21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Tradycja i rywalizacja

31 października 2017 r.

Smaczne zmagania


fot. ARCHIWUM

Aż 65 potraw zostało zgłoszonych do tegorocznego konkursu kulinarnego „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.

- Do rywalizacji przystąpiły osoby i grupy z województw mazowieckiego, podlaskiego oraz lubelskiego - wylicza Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach, organizatora konkursu. Komisja, w składzie której znaleźli się Małgorzata Skolimowska z restauracji Zaścianek Polski, Danuta Pasiak ze Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku oraz Grażyna Jakimiak ze starostwa powiatowego w Siedlcach, oceniała potrawy pod kątem smaku, zgodności z tradycją regionu i estetyki.

W kategorii sałatki, surówki i przystawki pierwsze miejsce zajęła Marzena Zarzycka (Radzików Stopki), drugie Edyta Wiącek (Niwa Babicka), a trzecie Krzysztof Protasiuk (Siedlce). Spośród potraw mięsnych i półmięsnych najsmaczniejsze okazały się: kiełbasa wieprzowo-wołowa Małgorzaty Kołodziejczuk oraz pasztet gryczany Mileny Izdebskiej-Młynarz, pierogi z mięsem i cieciorką KGW Korniczanki ze Starej Kornicy oraz galareta wieprzowa Bożeny Chudeckiej.

W kategorii pieczywo komisja przyznała tylko pierwsze miejsce Jadwidze Michalak za chleb z burakami oraz wyróżnienie za chleb mieszany z ziarnami na zakwasie zgłoszony przez Marlenę Soszyńską. Podobnie było w kategorii zupy i buliony: pierwsze miejsce zdobyła zupa warzywna z kurczakiem (Zespół „Korniczanie”), zaś wyróżnienie zupa z dyni z zacierką Ireny Chodowiec.

Wśród dań warzywnych najsmaczniejsze okazały się kotlety z ziemniaków z sosem grzybowym Ireny Wawryniuk oraz zapiekanka-kartoflanka Beaty Strąk. Spośród ciast i deserów jury doceniło drożdżówkę z nadzieniem jabłkowym z mlekiem Irminy Tymoszuk, racuszki babci Oli Marty Krasnodębskiej oraz pączki Janiny Miłkowskiej i sernik Moniki Wawryniuk. Komisja przyznała także wyróżnienie specjalne Wiktorii Trębickiej - najmłodszej uczestniczce konkursu - za ciasteczka kruche.

Wśród napojów alkoholowych i bezalkoholowych pierwsze miejsca zajęły bimber zaprawiony karmelem Kazimierza Orzyłowskiego z Radzikowa Kornicy oraz malinówka Koła Gospodyń Wiejskich w Mierzwicach. Drugie - wino wieloowocowe Grupa „Działamy Lokalnie” ze Starej Kornicy oraz nalewka pigwowa z miodem Marty Trębickiej z Mordów. Na trzecim miejscu znalazł się sok z syropu z kwiatów czarnego bzu Magdaleny Tyburcy z Niwy Babickiej. Jedyne wyróżnienie w tej kategorii przypadło nalewce z owoców leśnych Mieczysława Zadrożnego z Siedlec.

 

Każdy może spróbować

Przepisy wszystkich zwycięskich potraw wraz ze zdjęciami zostaną opublikowane w pokonkursowym zbiorze tradycyjnych przepisów kulinarnych wraz z ciekawostkami kulinarnymi z terenu podlasko-mazowieckiego. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, wśród których znalazły się sprzęty AGD, zestawy naczyń czy ekskluzywne książki kucharskie. Łączna pula nagród wyniosła 2,5 tys. zł. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Po ogłoszeniu wyników nastąpiła degustacja wszystkich potraw i trunków. Wystąpił także gościnnie zespół Korniczanie ze Starej Kornicy. Całość zakończyła się wspólnym biesiadowaniem przy muzyce do późnych godzin wieczornych. Nie zabrakło też wspólnych tańców oraz śpiewów.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR