14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Zaskakujące odkrycie

14 marca 2018 r.

Cesarski bilon


fot. UG DRELÓW

Kilka miesięcy temu w drelowskim lesie odnaleziono 75 srebrnych monet pochodzących z II i III w. Na denarach widnieją popiersia rzymskich władców. Monety zostały znalezione przez mieszkańca Drelowa.

Mężczyzna wypatrzył je podczas spaceru. O odkryciu poinformował wojewódzkiego konserwatora zabytków. Trzeba uściślić, że denarów było kilka. Kiedy jednak na miejsce przybył przedstawiciel konserwatora, natrafiono na kilkanaście następnych. Potem przeprowadzono badania sondażowe, które zaowocowały kolejnymi kilkudziesięcioma denarami. - Przy poszukiwaniach współpracowaliśmy z leśnikami z Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski. Funkcjonariusze podeszli do tej sprawy bardzo profesjonalnie i życzliwie. Wsparli nas organizacyjnie. Pomogli też w zabezpieczeniu terenu przed nieuprawnionymi poszukiwaczami - chwali leśników Janusz Maraśkiewicz, dyrektor Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białej Podlaskiej.

J. Maraśkiewicz zaznacza, że odnalezione monety mają wartość nie tyle materialną co poznawczą. - Potwierdzają, że obszar południowego Podlasia w okresie II i III w. naszej ery został włączony w wymianę gospodarczą Europy i był dostatecznie atrakcyjny dla przedsiębiorczych Rzymian oraz ich współtowarzyszy, którzy chcieli dokonywać wymiany z tutejszymi plemionami. Dzięki takim znaleziskom obraz naszego regionu staje się coraz jaśniejszy. Możemy przypuszczać, jak wyglądał i czym się tutaj zajmowano w tamtych czasach. To bardzo interesujące! Bez takich znalezisk bylibyśmy białą plamą na gospodarczej i historycznej mapie Europy - zaznacza J. Maraśkiewicz.

Denary trafiły do konserwacji, po której zostaną włączone do zasobów Muzeum Południowego Podlasia. W poszukiwaniach i badaniach terenu brali udział archeolodzy z WUOZ i bialskiego muzeum, członkowie Koła Naukowego „Fibula”. Prace będą kontynuowane na wiosnę.

Na razie konserwator nie chce zdradzać szczegółów. Obawia się, że temat mogą podchwycić szukający z wykrywaczem metali podobnych okazów amatorzy. Jednocześnie przypomina, iż prawnie jest to zabronione. Na działania poszukiwawcze zawsze trzeba mieć pozwolenie od wojewódzkiego konserwatora zabytków. J. Maraśkiewicz chwali też postawę znalazcy i obiecuje wyróżnić go nagrodą po zakończeniu wszystkich prac badawczych.

 

Popiersia cesarzy

- Dotychczas nie spotkaliśmy się z tak dużym zbiorem rzymskich denarów. Prawdopodobnie zostały one pozostawione w tym rejonie przez Gotów. Niedawno w pobliskim Witorożu odkryliśmy założone przez nich cmentarzysko. Na znaleziska związane z tym plemieniem na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat napotkano także w okolicach Międzyrzeca Podlaskiego, Huszczy i Kostomłotów. Wyraźnie widać, że był tu ich szlak. Na monetach widnieją m.in. podobizny Marka Antoniusza, Kommodusa i Septymiusza Sewera - wylicza Mieczysław Bienia, archeolog z Muzeum Południowego Podlasia, który brał udział w pracach badawczych, dodając, iż Goci byli plemieniem, które funkcjonowało na naszych terenach od I w. - Zalicza się ich do plemion germańskich. Słowianie przybyli w nasze rejony dopiero w VI w. W miejscach, które są pozostałością po Gotach, można znaleźć gliniane naczynia oraz przedmioty codziennego użytku wykonane najczęściej z metalu. W III w. owe plemię dotarło aż do Morza Czarnego - wyjaśnia archeolog.

M. Bienia czeka na efekty dalszych prac. - Władze gminy Drelów są nam bardzo przychylne i angażują się w nasze działania - zaznacza.

 

Ważne znalezisko

Wójt Piotr Kazimierski uważa, iż denary to ważne znalezisko, które wpisuje się w mapę odkryć z okresu II i III w., takich jak cmentarzysko w Witorożu. - Pokazuje m.in., że osadnictwo gockie na terenie gminy Drelów w tamtym okresie było znaczne. Skoro odnajdujemy aż kilkaset grobów i takie ilości monet w jednym miejscu po poprawie dwóch tysiącach lat, to należy zakładać, iż obecność tych plemion na naszym terenie trwała przez kilka wieków. Cieszymy się, że znalezisko ujrzało światło dzienne dzięki wzorowej, obywatelskiej postawie naszego mieszkańca - podsumowuje wójt gminy AWAW

 

Fot: UG Drelów

 

fot. monety: Na znalezionych monetach widnieją m.in. podobizny Marka Antoniusza, Kommodusa i Septymiusza Sewera.

 

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR