17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Zdrowie

14 marca 2018 r.

Menopauza kontra dieta

Okres menopauzy to czas wielkich zmian w organizmie kobiety. Zmianom tym towarzyszą różne objawy. Są to dolegliwości związane z zaburzeniami naczynioruchowymi, takie jak uderzenia gorąca, nocne poty czy zaczerwienienie twarzy i szyi.

Panie w okresie menopauzy bardzo często skarżą się również na obniżenie nastroju, zwiększoną drażliwość, a także bezsenność. Zmiany, jakie zachodzą w organizmie, nie pozostają obojętne również dla wyglądu zewnętrznego. Okres menopauzy wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób. Zmiany w metabolizmie lipidów prowadzą do wzrostu stężenia cholesterolu całkowitego czy zwiększonej krzepliwości. Wiąże się to z większym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Kobiety w okresie menopauzy narażone są również na rozwój osteoporozy, co wynika ze spadku stężenia estrogenów.

Należy jednak podkreślić, że menopauza to nie choroba, więc wszystkie działania, jakie podejmuje się w tym okresie, mają na celu jedynie łagodzenie objawów, ponieważ samej menopauzy nie możemy zatrzymać. Istnieją różne metody, które stosuje się w celu ich złagodzenia. Jedną z nich jest odpowiednia dieta. Soja to jedno z najbogatszych źródeł izoflawonów zaliczanych do fitoestrogenów. W sklepach możemy spotkać wiele produktów na bazie soi. Jednym z lepszych źródeł izoflawonów jest mąka sojowa czy tofu. Wykazano, że dzięki nim można zredukować uderzenia gorąca, a także obniżyć ryzyko rozwoju osteoporozy oraz chorób nowotworowych. Nasiona lnu są źródłem innej grupy związków, które zaliczane są do estrogenów pochodzenia roślinnego. Są to lignany, które korzystnie wpływają na profil lipidowy, działają ochronnie na wątrobę, a także zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Choć nasiona lnu są jednym z najbogatszych źródeł tych związków, to możemy znaleźć je również w produktach takich jak, m.in. orzechy, oliwa z oliwek, nasiona słonecznika, truskawki, szczypiorek czy nasiona sezamu, które zawierają sezaminę - prekursor dla lignanów. Pluskwica groniasta (inaczej europejska) to roślina, która stosowana była już przez Indian w celu zmniejszenia bólów okołoporodowych. Obecnie coraz więcej mówi się o jej zastosowaniu w łagodzeniu objawów menopauzy. Wyciąg z pluskwicy groniastej reguluje gospodarkę hormonalną, korzystnie wpływa na stan kości, przeciwdziałając osteoporozie, a także zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.

Przedstawione powyżej produkty to tylko wybrane źródła fitoestrogenów. Znajdziemy je w wielu innych produktach, które warto włączyć do diety kobiet zmagających się z objawami menopauzy. Są nimi m.in. herbata zielona, rośliny strączkowe, otręby, czosnek, marchewka, szparagi, brokuły, gruszki, śliwki czy rabarbar. Odpowiednio zbilansowana dieta może znacznie poprawić samopoczucie kobiety przechodzącej menopauzę. Oprócz włączenia produktów bogatych w fitoestrogeny warto pomyśleć również o wprowadzeniu do diety pokarmów bogatych w wapń i witaminę D, antyoksydanty oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Istotnym elementem jest również dbanie o utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz odpowiednią ilość aktywności fizycznej.

 

mgr inż. Milena Wasilewska - dietetyk kliniczny

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR