19 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Dariusz, Urban, Gabriela

Pogoda: Siedlce

Numer 51-52
20-02 stycznia 2019r.

menu

NEWS

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Józefa Oleszczuka (1935-2018)

14 lutego 2018 r.

Dziękuję za piękne kapłaństwo


fot. SK/podlasie24.pl

Rozmodlony, całym sercem oddany służbie Panu Bogu, pamiętający o człowieku - a zarazem cichy i skromny - tak śp. ks. kan. Józef Oleszczuk przetrwa w ludzkiej pamięci.

Zmarł w niedzielę 4 lutego w wieku 83 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę, 7 lutego, w parafii pw. Trójcy Świętej w Terespolu. Mszy św., która zgromadziła wielu kapłanów i świeckich wiernych, przewodniczył bp Kazimierz Gurda. W homilii ksiądz biskup przypomniał o drodze życia i powołania kapłańskiego zmarłego. - Śmierć kapłana jest dla wiernych znakiem prawdy o życiu wiecznym, którą sam żył. Dzięki jego posłudze wielu otrzymało łaskę wiary w Jezusa i w niej trwało - zaznaczył.

Na zakończenie Eucharystii wspomnieniami o śp. ks. J. Oleszczuku podzielili się współpracujący i zaprzyjaźnieni z nim kapłani oraz reprezentantka społeczności parafialnej w Tucznej.

Ks. Jarosław Juszczyński był wikarym w parafii św. Anny w Tucznej w czasie, kiedy w latach 1995-2006 kierował nią ks. J. Oleszczuk. - Byłem pierwszym i jedynym wikariuszem księdza Józefa. Często rozmawialiśmy, wspólnie przeżywaliśmy radości i trudy pracy duszpasterskiej tej parafii. Zapamiętam go jako wspaniałego kapłana i człowieka o sercu otwartym, wrażliwym na potrzeby ludzi. Jego najważniejszym celem i pragnieniem było doprowadzenie powierzonych sobie wiernych do Boga, do zbawienia. Tego mnie uczył: by posługę kapłańską spełniać całym sercem, z oddaniem, wrażliwością i poświęceniem - mówił, podkreślając wdzięczność za to bogactwo, jakie przekazał mu ks. J. Oleszczuk. - Był dla mnie jak ojciec, jak przyjaciel - dodał. Gorliwość duszpasterską zmarłego uzasadniał zjednoczeniem z Jezusem Chrystusem i Matką Bożą przez modlitwę i różaniec, z którym się nie rozstawał.

 

Blisko ludzkich spraw

O żarliwej modlitwie księdza kanonika mówiła również Renata Fedorowicz, emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej w Tucznej. - Starał się rozmodlić parafię, wskazując wielką moc modlitwy we wszystkich ludzkich problemach i zakusach złego ducha. Często widzieliśmy go z różańcem w ręku albo w modlącego się w kościele przed Najświętszym Sakramentem. Przypominał o wielkiej wartości Mszy św., zachęcając do udziału w niej, bo ona jest źródłem i szczytem chrześcijaństwa. Upominał tych, którzy źle żyją - charakteryzowała byłego proboszcza, dodając, że chociaż był duszpasterzem cichym, skromnym, to jednak zawsze z życzliwością podchodził do swoich parafian. Rozumiał i doceniał wartość edukacji i pracy nauczyciela. Dyskretnie wspierał uczniów z uboższych domów. A jako gospodarz parafii dbał o kościół, m.in. zainstalował piękne witraże, i estetykę jego otoczenia.

 

Był serdecznym kolegą

Ks. Józef Mironiuk znał ks. J. Oleszczuka od dziecka. - Nasze życie koleżeńskie zaczęło się w Białej Podlaskiej. Pamiętam Józia jako ministranta - dobrze ułożonego, zawsze poważnego, pełnego dostojności. Wychowywała go tylko mama. Tata zginął w kampanii wrześniowej. Wzrastaliśmy pod duchową opieką ks. Jana Zubki, a następnie ks. Edmunda Barbasiewicza - mówił. Wyższe Seminarium Duchowne obaj ukończyli w 14-osobowej grupie, która święcenia kapłańskie przyjęła w czerwcu 1963 r. Ks. J. Mironiuk przywołał też pierwsze kroki w kapłaństwie: - Zawsze odznaczał się wielką gorliwością i pobożnością. Był serdecznym kolegą. Usługiwaliśmy jeden drugiemu podczas naszych, odbywających się w czerwcu, tydzień po tygodniu, prymicjach - wspominał. - Bracie Józefie, uprzedziłeś nas w drodze do wieczności. A my za tobą pójdziemy jak kamienie rzucane na szaniec. Do zobaczenia w szczęśliwości wiecznej w niebie! - zakończył.

 

54 lata w kapłaństwie

Ks. kan. Zdzisław Dudek, proboszcz terespolskiej parafii, w której od 2006 r. - po przejściu na emeryturę - mieszkał ks. J. Oleszczuk, wspierając posługą pracę księży, przywołał natomiast ostatnie dni jego życia. - Tydzień temu odprawiał tutaj Mszę św. i Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnego dnia zasłabł, już nie dał rady pójść do kościoła. W piątek odwiedził go lekarz z pielęgniarką; ksiądz kanonik otrzymał kroplówkę. Po południu upadł w kuchni. Zabrano go do szpitala, ale już nie uratowano - mówił, zaznaczając, jak wymowny jest fakt, że odchodzenie ks. J. Oleszczuka zbiegło się z pierwszym piątkiem - Świętem Matki Bożej Gromnicznej i pierwszą sobotą. Zacytował też fragment testamentu spisanego przez ks. Józefa w przeczuciu zbliżającego się odejścia 11 listopada 2017 r.: „Bogu Ojcu  w Trójcy Jedynemu, Matce Bożej, św. Józefowi dziękuję za piękne kapłaństwo”.

Ciało ks. kan. J. Oleszczuka zostało złożone na cmentarzu w Białej Podlaskiej.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR