18 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Maksym, Bernadeta

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów

18 października 2017 r.

Humor i refleksja na początek

Spektakl „Ludzie inteligentni” w reżyserii Olafa Lubaszenki zainaugurował 12 października odbywający się w Siedlcach VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów „Sztuka plus Komercja”.

Zanim na scenie Centrum Kultury i Sztuki pojawili się aktorzy, nastąpiło oficjalne otwarcie festiwalu. - Wydawało nam się, że będzie pierwszy, może drugi... Ale to wy, Państwo, przychodzicie, i wy zdecydowaliście, że ten festiwal rozpoczynamy już po raz szósty - powiedziała Anna Sochacka, wiceprezydent miasta. Widownia tego dnia zapełniła się do ostatniego miejsca. - Dziękuję, że jesteście z nami. Bawcie się dobrze. Dziękuję też Wojtkowi Słupskiemu, siedlczaninowi, który pomógł nam zaszczepić ten festiwal w Siedlcach i przywozi najlepsze produkcje.

Chcę też podziękować naszej koleżance i kierownikowi działu promocji, która spowodowała, że część spektakli jest specjalnie sprowadzona przez naszych pracowników - powiedziała Iwona Orzełowska, wicedyrektor Centrum Kultury i Sztuki.

- Stąd wyrosłem, tutaj pracowałem, dziś organizuję spektakle w całej Polsce. Miło mi tu wracać i zostawiać swoje podatki. Serdecznie dziękuję za dzisiejszą stuprocentową obecność. Życzę Państwu, żeby ten festiwal był fenomenalny, jeszcze lepszy - przyznał W. Słupski z Agencji Artystycznej OpenTeatr, współorganizatora festiwalu.

Podczas wieczoru inaugurującego OFTP zabrakło jego patrona artystycznego Dariusza Kordka. Aktor nie mógł przybyć osobiście z powodu zawodowych zobowiązań. Na telebimie odtworzono nagranie, na którym skierował kilka ciepłych do siedleckiej publiczności. - To dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie, że mogę być patronem artystycznym festiwalu, który pokazuje teatr „podróżujący” w różnych jego wydaniach. Dziesięć spektakli konkursowych, które Państwo zobaczą, na pewno pozostawią trwałe i wielkie wrażenie. Jestem także lekko stremowany, bo biorę udział w tym konkursie jako współproducent i wykonawca musicalu „Bodo”, który zobaczą Państwo 26 stycznia. Mam nadzieję, że te kilkanaście wieczorów spędzą Państwo w gorącej atmosferze dyskusji, przeżywania, odbierania teatru na żywo, co jest zawsze wielkim misterium, fantastyczną możliwością oglądania ulubionych aktorów w ich naturalnym otoczeniu, otoczeniu teatru - przyznał aktor.

 

Damsko-męskie relacje

W pierwszym konkursowym spektaklu „Ludzie inteligentni” publiczność zobaczyła znanych polskich aktorów: Magdalenę Boczarską, Izabelę Kunę, Magdalenę Stużyńską, Rafała Królikowskiego, Szymona Bobrowskiego oraz reżysera - Olafa Lubaszenkę. A sama sztuka stała się połączeniem interesujących rozważań o relacjach międzyludzkich i inteligentnego humoru. Bohaterowie udowodnili, że płeć może stanąć na drodze do komunikacji. Wnioski, do jakich dochodzą inteligentni ludzie, oddalają ich coraz bardziej od sedna. Niebezpieczna gra pomiędzy bohaterami doprowadza do absurdalnych sytuacji, szeregu komicznych nieporozumień i manipulacji; kryzys jednego związku wywołuje kolejny… A konflikty bohaterów - lawinę śmiechu na widowni, a także chwile refleksji, kiedy w ich zachowaniach dostrzegamy schematy własnych doświadczeń. Każdy, kto oczekiwał czegoś więcej niż tylko prostej rozrywki, czyli humoru skłaniającego do przemyśleń, ze spektaklu Lubaszenki wyszedł usatysfakcjonowany.

 

Nikt nie jest doskonały

A już 21 października na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce widzowie zobaczą przedstawienie „Nikt nie jest doskonały”. To komedia, która bawi, śmieszy i nigdy się nie starzeje. W Wielkiej Brytanii, Australii i całej Europie tekst Simona Williamsa został uznany za klasykę komedii romantycznej.

Nikt i nic w życiu Leona nie jest doskonałe, żona odeszła, dorastającą córka Dee Dee zaczęła palić papierosy, a do tego jego ojciec Gus, rubaszny i niesforny pomimo wieku, drażni go swoją ekscentryczną naturą i towarzyskimi ekscesami. Leon jest introwertykiem, nudnym statystykiem, ale posiada talent…. niestety też niedoskonały, bo to talent do pisania romantycznych powieści. To iście niemęskie zajęcie ukrywa pod kobiecym pseudonimem Marty Banbury i bez nadziei na sukces wysyła swoje teksty do kobiecych wydawnictw. Nikt nie przewidział, że pewnego dnia życie Leona zmieni jeden telefon z wydawnictwa - powieść M. Banbury została nagrodzona w konkursie najlepiej napisanych powieści dla kobiet. Szansa uzyskania nagrody może lec w gruzach, chyba że… Leon przebierze się za kobietę!

Bilety na spektakl dostępne w Centrum Kultury i Sztuki.


3 PYTANIA

 

Wojciech Słupski - Agencja Artystyczna OpenTeatr, współorganizator festiwalu

 

Co sprawia, że publiczność tak licznie przychodzi na spektakle w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów „Sztuka plus komercja”?

Myślę, że przyciągają przede artyści, którzy przyjeżdżają, tematyka spektakli, ale też i miejsce. Festiwal tworzymy od kilku lat, a jeszcze wcześniej została wyremontowana sala Centrum Kultury i Sztuki. Mamy z piękną widownię i bardzo dobre zaplecze sceniczne. Odbiór tych spektakli jest właściwy, tak jakby należałoby go odbierać w teatrze. Widownia ma układ amfiteatralny, gdzie ludzie dobrze się czują. A na spektakle przychodzą nie tylko siedlczanie. Mamy grupy z Kodnia, Terespola, Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Łukowa, Sokołowa, Mińska Mazowieckiego, czyli z odległości 100-150 km. Bilety na niektóre spektakle sprzedają się w mgnieniu oka. To świadczy o dużym zapotrzebowaniu w Siedlcach na wysoką kulturę.

 

Jak wygląda wybór przedstawień, które możemy oglądać w ramach OFT?

Przede wszystkim próbujemy ściągać spektakle, których u nas jeszcze nie było. Moja agencja artystyczna przygotowała praktycznie same przedstawienia mające swoje premiery w tym roku w warszawskich teatrach. Wysoki poziom festiwalu to również zasługa zaangażowania pracowników CKiS. Sugerujemy się też tym, co chcą oglądać widzowie, ale również obsadą. Pragniemy, żeby to był dobry spektakl, ale ludzie, przychodząc do nas, chcą zobaczyć znane twarze.

 

Jak siedlecką scenę odbierają sami artyści?

Artyści grający spektakle w całej Polsce często pytają, kiedy przyjadą do Siedlec. Tutaj dobrze im się gra, są wspaniałe garderoby, zaplecze sceniczne, wysoka jakość sprzętu. Mogę powiedzieć, że w wielu warszawskich teatrach takiego nie ma. I przede wszystkim przyjmująca ich bardzo ciepło publiczność.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR