14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Świadectwo

6 grudnia 2017 r.

Bez Ciebie nie ma mnie


fot. ARCHIWUM

Jeżeli moja muzyka przyprowadziła kogoś do Jezusa, to dla mnie wielka radość i wyróżnienie. Taka jest intencja mojego serca - mówi Gabriela Gąsior, wokalistka, autorka tekstów i muzyki, instruktorka gospel.

Swoją muzyczną drogę rozpoczęła u boku rodziców jako sześcioletnia solistka folklorystycznego zespołu. Podróże i koncerty po Europie oraz kształcenie się w szkole muzycznej w klasie fortepianu i saksofonu zaszczepiało w niej przekonanie, że swoją przyszłość zwiąże ściśle z muzyką. - Rodzice angażowali mnie w różne projekty muzyczne już od najmłodszych lat. W naszym domu, życiu, zawsze było pełno muzyki, wypełniała nasz plan. Z każdego pokoju wyłaniała się w innej odsłonie i przemieniała kolejno w dźwięk skrzypiec, pianina, saksofonu, aż w końcu w głęboki, altowy śpiew mamy i szalone, nieparzyste rytmy bałkańskich melodii wygrywanych przez tatę na akordeonie…

Można pomyśleć, że trochę nie było wyboru, bo rodzice, rodzeństwo… Ale prawda jest taka, że po prostu nie wyobrażałam sobie życia bez muzyki - przyznaje wokalistka. - Kiedy zaczęłam traktować ją jako sposób na życie? Myślę, że w chwili, gdy zadałam sobie pytania o moje dorosłe życie, o moje powołanie. To było gdzieś w okolicach 16 roku życia - wspomina. Wybór kierunku studiów był już tylko formalnością - w 2005 r. Gabriela została przyjęta do klasy śpiewu jazzowego wydziału jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wokalistka już w szkole muzycznej odkryła swoją największą pasję - śpiewanie oraz tworzenie własnej muzyki i tekstów. Pasja ta zaczęła rozwijać się na dobre, gdy w 2000 r. artystka rozpoczęła swoją wielką przygodę z muzyką gospel. W jej rodzinnym mieście - Przemyślu częściowo z inicjatywy rodziców powstał chór wykonujący ten rodzaj muzyki. Początkowo jako chórzystka i solistka, później także dyrygentka Przemyskiego Chóru Gospel koncertowała w Polsce, Niemczech i Danii u boku takich artystów, jak Ewa Uryga, Marek Bałata, Grażyna Łobaszewska, Ruth Waldron, David Daniel i wielu innych. - Gospel to połączenie słowa Bożego i muzyki - moich dwóch pasji życiowych. W momencie gdy po raz pierwszy zetknęłam się z tą muzyką, poczułam, że jest ona „moja”, że jest mi bliska, że „znamy się” od dawna. I po wielu latach, pomimo że nie zawężałam swoich działań muzycznych tylko do gatunku gospel, bo po drodze pojawił się także jazz, soul, pop czy muzyka etniczna, wyszło na to, że gospel wypełnia zdecydowanie największą część moich muzycznych działań - przyznaje Gabriela.

 

Utwory inspirowane Ewangelią

Szczególne miejsce w życiu artystki zajmuje zespół Holy Noiz. - Założyliśmy go w 2007 r. wspólnie z moim bratem Rafałem Rudawskim i moim przyszłym mężem Wojciechem. Resztę składu zasilili dwaj bracia Zającowie: perkusista Łukasz i gitarzysta Robert. Wszyscy razem już od paru lat koncertowaliśmy z Przemyskim Chórem Gospel, w którym, nawiasem mówiąc, poznaliśmy się. Po kilku latach wspólnych występów z chórem zrodził się pomysł koncertowania w mniejszym składzie. Ja w tym czasie zaczęłam także komponować swoje utwory i zaczęliśmy je opracowywać na skład Holy Noiz plus trzyosobowy chórek. Krótko po powstaniu zespołu dołączył do nas Olaf Węgier, saksofonista. Dziś skład jest nieco inny, koncertujemy także w większej grupie, niekiedy z rozbudowanym zespołem wokalnym i poszerzonym instrumentarium - opowiada wokalistka.

W 2014 r. artystka wraz z zespołem Holy Noiz nagrała swój debiutancki album „Bez Ciebie nie ma mnie”. Zawiera on w większości kompozycje własne utrzymane w stylistyce gospel. W grudniu 2015 r. nagrała drugi album, tym razem świąteczny - „Narodził się Jedyny Król”, zawierający - obok tradycyjnych kolęd i pastorałek polskich - również kompozycje własne. Na płycie gościnny udział wzięli m.in. Kuba Badach, Edyta i Łukasz Golec oraz Ghostman.

Wspólna twórczość Gabrieli i Holy Noiz to głównie kompozycje artystki, aranżowane przez jej męża. Teksty w języku polskim i angielskim inspirowane są Ewangelią, niektóre z nich to psalmy. Każdy z utworów jest historią związaną z życiem artystki, z jej doświadczeniami, odkrywaniem Boga i życia z Nim.

Obok wyrażania siebie, sprawiania przyjemności i łagodzenia obyczajów muzyka dla Gabrieli - co sama podkreśla - jest także wspaniałym narzędziem do niesienia dobrych wartości, treści budujących, podnoszących na duchu, dających nadzieję, ale też skłaniających do refleksji, do zajrzenia w głąb siebie i ważnych spraw. - Właśnie tak traktuję muzykę innych cennych dla mnie artystów i w taki sposób podchodzę do swojej. Jeżeli udaje mi się uzyskać choćby jeden mały efekt z tych wymienionych powyżej, to zadanie jest spełnione - zdradza.

 

Żyje tym, o czym śpiewa

Jak przyznaje artystka, inspirację czerpie z wielu źródeł: modlitwy, ze słowa Bożego, z sytuacji życiowych, relacji z innymi, własnych doświadczeń, twórczości i dorobku innych artystów, z książek, filmu, muzyki, która ją otacza… - Jednak wierzę w to, że jest jeden duch moich natchnień, oczywiście Duch Święty. Pisanie, komponowanie czy samo czerpanie inspiracji uważam za dar i jeśli udaje mi się przetworzyć go w utwór wartościowy dla innych, dla mnie samej, to ogromnie się z tego cieszę. To duży przywilej - stwierdza Gabriela.

Praca nad tekstem, jak zdradza artystka, wygląda różnie. - Czasami tworzę je bardzo szybko pod wpływem jakiejś mocnej inspiracji; kolejne frazy same zapisują się na kartce i idzie to dość sprawnie. Ale bywają także teksty, nad którymi pochylam się o wiele dłużej, czasem klika dni albo i miesięcy, utwór leży sobie i czeka, aż dojrzeje. Zawsze przed napisaniem tekstu czy muzyki staram się spędzić chwilkę na modlitwie. Czytam psalmy czy fragmenty Ewangelii. Słucham siebie, co chcę powiedzieć w danym utworze. Chcę śpiewać o tym, czym żyję, i żyć tym, o czym śpiewam - podkreśla.

Pomimo że działa w nurcie muzyki chrześcijańskiej, nie bardzo lubi nazywać swoją działalność ewangelizowaniem. - To pewnie dlatego, że uważam, iż sama stale potrzebuję ewangelizacji. Jeśli działamy pod Bożym sztandarem, to wszyscy jesteśmy dla siebie ewangelizatorami i jednocześnie tymi, którzy tej Ewangelii potrzebują. Jeżeli moja muzyka przyprowadziła kogoś do Jezusa, to dla mnie wielka radość i wyróżnienie. Taka jest intencja mojego serca, pomimo że nie wszystkie moje utwory opowiadają wprost o Bogu - zaznacza Gabriela.

Wielką radością napawają ją sygnały od odbiorców o tym, że jej muzyka coś w nich zmieniła. - Gdy otrzymuję taką informację zwrotną od znajomych czy zupełnie przypadkowych słuchaczy, serce we mnie rośnie. To napędza nową motywację do działania i w pewnym sensie daje pokój, że idę we właściwą stronę. Od czasu do czasu odzywają się do mnie słuchacze z różnych zakątków świata z informacją, że w jakiś dziwny sposób moja muzyka dotarła do nich i miała na nich dobry wpływ. Tak było np. w przypadku utworu „Słudzy Pańscy chwalcie Pana”. Cieszą mnie takie wiadomości zarówno od stałych słuchaczy, jak i od tych zupełnie nowych czy w ogóle spoza grupy odbiorców muzyki chrześcijańskiej. Dużo takich wiadomości otrzymałam po wypromowaniu w internecie utworu „Moja Cisza”, który nagraliśmy wraz z mężem. Kiedy słuchacze piszą, że moja muzyka ich zbudowała, to działa w drugą stronę - buduje także i mnie - podkreśla artystka.

 

Zgodnie z intencją serca

Od 2008 r. udziela się jako nauczyciel śpiewu i instruktor wokalny. Prowadzi warsztaty muzyki gospel, jest zapraszana do pracy z chórami gospel w Polsce i Europie. Choć wzięła udział w wielu projektach i występach u boku wspaniałych artystów, w sposób szczególny wspomina koncert uwielbienia „Credo in Misericordiam Dei”, który odbył się podczas Światowych Dni Młodzieży w Brzegach, w obecności papieża Franciszka. - To było wyjątkowe przeżycie i takim już pozostanie. Nieczęsto zdarza się okazja wystąpienia podczas tak historycznego wydarzenia o światowym zasięgu, gdzie na publiczności zasiadają ok. trzy miliony słuchaczy, przed telewizorami prawie cały świat, a na scenie jednocześnie blisko 400 osób. Występowałam wtedy w podwójnej roli - jako wokalistka, wykonując swój autorski utwór „Słudzy Pańscy chwalcie Pana” w orkiestracji i pod batutą Adama Sztaby, oraz jako dyrygentka 300-osobowego Chóru ŚDM. Ten koncert był dla mnie dużym wyróżnieniem i przywilejem - podkreśla artystka.

Gabriela tworzyła aranżacje wokalne m.in. dla Andrzeja Lamperta i Golec uOrkiestry. Teksty jej autorstwa znalazły się na płycie Beaty Bednarz. Była trenerem wokalnym w telewizyjnym show muzycznym TVP „Bitwa na głosy”, a także brała udział w opolskich „Debiutach” poświęconych Czesławowi Niemenowi w 2014 r. Mimo to popularność, która wiązałaby się z wykonywaniem muzyki komercyjnej, jej nie kusi. - Myślę, że to samo w sobie nie jest złe, o ile wciąż pozostajemy spójni i uczciwi względem samych siebie i intencji naszego serca, jeśli potrafimy wciąż stawiać siebie na właściwym miejscu w relacji z Bogiem, rodziną, innymi ludźmi - zauważa Gabriela. I podsumowuje: - Każda pokusa jest niebezpieczna, a zwłaszcza ta, która dotyczyłaby zmiany przekazu czy wizerunku artysty na destrukcyjny, negatywny, niosący złe moralnie efekty. Czyli taki sukces kosztem własnego dobra i dobra moich bliskich, moich odbiorców. W tę stronę nie chcę i nie idę. Za bardzo pociągają mnie Boże wspaniałości...

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR