23 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Z dziejów Podlasia (623)

7 marca 2018 r.

Odgłosy aktu z 5 listopada

Siedlecki Komitet Narodowy zorganizował 7 listopada 11 1916 r. wiec w Gimnazjum Podlaskim. Padły tam pierwsze opinie o akcie 5 listopada. Były wobec niego krytyczne. Referaty do młodzieży wygłosili: Józef Małowieski i nieznany bliżej Baraniecki.

Na sali pojawili się po cywilnemu dwaj legioniści z I brygady, którzy zapowiedzieli dalszą organizację Legionów Polskich. O odgłosach aktu z 5 listopada w społeczeństwie siedleckim tak zapisał Sz. Ciekot: „Jak w całym kraju, tak i my nie zachłysnęliśmy się tą niemiecką niepodległością Polski. Nikt Niemcom nie wierzył - przynajmniej takich było mało - żeby oni to robili szczerze - to raz, a wreszcie nam nie wystarczała taka Polska, jaką nam Niemcy ofiarowali”. Ponieważ okupanci po akcie wydali odezwy do ludności o wstępowaniu do Polskiej Siły Zbrojnej, a odzew był żaden, szef powiatu garwolińskiego zwołał zebranie księży, chcąc się dowiedzieć, jak podziałała proklamacja na społeczeństwo i jakie stanowisko zajmuje ono wobec akcji werbunkowej.

W odpowiedzi księża postawili żądanie utworzenia samodzielnego i niezależnego rządu polskiego. Wkrótce Niemcy przekonali się najbardziej, jaka jest reakcja społeczeństwa polskiego na ich propozycje. 26 listopada 1916 r. działacz Narodowego Związku Chłopskiego Aleksander Zawadzki ps. Ojciec Prokop, teraz zwolennik tworzenia państwa polskiego w oparciu o Niemcy, zwołał do Warszawy wielki zjazd chłopów, który miał podziękować generał-gubernatorowi Beselerowi za ogłoszenie 5 listopada deklaracji o niepodległości Polski. Tak o tym zjeździe zapisał jego uczestnik Sz. Ciekot: „Pojechało nas z Siedlec i powiatu siedleckiego spora gromada, kilkadziesiąt chłopów (…). Niemcy dali nam przepustki i bilety kolejowe tam i z powrotem (…). W przeddzień zjazdu wszyscy uczestnicy zebrali się w Siedlcach, w jednym punkcie, skąd wyruszyliśmy pochodem przez miasto na dworzec kolejowy. Mieliśmy kilka sztandarów, m.in. sztandar ks. Brzóski, powstańca 1863 r. Idąc w pochodzie, śpiewaliśmy pieśni polskie. Niemcy zachowywali się bardzo grzecznie, po drodze salutowali naszym sztandarom. Na dworcu przyczepili specjalne wagony osobowe do pociągów dla naszej całej grupy (…). Chłopy nasze nieśli całe bochny chleba pod pachami (…). Następnego dnia wielka sala Filharmonii Warszawskiej zaczęła się wypełniać chłopami i działaczami chłopskimi. Na estradzie umieszczono wiele chorągwi i sztandarów. Były i chorągwie kościelne”. Gdy zaczął przemawiać A. Zawadzki, padły okrzyki: „Precz z Beslerem! „Precz z Niemcami!” (…). Żadnych rezolucji nie uchwalono i w wielkim tumulcie zjazd został rozwiązany. Większa część chłopów nie dopuściła do hołdowniczego pochodu na Zamek Królewski (gdzie miano złożyć podziękowanie Beselerowi), a Zawadzkiego chciano utopić w Wiśle. Niemcy się zemścili i z powrotem do Siedlec dali delegatom wagony towarowe po świniach i bydle.

28 listopada okupanci rozlepili w Siedlcach odezwy do ludności o wstępowaniu do Polskiej Siły Zbrojnej. Otworzono punkty werbunkowe w ratuszu, zwanym Jackiem, i na ul. Polnej, ale rezultat był nikły. Wkrótce zorganizowano w Hali Targowej wiec patriotyczny. Referat wygłosił działacz legionowy Medard Downarowicz.

21 grudnia w nowo budowanym kościele (obecnie katedra) odbyło się uroczyste nabożeństwo żałobne za zmarłego w Szwajcarii Henryka Sienkiewicza, a później odbyły się dwie akademie. Niebawem rada miasta przemianowała ul. Ogrodową na ul. Sienkiewicza. 30 stycznia 1917 r. zmarł w Siedlcach niemiecki gubernator M. von Wallenberg. Ponieważ ukochał Siedlce, przed śmiercią wyraził życzenie, by zwłoki jego spoczęły w tym mieście. Starał się on pogodzić ówczesną politykę niemiecką z ludzkim stosunkiem do mieszkańców. 3 maja 1916 r. zarządził, by w żadnym wypadku wojsko niemieckie nie zakłóciło uroczystości. Gdy sąd wojenny skazał rolnika Dziewulskiego ze wsi Dziewule na karę śmierci, polecił w imieniu skazańca napisać podanie o ułaskawienie i zmienił wyrok na więzienie. Gdy Beseler kazał uwięzić Hartglasa, nie ugiął się i godnie generał-gubarnatorowi warszawskiemu odpowiedział.

W lutym 1917 r. Sz. Ciekot przemycił w obroku dla konia kolejny transport kaszy jaglanej. Jego towar zabierała spółdzielnia spożywców do swoich sklepów. 16 i 17 marca 1917 r. Tymczasowa Rada Stanu zorganizowała w Warszawie zjazd swych przedstawicieli powiatowych. Z powiatu siedleckiego przybyło dwóch delegatów: wymieniony już Szczepan Ciekot i Władysław Krukowski. Ciekot zapisał, że z tego zjazdu wrócił rozczarowany, mimo iż osobiście poznał wtedy J. Piłsudskiego, który wygłosił referat „O armii narodowej”. Podlasiak zapisał: „Niby to istniała jakby namiastka Sejmu - Tymczasowa Rada Stanu, ale nikt się z nią nie liczył, a najmniej Niemcy”. Niedługo po tym zjeździe TRS na Podlasiu pojawiła się ulotka, która m.in. zawierała takie słowa: „Bracia Chłopi (…). Oto przyszedł nowy ciemiężca - Niemiec, który chociaż obiecał dopomóc w budowie Państwa Polskiego, a jednak tylko przeszkadza. Radzie Stanu nie pozwala być rządem naszym, a kraj wyniszcza rekwizycjami, które u nas są wprost przykrywką dla złodziejstw. Mało tego, wywożą ludzi do robót nie wiadomo gdzie, łapiąc ich nocami (…). Nie dajmy niszczyć naszego kraju na potrzeby obcego”.

Południowe Podlasie stało się od kwietnia 1917 r. terenem działalności organizacji Związek Wyzwolenia Ukrainy. Jej emisariusze przybyli na teren Ober-Ostu, m.in. do Radzynia, Łosic, Jabłonia, Malowej Góry, Parczewa, Międzyrzeca. Również w kwietniu 1917 r. w Białej Podlaskeij powstała nowa ukraińska organizacja pod nazwą „Hromada” kierowana przez płk. Mikołaja Szapowała. Celem jej było kształtowanie wśród ludności prawosławnej i ewentualnie unickiej, ukraińskiej świadomości narodowej. Prowadziła antypolską działalność, ciesząc się poparciem okupacyjnych władz niemieckich.

Józef Geresz

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR