21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Podpisanie umowy

7 marca 2018 r.

Centrum przesiadkowe we wrześniu


fot. HAH

Umowa na budowę centrum przesiadkowego podpisana. Inwestycja zlokalizowana w pobliżu stacji kolejowej ma być gotowa za pół roku. Centrum przesiadkowe będzie składać się z kilkunastu stanowisk dla autobusów, budynku obsługi oraz dwupoziomowego parkingu na 300 samochodów.

Wykonawcą inwestycji jest Polimex Budownictwo, z którym miasto podpisało kontrakt 1 marca. - Zdajemy sobie sprawę z krótkiego terminu, ale nie widzimy poważnych zagrożeń dla realizacji zadania - przyznał Andrzeja Rudolf, prezes firmy. Prace budowlane zaczną się, kiedy tylko skończą się mrozy. - Na razie będą to rozbiórki, bo niskie temperatury nie pozwalają na nic innego, ale już przed podpisaniem umowy rozejrzeliśmy się po terenie. Parking będzie bardzo podobny do tego, który stoi przy Mostostalu. Braliśmy udział w jego realizacji, więc mamy doświadczenia w tej kwestii.

Część podwykonawców - lokalne firmy są już zakontraktowane - poinformował prezes Polimeksu Budownictwo.

Parking przez pięć lat będzie bezpłatny. To dlatego, że jego budowa została dofinansowana w wysokości 11,5 mln zł ze środków unijnych. - Nie możemy pobierać opłat nie tylko za parkowanie, ale też za wynajmowanie miejsc przewoźnikom takim jak PKS czy firmy przewozowe - wyjaśnił Kazimierz Paryła, skarbnik miasta.

Prezes Polimeksu Budownictwo zapewnił też, że nie widzi kolizji z realizowaną tuż obok budową trzeciego etapu obwodnicy. Odnosząc się do ceny, która przekroczyła kosztorys miasta o 1,6 mln zł i spowodowała przesunięcia w budżecie, A. Rudolf wskazał na wzrost cen i materiałów oraz płac w całym sektorze budowlanym. Zwrócił też uwagę, iż żadna inna firma nie zaoferowała miastu dziesięcioletniego okresu gwarancji. Z kolei Antoni Józwowicz, prezes Polimeksu Mostostalu, podkreślił, że jego firma gwarantuje dobre jakościowo wykonanie inwestycji, co udowodniła, budując stadion i drugi etap obwodnicy.

 

Z myślą o podróżnych

Prezydent Wojciech Kudelski podziękował wszystkim zaangażowanym w to, aby inwestycja miała szansę realizacji. Przypomniał też historię budowy rozpoczętą od kupna terenu i działek od PKP w 2007 r. - Teren trzeba było przygotować, musiało to trochę trwać. W międzyczasie Skarb Państwa pozbył się PKS i terenu dworca, tym samym miasto zostało bez miejsca przesiadkowego. Walczyliśmy o pieniądze z Regionalnego Instrumentu Terytorialnego, bo z własnych funduszy żaden samorząd nie zrobi poważnych inwestycji - zaznaczył. - Wszystko tak pięknie zbiegło się w czasie, że dostaliśmy pieniądze na budowę tunelu pod torami, centrum przesiadkowego i obwodnicy - zwrócił uwagę prezydent. Przy okazji przypomniał też obietnice wyborcze koalicji Zgoda i Rozwój sprzed lat, wśród których znalazły się: budowa tunelu, centrum przesiadkowego oraz liceum im. Żółkiewskiego. - Nadprogramowo udało nam się wybudować trzeci etap obwodnicy - podkreślił W. Kudelski. - Wszystkim malkontentom powtarzamy: ostatnich 12 lat i czasu mijającej kadencji nie zmarnowaliśmy, a wykorzystaliśmy maksymalnie dla ubogacenia miasta - zaznaczył prezydent.

Dzięki inwestycji, zdaniem W. Kudelskiego, zyskają osoby dojeżdżające do Warszawy. - Ok. czterech tysięcy mieszkańców miasta i regionu codziennie jeździ do pracy w stolicy. Zostawiają swoje samochody w uliczkach. Przewoźnicy, właściciele firm przewozowych i pasażerowie korzystają z nieestetycznych podwórek. Trzeba wybudować miejsce z prawdziwego zdarzenia, gdzie się przesiądą - podkreślił prezydent. - Tuż obok mamy jeszcze 8 tys. m² gruntów, które wkrótce wystawimy na sprzedaż. Chcemy, by prywatny inwestor zagospodarował je pod usługi i handel, aby podróżni mieli gdzie zrobić zakupy lub wygodnie zaczekać na przesiadkę - zapowiedział W. Kudelski.

Przypomnijmy: pierwotnie samorząd przeznaczył na budowę centrum przesiadkowego 13,5 mln zł, ale oferty, jakie wpłynęły, przekroczyły planowany kosztorys. Ostatecznie miasto wybrało propozycję droższą o 200 tys. zł, a koszt inwestycji wzrósł do niewiele ponad 15 mln zł. Brakującą kwotę za zgodą radnych pokryto z budżetu miasta, zmniejszając środki przeznaczone na wykup gruntów i nieruchomości. Zgodnie z umową obiekt ma być gotowy 4 września.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR