14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Hodowla ziemniaka

28 marca 2018 r.

Podstawowe zasady


fot. PIXABAY.COM

W hodowli ziemniaka główny nacisk kładzie się na uzyskanie odmian jadalnych o krótkim okresie wegetacji. Najbardziej opłacalna jest produkcja ziemniaków na wczesny zbiór.

Aktualnie w Polsce jest zarejestrowanych blisko 100 odmian ziemniaka, w tym ponad 50 jadalnych i 20 skrobiowych o odmiennym genotypie oraz zróżnicowanych możliwościach plonowania oraz odmiennych cechach jakościowych i odpornościowych. W sektorze odmian jadalnych dominuje niemiecka Vineta. Kolejne miejsca zajmują polskie odmiany: Denar, Lord i Tajfun. W segmencie skrobiowych czołowe miejsce od wielu lat zajmują odmiany polskie: Skawa, Kuba, Glada, Jasia i Hinga. W programach hodowlanych główny nacisk kładzie się na uzyskanie odmian jadalnych o krótkim okresie wegetacji; drugi ważny kierunek to hodowla odmian przydatnych do mycia i pakowania.

- Uzyskane w warunkach południowo-wschodniej Polski wysokie, rzeczywiste zbiory ziemniaka świadczą o dużych możliwościach plonowania - mówi Norbert Hoefler, kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Włodawie. - Wysoki efekt plonotwórczy można uzyskać, stosując właściwy dobór odmian o wysokiej wartości gospodarczej, a także dzięki systematycznej wymianie sadzeniaków ziemniaka oraz poprawnej agrotechnice. Aby zwiększyć plon ziemniaków, musi być spełniony warunek zapotrzebowania na wodę, szczególnie w miesiącach letnich - dodaje N. Hoefler.

Jak wynika z danych pomiarowych publikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, niedobór opadów niekorzystny dla ziemniaków występuje w okresie lipca i sierpnia, a wtedy kształtuje się plon bulw. - Sytuacja niedoboru wody będzie się nasilać przy wzrostach temperatury powietrza, co dodatkowo pogorszy warunki dla roślin. W takiej sytuacji należy zastanowić się nad możliwością nawadniania z równoczesnym dozowaniem nawożenia upraw ziemniaków. Przy dostatecznej ilości wody plon ziemniaka może bardzo znacznie wzrosnąć - zauważa kierownik ODR.

 

Próby glebowe

Najkorzystniejsze do uprawy ziemniaka są gleby lekkie oraz średnio ciężkie. - W rejonie włodawskim mamy idealne warunki do uprawy - mówi N. Hoefler. - W latach 80 niemal każdy rolnik miał tu posadzone ziemniaki, obecnie - w związku ze zmianami klimatycznymi i brakiem dostatecznej ilości wilgoci w okresie kształtowania się bulw - ziemniak nie cieszy się już taką popularnością. Ci, którzy zdecydowali się na uprawę, powinni wykonać próbę glebową, aby stwierdzić, czy ziemia jest kwaśna, czy zasadowa oraz określić, czy wzbogacić ją o określone pierwiastki - tłumaczy kierownik ODR.

Pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego proponują pomoc w wykonaniu prób glebowych. Wieloletnie doświadczenie w zakresie analiz chemicznych i doradztwa nawozowego posiadają także stacje chemiczno-rolnicze.

 

Które najsmaczniejsze?

- Ciekawą odmianą jest Bellarosa. Jeśli ktoś ceni kuchnię śląską, na pewno sięgnie po tego ziemniaka, który odpowiedni jest również do sałatek - przyznaje specjalista.

Wyróżnia się trzy typy ziemniaków. Pierwszy z nich to ziemniaki sałatkowe - twarde, nie rozpadają się, o dużej wilgotności i małej zawartości skrobi, np. Denar czy Vineta. Typ drugi to tzw. ogólnoużytkowe, uniwersalne, średniej twardości, nierozsypujące się, np. Irga, Irys. Typ trzeci to ziemniaki mączyste zawierające więcej skrobi, łatwo rozpadające się, np. Bryza, Gracja czy Ibis.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR