22 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Nie święci garnki lepią

14 lutego 2018 r.

Nie znam się, ale się wypowiem

Stańczyk - słynny błazen króla Zygmunta Starego - założył się kiedyś z władcą o to, że w Polsce najwięcej jest… lekarzy. Aby udowodnić królowi swoją rację, obwiązał twarz chustą i udawał, że bolą go zęby, po czym udał się na krakowskie targowisko. W ciągu jednego dnia zebrał tyle recept i dobrych rad, że bez trudu wygrał zakład.

Coś w tym jest. Faktycznie my, Polacy, uwielbiamy znać się na wszystkim i jesteśmy ekspertami w każdej dziedzinie. Pojawia się w telewizji nowy serial historyczny - i nagle wszyscy są historykami. Ba, wybitnymi specami od historii. Skoczkowie nie zdobyli medalu na olimpiadzie - i przestrzeń wokół nas zaludnia się specjalistami od sportu, a już od skoków w szczególności. W 99% nie widzieli oni na żywo skoczni narciarskiej, nie mówiąc już o siedzeniu na belce i popatrzeniu z niej w dół, no ale co tam… „nie znam się, ale się wypowiem”.

Polski himalaista zginął w górach - mamy zatrzęsienie ekspertów od wspinaczki (ciekawe, ilu z nich wzywałoby na pomoc GOPR, gdyby musieli zejść po ciemku asfaltową drogą z Morskiego Oka, bo Tatry już i takie zdarzenia widziały). I tak dalej, i tak dalej… Znamy się na wszystkim. Na historii, medycynie, sporcie, ekonomii, fizyce jądrowej. Bo jakaż to trudność wejść do internetu i znaleźć potrzebną informację. To nic, że nieraz wyrwaną z kontekstu, stanowiącą zaledwie wycinek ogromnej mozaiki wiedzy. W końcu Titanica zbudowali profesjonaliści, a Arkę Noego - amatorzy… Kto by tam słuchał jakichś ekspertów… W tę logikę wpisują się - niestety - profesjonalne media, które mają swoich „dyżurnych” ekspertów i komentatorów. W wielu wypadkach są to inni dziennikarze, których najważniejszą cechą jest to, że znają się na wszystkim, na co akurat jest zapotrzebowanie. Jako żywo pamiętam rozmowę, w której znajoma dziennikarka namawiała mnie na przyjście do studia telewizyjnego i wzięcie udziału w dyskusji na temat jakiegoś spektaklu teatralnego. Na moje stwierdzenie, że nie mogę przyjść, ponieważ rzeczonej sztuki nie widziałem, pani niezmieszana odpowiedziała: „Ale to nic nie szkodzi, my księdzu o tej sztuce opowiemy!”.

Niestety, internet, oprócz wielkich możliwości komunikacyjnych, rodzi też szereg niebezpieczeństw. Jednym z nich jest złudzenie posiadania wiedzy. Ale bez porządnego przygotowania łatwo paść ofiarą fałszywych informacji - tzw. fake newsów. Zjawisko to stało się na tyle poważne, że papież Franciszek poświęcił mu swoje najnowsze orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Zawarł w nim następującą definicję fake newsa: „Wyrażenie to odnosi się zatem do bezpodstawnej informacji, opartej na nieistniejących lub zniekształconych danych i zmierzającej do oszukania, a nawet manipulowania czytelnikiem. Ich rozpowszechnianie może odpowiadać pożądanym celom, wpływać na decyzje polityczne i sprzyjać korzyściom ekonomicznym”.

Mówiąc inaczej, fake news to po prostu nieprawdziwa informacja na dany temat. Z tym że jest wypuszczona w świat celowo i z premedytacją. Wydawałoby się, że w dobie internetu i dostępności rzetelnej wiedzy łatwo sprawdzić i wyłapać kłamstwo… nic bardziej mylnego. Po prostu mało kto to robi. Większość powiela bezkrytycznie, nawet nie próbując dojść prawdy. I coraz częściej nie chodzi już tylko o żarty. Fałszywe wiadomości stają się narzędziami wojny. Są celowym działaniem podejmowanym, aby zdestabilizować sytuację w państwie wroga. A ponieważ zazwyczaj fake news jest skonstruowany tak, by wyglądał prawdopodobnie, wielu daje się nabrać. Dlatego uważajmy, by z powodu naiwności i braku wiedzy nie wpaść w pułapkę dezinformacji.

Ks. Andrzej Adamski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR