. Ale na przestrzeni wielu ostatnich lat pamiętam tylko jeden dobry opolski koncert. Jeden wieczór. To ten sprzed sześciu lat z piosenkami, a właściwie pieśniami Ewy Demarczyk. Świetnie odnajdujące się w repertuarze Anna Czartoryska, Sonia Bohosiewicz czy Kinga Preis pokazały wtedy, że Demarczyk da się zaśpiewać. Samej gwiazdy nie było. I tylko bardzo nieliczne głosy ośmieliły się cichutko zauważyć, że organizatorzy nie potrafili ani zaprosić, ani nawet odnaleźć diwy.

Dziś krytycznym głosom nie ma końca. A i fake news ma się dobrze. Szkoda tylko, że i tym razem nieśmiertelnemu pytaniu: „z czego się śmiejecie?” towarzyszy nieśmiertelna odpowiedź: „z samych siebie się śmiejecie”.

Anna Wolańska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
Być kobietą urzekającą
„Życie w zgodzie z naturą” - pod takim hasłem upłynie spotkanie z cyklu „Być kobietą urzekającą” zaplanowane na 6 lutego w Miętnem.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR