22 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton

21 marca 2018 r.

Nie stań się szumem w tle!


fot. ARCHIWUM

Od pewnego czasu zauważam, że chyba się starzeję. Konstatacja ta jest być może dziwna dla większości tych, którzy jeszcze nie ukończyli trzydziestki, ale niestety jest ona prawdziwa. Jednakże stwierdzając ten fakt, zaczynam odkrywać dość ciekawe zjawisko. Otóż wraz z przybywaniem lat człowiekowi poszerza się perspektywa widzenia rzeczywistości. Zaczyna po prostu dostrzegać znacznie więcej, niż chce przekazać dostarczyciel jakiejś informacji.

Z jednej strony jest to dość frapujące zjawisko, ponieważ nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, czy mamy do czynienia z imaginacją naszej wyobraźni, czy też z faktycznym i rzeczywistym stanem rzeczy. Z drugiej zaś strony takie widzenie rzeczywistości powoduje dodatkową podnietę w jej poznawaniu. Trochę tak, jakby ziszczało się podzielenie dorosłego życia człowieka na trzy fazy: homo eroticus, homo politicus i homo gastronomicus. Opisywany przeze mnie stan mieści się w tej fazie środkowej. Owszem, jest jakaś żałość w tym, że nadchodzi ta ostatnia, ale póki co, należy się cieszyć tym, co dzieje się obecnie.

Dość dokładnie zauważyłem ten stan mojego ducha, gdy w jednej z internetowych telewizji obejrzałem sondę uliczną na temat wizyty kanclerz Niemiec w Polsce. Nagabywani na ulicy nasi rodacy wyrażali swoje nadzieje związane z jej przylotem do naszego kraju i rozmowami z polskimi władzami. Pośród wielu, dość nawet logicznych wypowiedzi, wybijała się wypowiedź młodej dziewczyny (na oko ok. 20 lat), która twierdziła, iż Angela Merkel powinna „wskazać Polakom kierunek, w którym powinni podążać”. Nie należę do tych, którym wizyta szefowej rządu obcego, jakby nie było, kraju kojarzy się z przylotem papieża do naszej ojczyzny. Ta młoda jednak osoba wpisywała wizytę pani kanclerz w tę właśnie formułę. Przyjmując jednak świecką tylko perspektywę w jej rozumowaniu, odnaleźć można było, zdawałoby się, już zapomniane nastawienie aktywu partyjnego wobec kremlowskich połajanek. Atawizm czy co? Chyba jednak nie. Rozszerzona perspektywa pozwala dostrzec niepokojące zjawisko, które znajduje się nie na antypodach patriotyzmu, ale na antypodach suwerenności. Jest to o tyle dziwne, że współczesne młode pokolenie, jak żadne inne w naszej historii, uwielbia podkreślać indywidualistyczny model wolności osobistej. Dlatego mentalność niewolnika wydaje się w tym przypadku jak najbardziej dziwna, ale niestety prawdziwa. Gdyby była ona tylko udawana, to jeszcze pół biedy. Lecz z przykrością trzeba stwierdzić, że jest gorzej. Przyjęcie przez owo dziewczę tezy o wyższości zdania obcego państwa nad własnym suwerennym państwem łączy się w jej głowie z przekonaniem o twórczym samodzielnym myśleniu. Po prostu jest ona przekonana, iż to, co mówi, jest jej własnym zdaniem. I tutaj jawi się istota tragedii. Polak samodzielnie przekreśla tezę o suwerenności własnej ojczyzny i samodzielnie przyjmuje za dogmat twierdzenie, iż porządki nad Wisłą ma robić inne państwo. Zapewne dla tejże osoby meldunek typu: „L'ordre règne à Varsovie” (porządek panuje w Warszawie), które wypowiedział na wieść o upadku stolicy Polski w czasie powstania listopadowego francuski minister, jest niecierpliwie oczekiwaną wieścią medialną na miarę informacji o wynalezieniu idealnego leku na raka. Co najgorsze: ona tego nie udaje, ona tak myśli.

 

Oglądamy każde show

W tragedii niewolnika od spętania woli gorsza jest ślepota intelektualna. Gdybyż jeszcze związana była tylko z tępotą umysłu, wówczas można byłoby pokładać nadzieję w edukacji. Niestety, najczęściej jest ona niepokonalna. Stanowi bowiem element mentalności tak mocno wbity w mózg, że nic nie jest w stanie go zmienić. Dostrzec to można nie tylko w myśleniu o suwerenności własnego państwa, ale również w sposobie współdziałania chociażby w ramach Kościoła. Przeczytałem niedawno o sytuacji w jednej z polskich diecezji, w której jedna z instytucji niszczy drugą w imię jakiegoś mgliście pojętego interesu własnego. Chodzi o wspieranie konkurującej z ową drugą instytucją pewnej świeckiej organizacji. Być może jakieś świetlane przesłanki za tym stoją, lecz szersza perspektywa każe spojrzeć na to inaczej. Strukturalnie myślenie to stawia interes prywatny i zdanie indywidualne ponad myślenie systemowe związane z celami diecezji jako całości. Gdybyż chodziło tylko o działającego w ramach tejże pierwszej instytucji szczura, który realizuje interesy zewnętrzne (nieważne z jakich pobudek), wówczas można byłoby sądzić, że krótkowzroczność kierownictwa tejże jest sprawą indywidualną jej szefa. Lecz za wszystkim stoi przyjęta w niektórych kręgach Kościoła teza o uzgadnianiu się ze światem. Na tej bazie wszystko, co jest pozakościelne, z natury swojej musi być najlepsze, bo nie zalatuje od tego zaściankowy fetor średniowiecznej instytucji. Ten krótkodystansowy sposób oglądu rzeczywistości został przyjęty jako dogmat, na ołtarzu którego można złożyć wszystko. Także myślenie o zbawieniu świata. W krąg takiego postępowania można wpisać chociażby ostatnie „show”, zafundowane nam przez media watykańskie, które puściły w świat informację zawierającą zmanipulowaną wypowiedź papieża seniora w związku z debatą o teologii obecnej głowy Kościoła. Doraźność nie jest jednak w tym przypadku, jak zresztą i we wcześniej wskazanym, najważniejszą przesłanką działania. Jest nią ideologiczna ślepota. Zabija ona myślenie o Kościele jako całości na rzecz własnych partykularnych interesików, nawet jeśli prawdę można obejrzeć za oknem.

 

Miałeś swój czas, miałeś swą moc

Szerszy ogląd sytuacji pozwala dostrzegać nie tylko tzw. drugie dno, ale również konsekwencje poczynań, które na pierwszy rzut oka jawią się dość niewinnie. Głupota polskiego dziewczęcia lub księdza owładniętego przyjętym ideologicznie obrazem świata ma swoje daleko idące skutki. Wpływa bowiem na podejmowane działania, a te zmieniają naszą rzeczywistość do tego stopnia, że skutki długofalowe mogą być opłakane. Jeśli nawet nic się nowego na tym nie zbuduje, to pozostaną ruiny. A to, co do tej pory jawiło się jako pierwszoplanowe, stanie się serią szumów w tle dziejącego się świata. Nie przekonam jednak, jak mi się wydaje, tych, których myślenie opisałem. Czy pozostanie więc tylko skonstatować przy gaszeniu światła: Jakaż to była piękna tragedia?

Ks. Jacek Świątek

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR