17 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wieczorek poetycki

20 września 2017 r.

Twórcze Dusze oczarowały publiczność


fot. TK

​Wierszowane utwory, fragmenty prozy i całość przeplatana dźwiękami pianina. Pierwszy wieczorek poetycki w Kwadracie Artystycznym w Rykach zgromadził dziesiątki wielbicieli kunsztu słowa i muzyki.

Zaproszonych gości witała klimatyczna scenografia. Na stoliku stały świece, a duża lampka oświetlała stylową sofę - miejsce recytacji. Choć zróżnicowanie wiekowe twórców było dość znaczne, nie przeszkadzało w stworzeniu ciepłej atmosfery. Jako pierwszy przed publicznością wystąpił Hubert Krawczak. Zanim przeczytał kilka wierszy, przedstawił namalowane przez siebie obrazy. Na jednym z nich znajdował się wizerunek konia. - To królewskie stworzenie. Jego urok i temperament orientu bardzo mnie ujmuje - opowiadał artysta. Gdy przeszedł do poezji, publiczność usłyszała m.in. specjalny wiersz poświęcony Rykom.

Bogatym dorobkiem pochwalili się seniorzy. Do tego grona należały panie: Ewa Domarecka, Janina Ostrzyżek i Marianna Rodak. Ich pełne liryzmu wiersze wychwalały piękno przyrody, a niejednokrotnie dotykały kwestii egzystencjalnych. Miłym zaskoczeniem był występ młodych, początkujących twórców. Choć niektórzy ukończyli dopiero 18 lat, ich utwory charakteryzowała duża dojrzałość. Z tej grupy wiekowej poezje recytowała Katarzyna Sprysak i Konrad Lubański. Natomiast Piotr Rodzoch i Nina Kowalska zdecydowali się przedstawić fragmenty własnych opowiadań. Spośród młodzieży największe owacje otrzymał K. Lubański. Chłopak nie tylko czytał wiersze, ale zagrał też na pianinie i zaśpiewał.

 

Dwa światy, jedna sztuka

Wszyscy twórcy, którzy zaprezentowali się podczas piątkowego wieczoru, należą do koła literacko-poetyckiego „Twórcze Dusze”. Zrzeszenie artystów powstało zaledwie półtora miesiąca temu i stale się rozwija. - W naszym kole pięknie dopełniają się dwa światy ludzi starszych i młodych, pasjonatów poezji i prozy. Każdy z nich jest indywidualną jednostką z dużym dorobkiem artystycznym, adekwatnym do wieku – mówi ich opiekunka Marlena Owsiany-Jędrych.

Członkowie koła spotykają się regularnie w ostatni piątek miesiąca. A na co dzień tworzą wirtualną, zamkniętą grupę dyskusyjną. Na razie tworzy ją

11 osób. Wśród nich znajdują się nie tylko mieszkańcy powiatu ryckiego.

Udany przebieg piątkowego spotkania zachęcił organizatorów do kolejnych tego typu przedsięwzięć. - Na pewno jeszcze wystąpimy w różnych formach ekspresji - zapowiada M. Owsiany-Jędrych. Tymczasem uczestnicy koncentrują swoje wysiłki nad wspólnym projektem. - Chcemy w najbliższym czasie wydać zbiorowy tomik poezji ilustrowany grafikami. Znajdą się w nim autorskie projekty każdego z naszych artystów - zdradza opiekunka grupy.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR