17 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Kolejny zakup

18 października 2017 r.

Konie w malarstwie


fot. AWAW

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej wzbogaciło się o nowy obraz. Tym razem do zasobów placówki trafiło „Spotkanie na grobli” Włodzimierza Łosia. Płótno pochodzi z 1883 r.

Obraz będzie włączony do muzealnej kolekcji „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”. Został zakupiony dzięki ministerialnemu programowi. Kosztował 89 tys. zł. Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego wyłożyło 63 tys. zł, o resztę środków musiało zatroszczyć się muzeum. - Obraz przedstawia wypadek na grobli. Pokazuje też relacje społeczne panujące w XIX w. Dawniej mosty nie były tak bezpieczne, jak dziś. Ich stan często okazywał się dość kiepski.

Na obrazie widzimy dwa zaprzęgi. Jeden należy do bogatego magnata, który bez szwanku przejeżdża przez groblę. Mijająca go wiejska furmanka zaczepia o wystający pień i przewraca się do wody. Obraz został kupiony od prywatnego kolekcjonera. Był namalowany w Monachium, gdyż w tym mieście mieszkał i tworzył W. Łoś. Po śmierci malarza jego obrazy trafiały do europejskich kolekcji, a ich losy były bardzo różne. Dziś można je znaleźć w domach aukcyjnych na zachodzie Europy. Są poszukiwane przez polskich kolekcjonerów. Od nich trafiają na polski rynek antykwaryczny - mówi Violetta Jarząbkowska, kustosz MPP w Białej Podlaskiej.

 

Dla nas i dla pokoleń

Słowa uznania wobec załogi muzeum kieruje prezydent miasta Dariusz Stefaniuk. - Gratuluję i cieszę się, że MPP - dzięki zaangażowaniu pracowników - ma kolejny cenny obraz w swojej kolekcji. Zakup nie byłby możliwy bez wsparcia ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Płótno to jest nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń. Zostanie w muzeum dla potomnych - podkreśla włodarz.

„Spotkanie na grobli” jest czwartym obrazem zakupionym dzięki pomocy resortu kultury. Bialskie muzeum, nabywając kolejne dzieła polskich malarzy, może liczyć także na dotacje od prezydenta miasta i pomoc sponsorów. - Cały czas dążymy do tego, by powiększać naszą kolekcję. Nie chcemy, aby była martwa. Na rynku pojawia się sporo cennych obrazów, jednak wielu z nich nie możemy kupić ze względu na brak odpowiednich funduszy - przyznaje Małgorzata Nikolska, dyrektor MPP.

 

Pokaźna kolekcja

Kolekcja „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku” została zapoczątkowana w latach 70 ubiegłego wieku. - Gdy muzeum z regionalnego przekształciło się w okręgowe, władze województwa bialsko-podlaskiego chciały, by placówka posiadała własną galerię malarstwa. Ze względu na bliskie sąsiedztwo ze stadniną w Janowie Podlaskim zdecydowaliśmy się na tematykę dotycząca koni. Kolekcja zawiera wiele obrazów z XIX i początku XX w. Pochodzą one z zakupu. To wartościowe dzieła znanych polskich artystów rodzajowych i batalistycznych. Mamy prace Kossaków, Stanisława Bagińskiego, Alfreda Wierusz-Kowalskiego i Zygmunta Rozwadowskiego - wylicza dyrektor, dodając, iż rozwojowi galerii posłużyły także organizowane przez muzeum od 1975 r. plenery malarskie w Janowie Podlaskim. W kolekcji jest więc ponad 100 obrazów dawnych i ponad 300 dzieł malarzy współczesnych. Na prezentowanej obecnie w muzeum stałej wystawie można zobaczyć płótna tylko z tej pierwszej grupy. Na pokazanie całości kolekcji, niestety, brakuje miejsca.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR