22 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Będzie kopalnia?

8 kwietnia 2018 r.

Węgiel z Hańska

Koncesję na rozpoznanie złóż w Lubelskim Zagłębiu Węglowym australijska spółka Balamara dostała w grudniu 2014 r.

Powierzchnia obszaru koncesyjnego wynosi ponad 135 km2 i jest usytuowana w powiatach chełmskim, łęczyńskim i włodawskim.

Od pewnego czasu Balamara sprawdza zasoby węgla w gminach: Hańsk, Stary Brus i Urszulin. Specjalistyczne odwierty prowadzone były m.in. w Kulczynie, Lubowierzu i Dominiczynie. Firma jest zainteresowana budową kopalni, która według różnych doniesień prasowych mogła by powstać do 2022 r.

Co na to gmina?

Do coraz bardziej nagłaśnianej koncepcji odniosły się w ostatnich dniach władze gminy Hańsk. Wójt Marek Kopieniak wystosował list otwarty do mieszkańców, w którym potwierdza plany Balamara. „Od kilku lat wiadomo, że na terenie gminy znajdują się znaczne złoża surowca, dobrego jakościowo oraz w ilościach uzasadniających ekonomicznie budowę tak wielkiego przedsięwzięcia jakim jest kopalnia. Według firmy Balamara pozyskiwanie węgla następowałoby tzw. metodą upadową - czyli bez budowy szybów i chodników” - czytamy w liście. Sam zakład górniczy znajdowałby się pod ziemią, w okolicach dawnego wysypiska śmieci w Hańsku II.

 

Szansa na rozwój

Według samorządu budowa kopalni to wielka szansa na powstrzymanie wyludniania i starzenia się społeczeństwa, w całym regionie. Jak czytamy w piśmie: "Budowa tego typu zakładu jest wielką szansą dla Hańska i okolic. To miejsca pracy bezpośrednio w kopani i jej otoczce. To nowe drogi, prestiż, rozwój handlu i usług, wzrost cen ziemi, przypływ kapitału, skok cywilizacyjny. Ale jest również druga strona kopalni, która może powodować szkody górnicze, zalewiska, osiadanie gruntów lub ich przesuszenie, zmiany w krajobrazie, zwiększenie emisji spalin i zanieczyszczeń, hałas linii kolejowej, zwiększenie ruchu drogowego i wiele innych”. Gmina prowadzi już prace nad zmianą w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu oraz stworzeniem podstaw prawnych do lokalizacji kopalni. - Na dzień dzisiejszy decyzja o budowie kopalni jest w trakcie podejmowania, a jej rozstrzygnięcie będzie zależało od wielu czynników niezależnych od władz i społeczeństwa gminy. Firma Balamara musi uzyskać koncesję na wydobycie, a to będzie uzależnione m.in. od polityki energetycznej państwa, spojrzenia ekologicznego, ochrony środowiska, badań archeologicznych i wielu czynników, których w tej chwili nie jestem w stanie przytoczyć - dodaje włodarz gminy.

Trzeba czekać

Należy pamiętać, że powstanie kopalni węgla to proces trwający do sześciu do 12 lat. Przy tym niezwykle złożony i bardzo drogi, wymagający ogromnego kapitału. - Ze swoich obserwacji wiem, że jeżeli na terenie gminy lub w jej najbliższej okolicy nie powstanie duży zakład dający pracę na wszystkich szczeblach kwalifikacji zawodowych to nie powstrzymamy wyludniania się tych terenów. Może się również okazać, iż tak mozolnie budowana infrastruktura techniczna wymagająca ogromnych nakładów finansowych, nie będzie miała odbiorców i użytkowników, a powiat włodawski będą zamieszkiwać w większości ludzie w podeszłym wieku - konkluduje wójt M. Kopieniak. 

MLS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wystawa w bibliotece


W środę 20 marca odbył się wernisaż 16 edycji wystawy pokonkursowej twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych „Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”. W holu biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zgromadzili się goście i artyści, ich opiekunowie, nauczyciele, terapeuci, kierownicy placówek oraz rodzice. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Pomoc dla Jemenu


17 marca w Centrum Duszpastersko-Charytatywnym w Siedlcach Francesco Martialis, dyrektor Caritas Dżibuti, spotkał się z wolontariuszami Caritas Diecezji Siedleckiej. Jako naoczny świadek wydarzeń w Jemenie opowiedział o kryzysie humanitarnym, z jakim mierzą się miliony mieszkańców tego kraju. Mówił również o sytuacji chrześcijańskich wolontariuszy w muzułmańskim kraju. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
Siedleckie Targi Pracy
W piątek 12 kwietnia, od 10.00 do 13.00, w hali sportowej „Samochodówki”, tj. Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach, odbędą się XVI Siedleckie Targi Pracy.
więcej »
Wiosna na polu i w ogrodzie
W niedzielę 7 kwietnia przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach odbędzie się XIII Wiosna na polu i w ogrodzie.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR