25 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Wieńczysław, Ireneusz

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Świecka Wspólnota Pasjonistowska

14 lutego 2018 r.

Wspólnota wokół krzyża


fot. ARCHIWUM

Włączeni w dzieło Męki Pana Jezusa Chrystusa - tak najkrócej scharakteryzować można Świecką Wspólnotę Pasjonistowską (ŚWP). Powołana została z myślą o tych, którzy pragną żyć duchowością Męki Pańskiej i wspierać dzieło misji podjęte przez Zgromadzenie Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża.

Świecka Wspólnota Pasjonistowska (ŚWP) istnieje od niedawna. Formalne zatwierdzenie statutu przez zgromadzenie oraz Stolicę Apostolską miało miejsce w 2010 r. Jednak już wcześniej przy domach zakonnych odbywały się spotkania osób świeckich, które chciały żyć charyzmatem i duchowością pasjonistowską - w oparciu o założenia św. Pawła od Krzyża i sługi Bożej Marii Magdaleny Frescobaldi Capponi - założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża. W Polsce ŚWP działają niemal przy każdym z domów zakonnych sióstr pasjonistek. Liczą od pięciu do dwudziestu osób, gromadząc kobiety, mężczyzn, młodzież i całe rodziny.

Są otwarte na każdego, kto w duchu zrozumienia ideałów charyzmatu, duchowości i misji zgromadzenia jest gotów podjąć pracę nad sobą.

 

Z miłości do Męki Pana Jezusa

W naszej diecezji Świecka Wspólnota Pasjonistowska gromadzi się przy domu zakonnym Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża w Siedlcach. Powstała w 2013 r. Obecnie kieruje nią s. Katarzyna Balcerzak. Proszona o przybliżenie zadań określonych w statucie, wskazuje przede wszystkim na realizację chrześcijańskiego powołania i wezwania do świętości - w świetle żywej i wdzięcznej pamiątki męki Jezusa Chrystusa i boleści Matki Najświętszej. Dokonuje się to w łączności z Rodziną Pasjonistowską - którą ŚWP współtworzy ze zgromadzeniem ojców pasjonistów i sióstr pasjonistek. Członkowie wspólnoty podejmują się czynienia memoria passjonis, tj. pamiątki Męki Pańskiej - doświadczeniem własnego życia, propagowania jej, przekazywania innym poprzez modlitwę i działanie. Przyjmują Matkę Bolesną jako mistrzynię i przewodniczkę i starają się naśladować Jej posłuszeństwo względem planu Bożego - mówi s. K. Balcerzak.

 

Bogactwo treści

Siedlecka wspólnota, do której obecnie należy 13 osób, realizuje konkretny program formacyjny. Spotyka się raz w miesiącu, zwykle w drugi piątek. Spotkania często poprzedza Eucharystią; ich schemat bywa różny, a wypełnia go prawdziwe bogactwo treści. Jest czas m.in. na modlitwę, rozważanie Pisma Świętego, poznawanie nauki Kościoła, świętych pasjonistowskich. Temat i przebieg nierzadko określa kalendarz liturgiczny. I tak np. z okazji święta Matki Bożej Bolesnej w Mszy św. odprawionej w kaplicy sióstr pasjonistek uczestniczyli członkowie ŚWP wraz z rodzinami. W styczniu wspólnota włączyła się w czuwanie modlitewne przy relikwiach bł. s. Józefiny Bakhity (patronki współczesnych ofiar handlu ludźmi i różnych form zniewolenia) goszczących u sióstr pasjonistek. Spotkanie przed Wielkim Postem poświęcone było przybliżeniu idei i formy medytacji Męki Pańskiej.

Każdy, kto bierze udział w spotkaniach ŚWP, przyznaje, że owocem spotkań jest pogłębienie życia religijnego, świadome i owocniejsze kształtowanie go.

 

Wypłynąć na głębię

- Program wspólnoty ukierunkowany jest na to, aby pomóc jej członkom w odkryciu w sobie powołania do życia charyzmatem Męki Pańskiej, czego potwierdzeniem jest przyjęcie serca pasjonistowskiego, a następnie złożenie ślubu Męki Pańskiej i boleści Matki Najświętszej, który - jako czwarty - składają nasze zgromadzenia zakonne - precyzuje s. Katarzyna, odwołując się do wymowy tego swoistego godła. W sercu, z którego wyrasta krzyż, umieszczony jest napis: „JESU XPI PASSIO” - Męka Jezusa Chrystusa. - W słowach tych zawiera się program życia w świetle krzyża: zobowiązuję się do pamiętania o Męce Pańskiej, do życia w duchu wdzięczności, wynagrodzenia, uczenia się włączania swoich doświadczeń w dzieło męki Pana Jezusa i dzielenia się tym z innymi - tłumaczy pasjonistka.

W siedleckiej wspólnocie obecnie jedna osoba przygotowuje się do przyjęcia serca pasjonistowskiego.

 

Dla tych, co szukają miłości

Pytana o rolę kierującej ŚWP, s. K. Balcerzak stwierdza, że w żadnym wypadku nie czuje się jak nauczyciel. - Każdy z przychodzących na spotkania ma swoje doświadczenie krzyża, głębokie przemyślenia dotyczące Męki Pańskiej i przeżywania swoich cierpień w bliskości cierpiącego Chrystusa. Dzielimy się tym i wzajemnie ubogacamy - tłumaczy. A ponieważ spotkanie nie ma nic wspólnego z wykładem, przygotowanie się do niego wymaga przede wszystkim przemodlenia zaplanowanych do omówienia treści. I asystencji Ducha Świętego.

- Z krzyżem żyjemy na co dzień, krzyż jest zawieszony nad drzwiami w każdym niemal domu, przechodzimy obok niego, żegnamy się. To dla nas oczywiste, że Jezus umarł na krzyżu dla naszego odkupienia. Gdyby jednak przeciętnego katolika zapytać, w jaki sposób ta prawda przekłada się na „chleb” jego życia, zapewne miałby problemy z odpowiedzią. Niestety często nie rozumiemy Tajemnicy Krzyża, a może nawet boimy się tej tajemnicy... A bywa również, że nie potrafimy modlić się Męką Pańską - mówi. Dodaje też, że idea pracy formacyjnej ŚWP, w którą wpisuje się ślub Męki Pańskiej, może nasuwać myśl o cierpiętnictwie, nieustannym chyleniu głowy połączonym z biciem się w piersi, słowem - czymś „nieżyciowym”, a już zupełnie nie dla wyzwolonego człowieka XXI wieku. - Tymczasem Męka Pańska to źródło Miłości. Tej miłości, której pragniemy w najgłębszych pokładach naszej egzystencji, której szukamy w świecie i często doświadczamy rozczarowania, bo jej tam nie ma..., za którą tęsknimy, która nas najbardziej rozwija, spełnia, leczy i uwalnia ... Tajemnica Męki Pańskiej to Tajemnica Bożej Miłości dla każdego z nas na dziś... W niej jest sens - puentuje s. Katarzyna.


ŚWIADECTWO

Alicja Skolimowska

Do Świeckiej Wspólnoty Pasjonistowskiej należę od chwili jej powołania. Informację o naborze do grupy tworzonej przez siostry pasjonistki usłyszałam w kościele, podczas ogłoszeń. Stwierdziłam, że skoro pojawia się przede mną taka możliwość, należę do parafii, na terenie której siostry mają swój dom, czemu nie skorzystać z tej propozycji - tym bardziej że odpowiada mi duchowość tego zgromadzenia. Co więcej - jestem zelatorką koła różańcowego, któremu patronuje Matka Boża Bolesna, tak mocno obecna w duchowości pasjonistowskiej.

Lubię spotkania ŚWP i bardzo czekam na każde kolejne. Dzięki poznaniu nauki św. Pawła od Krzyża i Marii Magdaleny Frescobaldi Capponi mam poczucie nieustannego rozwoju, duchowego wzrastania i bliskości z Bogiem. Nieustannie uczę się łączyć swoje osobiste trudności i cierpienia z Chrystusem cierpiącym. Założycielka Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża zachęcała do życia według jednego ducha, jednego serca i jednaj woli, we wzajemnej miłości - tak też staram się żyć na co dzień, w gronie swoich bliskich. Wiem, że najwięcej miłości wypływa z męki Pana Jezusa, Jego śmierci. Mam też świadomość tego, że jestem owocem miłości Ukrzyżowanego. Dlatego chcę podążać drogą świętości w świetle tego charyzmatu, żyć i szerzyć dzieło Męki Pańskiej - największe dzieło Bożej miłości względem człowieka. Tym bardziej, że - jak mówił św. Paweł - męka Pana Jezusa objawia miłość i rozpala miłość.

Mój dzień powszedni to normalne życie. Mam rodzinę, zajmuję się wnuczkami, dużo czasu przeznaczam na modlitwę. Codziennie proszę Pana Jezusa o wskazówki, podpowiedź, co czynić, by lepiej poznać samą siebie, by dla innych być wzorem postępowania, znakiem Jego miłości. Bardzo bliska mojemu sercu jest Matka Boża Bolesna. To moja mistrzyni i przewodniczka. Pozwala przezwyciężać różne próby życia, jak też stawać się bezpośrednim znakiem przyjęcia tych, którzy potrzebują mojej pomocy - czy w najbliższej rodzinie, czy wśród ludzi, których spotykam na swej drodze. Np. w ubiegłym roku wraz z siostrami uczestniczyłam w nocnym czuwaniu zorganizowanym przez sieć Bakhita w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, podczas którego modliliśmy się za ludzi zagubionych i ofiary handlu ludźmi. Na miarę możliwości staram się wspierać przedsięwzięcia organizowane przez siostry pasjonistki, jak zbiórka pieniędzy przez kolędników misyjnych. Cieszę się, że w ten sposób mam okazję z jednej strony dać innym cząstkę siebie, a z drugiej - włączyć się w misję zgromadzenia.

Jesteśmy tylko ludźmi, racjonalnie patrzącymi na świat. Żeby być blisko Boga, trzeba rzeczywiście dbać o swoje życie duchowe, chcieć poznać głębię modlitwy i uczyć się jej. Takim zadaniem jest teraz dla mnie medytacja męki Pana Jezusa. Wierzę, że to Pan Bóg kieruje naszymi krokami, pomaga też dokonywać wyborów, poszukiwać. Warto szukać nowych ścieżek do Pana Boga. Uważam, że na tym polega nasze życie - chodzi przecież o zbawienie nasze i naszych bliskich.

Monika Lipińska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wystawa w bibliotece


W środę 20 marca odbył się wernisaż 16 edycji wystawy pokonkursowej twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych „Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”. W holu biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zgromadzili się goście i artyści, ich opiekunowie, nauczyciele, terapeuci, kierownicy placówek oraz rodzice. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Pomoc dla Jemenu


17 marca w Centrum Duszpastersko-Charytatywnym w Siedlcach Francesco Martialis, dyrektor Caritas Dżibuti, spotkał się z wolontariuszami Caritas Diecezji Siedleckiej. Jako naoczny świadek wydarzeń w Jemenie opowiedział o kryzysie humanitarnym, z jakim mierzą się miliony mieszkańców tego kraju. Mówił również o sytuacji chrześcijańskich wolontariuszy w muzułmańskim kraju. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
Siedleckie Targi Pracy
W piątek 12 kwietnia, od 10.00 do 13.00, w hali sportowej „Samochodówki”, tj. Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach, odbędą się XVI Siedleckie Targi Pracy.
więcej »
Wiosna na polu i w ogrodzie
W niedzielę 7 kwietnia przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach odbędzie się XIII Wiosna na polu i w ogrodzie.
więcej »
Grand Prix Lubelszczyzny
31 marca w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy odbędzie się XX turniej z cyklu Grand Prix Lubelszczyzny - Otwarte Mistrzostwa Powiatu Radzyńskiego w Szachach.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR