14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Centrum Szkolenia WOT

3 marca 2018 r.

Plan działania

Jesteśmy na etapie organizacyjnym Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej - mówi płk Artur Dębczak, zastępca dowódcy obrony terytorialnej, podczas wizyty w siedleckim garnizonie.

- Rozpoczęcie szkoleń planujemy na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku - zapowiedział.

Wojska Obrony Terytorialnej, czyli piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.

Główne zadania powstającego centrum to kształcenie specjalistów i instruktorów, a także rozwijanie jednolitego modelu szkolenia żołnierzy WOT. Obecnie w siedleckich koszarach trwają prace organizacyjne. - Kwalifikujemy kadrę żołnierzy zawodowych, którzy będą stanowili podstawę centrum szkolenia. Przedstawimy propozycję panu ministrowi, który, mam nadzieję, wyznaczy stosowne osoby, a także szereg czynności przygotowawczych, tak aby na przełomie trzeciego i czwartego kwartału rozpocząć szkolenie - zdradził płk A. Dębczak.

CS WOT będzie działało na terenie istniejących koszar. Żołnierze będą mieli do dyspozycji m.in. strzelnicę Grabianów i jej plac ćwiczeń. W związku z modernizacją i dostosowaniem budynków do swoich wymagań CS WOT rozpocznie funkcjonowanie w okrojonej formie. - Mamy przygotowany plan remontów i inwestycji rozłożony na trzy lata. W tym roku chcemy rozpocząć szkolenia, ale pełną gotowość, która umożliwi realizowanie wszystkich planowanych kursów, planujemy osiągnąć w 2019 r. - dodał zastępca dowódcy obrony terytorialnej.

Docelowo w ramach CS WOT powstanie także szkoła podoficerska, a dowództwo planuje również otwarcie ośrodka szkolenia WOT w Nowym Mieście nad Pilicą. Obie placówki będą jednostkami podrzędnymi w stosunku do siedleckiego CS WOT. - Nie działamy w próżni, jesteśmy piątym rodzajem sił zbrojnych i chcemy tak rozplanować przeszkolenie w Siedlcach, aby nie powielać pewnych kursów, które są już realizowane w centrach innych rodzajów sił zbrojnych. Będziemy kształcić w specjalnościach charakterystycznych dla pododdziałów lekkiej piechoty - zapowiedział płk A. Dębczak. - Celem naszych działań jest pogodzenie służby wojskowej naszych terytorialsów z pracą, którą wykonują na co dzień. Będziemy chcieli realizować w Siedlcach takie zagadnienia, które będą wymagały specjalistycznego sprzętu, stosownej infrastruktury, tudzież rzadkie specjalności wojskowe, jakich organizacyjnie nie można przeprowadzić w macierzystych brygadach - tłumaczy zastępca dowódcy obrony terytorialnej.

Podjęto już kroki dotyczące kompletowania potrzebnego sprzętu szkoleniowego. - Otrzymaliśmy oferty symulatorów i trenażerów, które do tej pory nie były stosowane w siłach zbrojnych. Generalnie dostajemy bardzo dużo propozycji. Chcemy wybrać taki sprzęt, który będzie adekwatny do czasu przeszkolenia - zapewnił płk A. Dębczak.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR