14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Wielkie zmiany

17 lutego 2018 r.

Ruszył długo oczekiwany projekt

Rewitalizacja bialskiego zespołu pałacowo-parkowego staje się faktem. Miasto otrzymało na ten cel kilkunastomilionową dotację. Na pierwszy ogień do remontu idzie muzeum.

 

 

Prace modernizacyjne rozpoczęły się już w oficynie zachodniej, gdzie rok temu otworzono kilka sal wystawienniczych. Obecnie odnawiane jest poddasze zabytkowego budynku. - Do odremontowanych pomieszczeń przeniesiemy nasze biuro. Utworzymy tam również centrum edukacji muzealnej. W drugiej połowie roku rozpocznie się generalny remont budynku głównego. Potrwa on do jesieni 2019 r. Dzięki modernizacji zyskamy więcej przestrzeni wystawienniczej. Wreszcie będziemy mieli miejsce do pokazania naszych kolekcji, które naprawdę są godne uwagi. W ramach prac zmienimy m.in. wejście do muzeum. Utworzymy je w zabytkowej bramie, którą niegdyś wjeżdżali Radziwiłłowie, zrobimy hol a w „szyi” zorganizujemy stałą wystawę archeologiczno-historyczną - opowiada Violetta Jarząbkowska, dyrektor muzeum.

 

Będą wystawy!

Szefowa placówki nie chce zdradzać więcej szczegółów. Potwierdza, że prace remontowe zaburzą nieco normalne funkcjonowanie muzeum. - Główny budynek przez dłuższy czas zostanie wyłączony z użytkowania. Do dyspozycji będziemy mieli jedynie sale wystawiennicze w oficynie zachodniej i wieżyczkę wschodnią, która również została niedawno odnowiona. W ubiegłym roku zakończono konserwację zdobień sgraffitowych, w tym odremontowaliśmy wnętrze budowli. Umieścimy tam ekspozycję archeologiczną związaną z wykopaliskami na terenie założenia pałacowego Radziwiłłów - informuje V. Jarząbkowska.

Mimo remontu muzeum nie rezygnuje z organizowania wystaw. - Jeszcze przed modernizacją głównego budynku przygotujemy Noc Muzeów. W tym roku będzie ona miała charakter patriotyczny. Chcemy m.in. zaprosić grupę rekonstrukcyjną i przygotować koncert pieśni patriotycznej. Impreza na pewno wpisze się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W czerwcu w oficynie zachodniej otworzymy wystawę ze zbiorów Muzeum KUL. Po wakacjach zawita do nas kolekcja obrazów Stanisława Żółkiewskiego. Płótna przybędą z Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku na Białorusi, z którym w ubiegłym roku podpisaliśmy umowę o współpracy. Na mocy tego dokumentu wypożyczamy białoruskiej placówce 108 obrazów z naszej kolekcji „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”, które będą pokazane na wielkiej wystawie w Mińsku. Ostatnia tegoroczna ekspozycja zostanie otwarta w listopadzie i również będzie miała charakter patriotyczny - zaznacza V. Jarząbkowska.

 

Nie tylko muzeum

MPP otrzyma także środki na digitalizację swoich zbiorów. - Obejmie ona 1,6 tys. ikon. W ramach projektu zakupimy nowoczesny sprzęt, oprogramowanie i komputery. To będzie dla nas „duży skok naprzód”. W naszych magazynach mamy wiele eksponatów, których z różnych powodów nie widać na wystawach. Już niedługo będą one sfotografowane, zapisane i opisane cyfrowo w specjalnych programach muzealnych. Niektóre zostaną udostępnione przez internet. Digitalizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku - podkreśla szefowa muzeum.

Projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego zakłada również przebudowę i zadaszenie sąsiadującego z muzeum amfiteatru, modernizację ulic Żurawiej i Kusocińskiego oraz powstanie dużego parkingu. Odbudowana zostanie także dawna brama koszarska. Prace remontowe zakończą się w 2019 r. Cały projekt opiewa na kwotę ponad 21 mln zł. centrum edukacji muzealnej.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR