17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Terytorialsi przysięgali

14 lutego 2018 r.

Wojsko wróciło do miasta


fot. JS

Dbałość o bezpieczeństwo granic, a w czasie pokoju pomoc ludności to wielka sprawa - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystej przysięgi wojskowej ochotników, którzy wstąpili do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wydarzenie zainaugurowała Msza św. w kościele pw. św. Ludwika we Włodawie. O. Dariusz Cichor, proboszcz parafii, podkreślił, że żołnierze, rozpoczynając swoją służbę w Kościele, otrzymują Boże błogosławieństwo. Kazanie wygłosił ks. ppłk Andrzej Piersiak, kapelan 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. Na początku przytoczył tekst roty wojskowej. - Wypowiadając jej słowa, dołączycie do orszaku naszego rycerstwa, pisząc kolejną kartę historii polskiego oręża - zaznaczył kapłan.

- Mundur to wielki honor, wielkie zadanie oraz odpowiedzialność. Przysięga to najwyższa forma zobowiązania na całe życie. Oddajecie się na służbę w imię najwyższych wartości - przypomniał.

 

Podtrzymujecie wartości przodków

Po Mszy św. złożono wieńce pod pomnikiem żołnierzy AK-WiN dowodzonych przez „Jastrzębia” i „Żelaznego”. Następnie 90 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę. Była ona zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia, w trakcie którego terytorialsi poznawali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty. Brali udział m.in. w ćwiczeniach „Dragon - 17” i „Huzar - 17”, w obchodach 97. rocznicy bitwy pod Komarowem.

Dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz zwrócił uwagę, że przysięga to „wyraz celów i dążeń postawionych żołnierzowi przez naród”. - Podtrzymujecie tradycję i wartości, za które wasi przodkowie przelewali krew, walcząc o niepodległą Polskę - dodał.

 

Z dumą odbudowujemy tradycję

Szef rządu M. Morawiecki zwrócił też uwagę, że wojska obrony terytorialnej nawiązują do tradycji Armii Krajowej i żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. W dalszej części swojego wystąpienia podkreślił, iż jest rzeczą fundamentalną, by wszyscy czuli się częścią jednego zintegrowanego wojska polskiego. - Bóg dał nam takie położenie, że musimy cały czas dbać o bezpieczeństwo - stwierdził. - Dzisiaj z dumą odbudowujemy wielkie tradycje polskiego wojska - przekonywał premier.

 

Kontynuujecie misję bohaterów

W uroczystościach uczestniczyli także m.in.: wicemarszałek Sejmu RP i rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek, szefowie gabinetu politycznego premiera Marek Suski, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, a także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przypomniał, że przysięga wojskowa to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu żołnierza. - To uroczyste zobowiązanie na zawsze wpisuje się w waszą służbę społecznościom lokalnym w sytuacjach kryzysowych, w których inne służby wymagają wsparcia Wojska Polskiego. Kontynuujecie misję bohaterów - mówił minister.

 

Świadectwo patriotyzmu

List do zaprzysiężonych skierował też prezydent Andrzej Duda, który wyraził przekonanie, iż Wojska Obrony Terytorialnej będą godne kontynuować tradycję cichociemnych, AK i żołnierzy niezłomnych. „Niech duch męstwa i wierność ideałom wolnej Polski przyświeca wszystkim działaniom temu nowemu i jakże ważnemu rodzajowi wojsk. (…) Cieszę się, że ta młoda formacja rozwija się dynamicznie, zasilana przez ochotników gotowych poświęcić się ojczyźnie” - napisał prezydent, podkreślając: „stale rosnąca liczba żołnierzy WOT jest świadectwem patriotyzmu młodych ludzi i ich gotowości, by służyć Polsce, by bronić jej granic, by włączać się zgodnie z misją obrony terytorialnej w akcję ratowniczą”.

Przysięga terytorialsów we Włodawie miała także wymiar symboliczny - po 30 latach wojsko na chwilę powróciło do miasta. Do 1989 r. stacjonował tam 5 Pułk Czołgów Średnich, przekształcony następnie w 5 Ośrodek Materiałowo-Techniczny, rozformowany w 1994 r.

90 nowych żołnierzy będzie służyć w 24 Batalionie Piechoty Lekkiej w Chełmie.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR