17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Jedyna pamiątka po unickim kościele

11 kwietnia 2018 r.

Wzór modlitwy


fot. SK/PODLASIE24

Odnowiony zabytkowy obraz Jezusa modlącego się w Ogrójcu już wkrótce wróci do kościoła parafialnego Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szóstce.

Malarstwo przedstawia Pana Jezusa modlącego się w Ogrójcu. Zbawiciel, ubrany w jasnoczerwoną suknię i granatowy płaszcz, klęczy wsparty o kamień. Jego twarz i dłonie leżące na głazie są rozświetlone, jakby z nieba, w które skierowane jest spojrzenie Pana Jezusa, padały na nie promienie. - To bardzo wymowne przedstawienie oczekiwania na mękę, śmierć i zmartwychwstanie - ocenia proboszcz ks. kan. Andrzej Duklewski. - Piękna, uduchowiona twarz Pana Jezusa wyraża gotowość wypełnienia woli Ojca. Myślę, że utrwalenie tego momentu modlitewnego skupienia jest bardzo sugestywne - pobudza do postawy godzenia się z Bożym planem wobec człowieka - ocenia.

Obraz odnalazła na wieży kościoła jedna z parafianek i za zgodą proboszcza zabrała do domu, oczyściła, a następnie przekazała wójtowi gminy Drelów. P. Kazimierskiemu znalazł sponsorów, dzięki czemu obraz powrócił do parafii tuż przed Wielkanocą - już odnowiony. - Po wykonaniu ram, zostanie uroczyście zawieszony w kościele, w prezbiterium - zapowiada ksiądz proboszcz. - Kiedy zacząłem się interesować pochodzeniem malarstwa, jedna z parafianek przyniosła fotografie rodzinne, a wśród nich zdjęcie zrobione podczas ślubu jej rodziców. Można na nim dostrzec w części ołtarzowej kościoła ten właśnie obraz - tłumaczy, dodając, że w miejscu, na którym wisiał przed laty, do tej pory zachował się wbity w ścianę hak. - Zachowując wierność tradycji, chciałbym, żeby wrócił na pierwotne, omodlone przez wiernych miejsce - zaznacza.

 

Część ikonostasu

- Można przypuszczać, że wykonany na blasze obraz był wykorzystany w ikonostasie. Potwierdza to m.in. napis „Jezus Chrystus” w języku starocerkiewnosłowiańskim widniejący obok głowy Jezusa - stwierdza ks. A. Duklewski. Jak ocenia, malarstwo jest prawdopodobnie jedyną pamiątką, jaka zachowała się ze starego kościoła w Szóstce. - Cieszymy się, że go mamy. Jest on dowodem więzi naszej parafii z unitami, ze świątynią, która znajdowała się tutaj przed laty - podkreśla. Jak dodaje, losy parafii Szóstka - podobnie jak dzieje tej części Podlasia - są szczególne ze względu na fakt, że niczym w tyglu splotły się tutaj losy ludności pochodzenia polskiego, rosyjskiego i ukraińskiego; wiernych prawosławnych, unitów i katolików. Wiadomo, że 10 września 1551 r. w Szóstce erygowano drewnianą cerkiew. W 1896 r. rozebrano ją, a na jej miejscu postawiono pod koniec XIX w. cerkiew prawosławną. Z resztek drewna unici wybudowali na cmentarzu kaplicę, która została spalona w 1944 r. W 1915 r. prawosławni uciekli na wschód z wycofującymi się wojskami bolszewickimi. W 1919 r. opuszczoną świątynię przejął Kościół katolicki. Od 1931 r. służyła ona wiernym obrządku neounickiego. Po II wojnie światowej kościół ponownie znalazł się w rękach katolików.

- Mniej więcej za dwa miesiące, kiedy gotowe będą już ramy obrazu, uroczyście wniesiemy go do kościoła i umieścimy w miejscu, gdzie wierni otaczali go czcią przed laty - dodaje ks. A. Duklewski.


MOIM ZDANIEM 

Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów

Cieszymy się, że w naszej gminie ocalały zabytkowe przedmioty kultu religijnego, że udało się je znaleźć i odnowić.

Ks. L. Przybyłowicz, zachęcony odnalezieniem przez wcześniejszego proboszcza parafii w Dołdze rokokowego krucyfiksu, przeszukał wszystkie zakamarki i trafił na obraz Chrystusa złożonego do grobu i wizerunek Michała Archanioła. Odnaleziony w Szóstce obraz Chrystusa modlącego się w Ogrójcu namalowany na cynowej blasze był z powodu zniszczeń zupełnie nieczytelny. Prawdopodobnie pochodzi z unickiej cerkwi. Kolejne ze znalezisk to krzyż z kapliczki w Żerocinie (parafia Drelów), prawdziwa rzadkość ze względu na ornamentykę: z jednej strony widnieje postać Chrystusa, a z drugiej kościotrup - alegoria śmierci i sądu ostatecznego.

Renowacja wszystkich przedmiotów zbiegła się w czasie. Przekazaliśmy je do pracowni konserwatorskiej pod Warszawą. W znacznej mierze koszty odnowienia pokryją sponsorzy, których udało mi się pozyskać.

Z racji tego, że na naszych terenach nie ma zbyt wiele zabytków, o te, które mamy, a które stanowią element kultury sakralnej, należy dbać. Obowiązek ten spoczywa także na samorządzie, a nie tylko na parafiach, które przyczyniają się do budowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego, czerpiącego siłę i z religii, z której wyrośliśmy, i z historii. Niezależnie od stopnia religijności wszyscy jesteśmy wszyscy mocno związani z historią. To tutaj nasi przodkowie mocno opowiedzieli się za przynależnością do kultury zachodniej i papieża. Tutaj też byli za to prześladowani. W 100-lecie odzyskania niepodległości trzeba o tym przypomnieć. Wszyscy jesteśmy potomkami unitów; kto się unitą nie czuł, w 1915 r. wyjechał na wschód. Teren gminy Drelów razem z uciekającymi pod naporem Legionów Polskich wojskami carskimi opuściło wówczas 50% mieszkańców. Wróciła nieznaczna część. Te wydarzenia, wcale nie tak bardzo odległe w czasie, są dla nas bardzo ważne. W związku z tym o wszelkie przypominające je przedmioty staramy się troszczyć. Są to bezcenne pamiątki; o ich wartości stanowią nie tylko walory historyczne i artystyczne. Ludzie są przywiązani do nich, ponieważ - jak mówią księża proboszczowie - są one omodlone przez przodków.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR