14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Muzyczna uczta

14 marca 2018 r.

Piękno obroni się samo


fot. ARCHIWUM

24 marca, o 19.00, w katedrze odbędzie się koncert „Msza F-dur” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego. Muzyczne spotkanie uświetni przeżywane jubileusze: 200-lecie diecezji siedleckiej, 100-lecie jej wskrzeszenia i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie również doskonałą formą upamiętnienia rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego bp. Ignacego Świrskiego.

Potrzeba wymiany nie tylko myśli, ale i emocji, możliwość wyrażenia i przedstawienia własnej narodowej tożsamości to potrzeby do dziś uniwersalne i aktualne. Jak istotna jest dyplomacja publiczna, w tym kulturalna, wiedział również książę J.M.K Poniatowski, wybitny polski dyplomata, kompozytor i ambasador polskości na świecie. Nie bez powodu to właśnie „Msza F-dur” tego kompozytora stała się jednym z pierwszym wyzwaniem Instytutu Promocji Kultury Polskiej. Projekt Poniatowski obejmuje wykonanie zinstrumentowanego utworu oraz ogólnopolską i międzynarodową trasę koncertową.

J.M.K. Poniatowski był nietuzinkową postacią: był prawnukiem syna bratanka ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, mówił wieloma językami. Urodził się w 1816 r. w Rzymie, a zmarł w 1873 r. w Londynie. W życie Poniatowskiego na równi wpisały się: muzyka i polityka rozumiana jako chęć służenia wartościom patriotycznym. Gruntownie wykształcony muzycznie, obdarzony pięknym tenorowym głosem, Poniatowski koncertował w teatrach Florencji i Bolonii. Z ramienia społeczności Florencji w czasie Wiosny Ludów występował w Izbie Deputowanych; jako poseł reprezentował Toskanię w Brukseli i Londynie; jako francuski senator podróżował z misjami dyplomatycznymi do Algierii, Japonii i Chin. Jednak największą miłością Poniatowskiego była opera i piękny śpiew. Jako kompozytor cieszył się wielkim uznaniem, a jego opery wystawiła słynna mediolańska La Scala.

 

Nieznane dzieło

„Mszę F-dur” Poniatowski napisał na polecenie króla Portugalii Ludwika I. Utwór pierwotnie był przeznaczony na głosy solowe, chór i organy. Jego partytura została odnaleziona po 140 latach - dzięki działaniom Stowarzyszenia Muzyki Polskiej, które zaprezentowało dzieła Poniatowskiego podczas Festiwalu Muzyki Polskiej. Zachwycony tym utworem Przemysław Firek, prezes Instytutu Promocji Kultury Polskiej, postanowił nadać mu nowy, uwspółcześniony blask. Do współpracy zaprosił dwóch kompozytorów: Sebastiana Perłowskiego i Macieja Jabłońskiego. Praca nad instrumentacją dzieła trwała kilka miesięcy.

To wielkie wyróżnienie dla Siedlec, że Projekt Poniatowski rozpocznie się właśnie tutaj. Darmowe wejściówki na koncert można odbiarać w dniach 21-23 marca w biurze Diecezjalnego Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego ARKA przy ul. Piłsudskiego 62, w godz. 9.00-16.00. Ilość miejsc ograniczona. Zapraszamy serdecznie!


3 PYTANIA

Przemysław Firek - prezes Instytutu Promocji Kultury Polskiej, autor Projektu Poniatowski

 

Czym jest Projekt Poniatowski?

Projekt polega na wykonaniu i propagowaniu „Mszy F-dur” J.M.K. Poniatowskiego w wielu metropoliach świata, Europy, jak również w Polsce. Jest to dzieło nieznane, świeżo zinstrumentowane, które przeleżało 140 lat w bibliotekach. W tej chwili staramy spopularyzować je nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Przed przygotowaniem premiery warszawskiej, która miała miejsce 11 listopada 2017 r., 4 czerwca zagraliśmy ją w Chicago.

Chciałbym aby „Msza” Poniatowskiego była grana dla uczczenia ważnych wydarzeń kościelnych i historycznych. Taka okazja ma miejsce właśnie w Siedlcach z okazji 200-lecia powstania diecezji. Cykl koncertów upamiętniających również 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczynamy 24 marca w Siedlcach, a kończymy 18 listopada w Lizbonie. To niezwykła gratka dla melomanów - myślę, że nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

 

W jaki sposób dowiedział się Pan o jubileuszu diecezji siedleckiej? Kto wystąpi podczas marcowego koncertu?

O obchodach 200-lecia diecezji siedleckiej dowiedziałem się od prof. Włodzimierza Siedlika, szefa Górecki Chamber Choir - jednego z chórów wykonujących utwór. To on zasugerował mi koncert w Siedlcach, jest - można powiedzieć - ojcem chrzestnym tego pomysłu.

Utwór wykona jeden z najlepszych zespołów artystycznych - Orkiestra Symfonia Varsovia. Partie chóralne zaśpiewają artyści trzech chórów: krakowski Górecki Chamber Choir, warszawski Mieszany Chór Artos im. Władysława Skoraczewskiego oraz Chór Polskiej Opery Królewskiej, którego artyści wystąpią również w grupie solistów. Tworzą ją: sopran - Katarzyna Oleś-Blacha, mezzosopran - Justyna Ołów, tenor - Tomasz Krzysica, bas - Robert Gierlach. Dyrygować będzie Sebastian Perłowski, który jest również autorem instrumentacji tego dzieła.

 

Książę Poniatowski może współcześnie zainspirować?

W obliczu obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę warto mówić o takich postaciach. Mimo że żył na obczyźnie, był być może największym ambasadorem Polski w tamtym czasie. Mam nadzieję, że „Msza” Poniatowskiego zacznie żyć własnym życiem. Jest na tyle piękna, że obroni się sama.

Dodam, że moje działania nie ograniczają się promocji tego utworu. Rok temu z mojej inicjatywy zaprezentowane zostało Requiem Katyńskie Pawła Muzyki, a na 2018 r. zamówiłem dwa oratoria, których premiera będzie piękną oprawą obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Będzie to „Symfonia Niepodległości”, której wysłuchamy 15 sierpnia na Wawelu, i „Msza Dziękczynna” - wykonana 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Czytelników „Echa Katolickiego” serdecznie zapraszam na te wydarzenia.

Monika Król

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR