14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Poezja o Katyniu

7 marca 2018 r.

Odgłosy pamięci


fot. JS

28 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie odbył się wieczór poetycki Czesławy Demczuk zatytułowany „Z nutą poezji i dźwiękiem muzyki”. Wydarzenie połączono z książka pt. „Odgłosy pamięci Katynia”.

Rozpoczynając spotkanie Edyta Pietrzak, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej, przeczytała listę nazwisk, która widnieje na pomniku ku czci ofiar katyńskich na cmentarzu wojennym we Włodawie. - Losy tych 12 ludzi zakończyły się w 1940 r. Zostali zabici na sowieckiej ziemi - w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Twerze. Rolą potomnych jest ocalić ich od zapomnienia - podkreśliła, dodając, iż data wieczoru autorskiego nie jest przypadkowa: 29 lutego 2012 r. powstało we Włodawie Stowarzyszenie Rodzina Katyńska.

Wieczór autorski Cz. Demczuk, rodowitej włodawianki, był hołdem złożonym pomordowanym przez NKWD oraz wyrazem wdzięczności dla tych, którzy pielęgnują pamięć o ofiarach, szczególnie dla Rodziny Katyńskiej.

 

„Polskości nie zdradził przed dołem zatraceń”

Publikacja Cz. Demczuk jest poetyckim dokumentem, który wpisuje się w bolesną historię lat 40. Książka prezentuje także genezę i działalność Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Dlatego nie mogło w niej zabraknąć

tekstów opisujących postawę Marii Durys, strażniczki pamięci o pomordowanych w Katyniu, prezes włodawskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Jest też wiersz o Józefie Doroszu, poruczniku, dyplomacie zamordowanym przez NKWD. Cz. Demczuk, która pamięta spotkania z jego matką, napisał utwór o relacjach między nią a synem. - Była to dzielna, radosna i pokorna kobieta. Pamiętam ją, gdyż to rodzona siostra mojej babci - opowiadała autorka. - Pomyślałam, że przyszedł czas, by o niej przypomnieć. W swoim wierszu piszę w jej imieniu do syna Józefa: „Poszłabym tam boso (…), najcięższą cierniową drogą. Wydłubałabym wielki sęk w sośnie, abyś mógł skryć się tej okrutnej nocy i posłałabym ci anioła szczególnej troski. On twoje czarne pióro losu wytrąciłby z katujących rąk biesa. I modliłabym się razem z tobą...” - cytowała swój wiersz.

W albumie „Odgłosy pamięci Katynia” znalazły się też zdjęcia z działalności Stowarzyszenia Rodzina Katyńska oraz m.in. prezentacje sylwetek 12 pomordowanych przez NKWD.

 

Wieczór słowno- muzyczny

Cz. Demczuk prezentowała swoje teksty z grupą młodzieży, którą do występu przygotowała Renata Holaczuk, nauczycielka z II Liceum Ogólnokształcącego. Recytacjom towarzyszyły występy solistów: Alicji Karpiuk, Anny Wójcik-Hawrył, Mariusza Żybury i Czesława Bożyka. Z Chełma przyjechał Andrzej Gorzelewski, lutnista, rzeźbiarz, malarz, muzyk, który grał na gitarze.

JS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR