14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Patriotyczna ekspozycja

14 lutego 2018 r.

Droga ku wolności


fot. AWAW

Od 9 lutego w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę zatytułowaną „O Polskę”. Prezentacja na pewno spodoba się wszystkim miłośnikom historii.

Ekspozycja powstała z myślą o obchodzonej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest wolność i niezależność. Wiele pokoleń naszych przodków walczyło o suwerenność nie tylko podczas 123 letniej niewoli, ale też w czasie I i II wojny światowej oraz w okresie komunizmu. Na wystawie prezentujemy zbiory pochodzące z naszego działu historii. Pokazujemy przedmioty z wielu kolekcji, dotyczących walki o Polskę. Opowiadamy o niej poprzez sylwetki konkretnych osób i losy różnych formacji wojskowych.

Całość uzupełniamy medalami, odznaczeniami i umundurowaniem - opowiada dyrektor muzeum Violetta Jarząbkowska.

 

Nie tylko dokumenty i fotografie

Dział historii ma w swoich zasobach około 11 tys. różnych eksponatów. Z oczywistych względów nie wszystko udało się pokazać. - Niektóre rzeczy otrzymaliśmy w darze, inne zakupiliśmy. Dla mnie jako historyka wszystko, co tu dziś pokazujemy, jest ciekawe - podkreśla Mirosław Barczyński kurator wystawy. Szczególną uwagę zwraca na dokumenty Czesława Malanowskiego, żołnierza Legionów Polskich i 35 Pułku Piechoty, na znalezione niegdyś w drewnianym budynku przy ul. Narutowicza w Białej Podlaskiej dokumenty Polskiej Organizacji Wojskowej, fotografie 34 Pułku Piechoty oraz kurtkę od munduru plutonowego Jana Tarkowskiego z 10 Pułku Dragonów 1 Dywizji Pancernej.

 

Historyczny rarytas

- Warto obejrzeć również odznaczenia wojskowe, które prezentujemy w układzie chronologicznym, dokumenty WIN oraz kilka map z połowy XIX w. przedstawiających okoliczne majątki wiejskie. Rarytasem jest starodruk z 1560 r. To najstarszy obiekt przechowywany w naszym dziale historii. Książka jest rozprawką medyczną. Pierwotnie była przechowywana w księgozbiorze zakonu bazylianów w Białej Podlaskiej. Po jego kasacie trafiła do biblioteki seminarium duchownego w Janowie Podlaskim. Kiedy zostało zlikwidowane, znalazła się w rękach prywatnych - tłumaczy M. Barczyński.

Wystawa przypomina także postać Romana Rogińskiego - jednego z dowódców postania styczniowego, Jana Tarkowskiego - żołnierza z Białej Podlaskiej, a także Stefana Kryńskiego i Marii Furmaniak. Ekspozycja będzie czynna do 20 maja.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR