22 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Jest decyzja IPN w sprawie pomnika w rezerwacie Jata

11 kwietnia 2018 r.

Pomnik zostaje, ale wymaga zmian


fot. ARCHIWUM

Instytut Pamięci Narodowej wydał pozytywną opinię dotyczącą pozostawienia pomnika w rezerwacie Jata, o co zabiegały władze gminy Łuków, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Łukowie, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, Mazowieckie Towarzystwo Strzeleckie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Nadleśnictwo Łuków.

Pomnik z czerwonego piaskowca odsłonięty został w 1969 r. Zwieńczeniem obelisku jest płaskorzeźba orła tzw. piastowskiego, tj. bez korony. Niżej widniej napis: „Pamięci polskich i radzieckich partyzantów zgrupowanych w tych lasach w latach 1942- 1944, walczących z hitlerowskim okupantem. Społeczeństwo Ziemi Łukowskiej 1969”. Na mocy Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej z 1 kwietnia 2016 r., znowelizowanej w czerwcu 2017 r., Instytut Pamięci Narodowej nakazał Urzędowi Gminy Łuków, któremu administracyjnie podlega miejsce usytuowania pomnika, rozebranie go.

- Zgadzamy się z ideą dekomunizacji przestrzeni publicznej. Zależy nam jednak na tym, by decyzję o burzeniu pomników poprzedzić rozważeniem kontekstu, w jakim je wznoszono - argumentowali zwolennicy pozostawienia pomnika w podłukowskich lasach. Intencją jego budowniczych - społeczeństwa ziemi łukowskiej, w tym byłych partyzantów z oddziałów stacjonujących w rezerwacie Jata, było oddanie hołdu żołnierzom z oddziałów Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. - Wszyscy byli świadomi, że za PRL polskich partyzantów nie można było uczcić inaczej, niż w takiej właśnie „kulawej”, nieodpowiadającej rzeczywistości formie. W tamtych warunkach bez wzmianki o radzieckiej partyzantce pomnik by nie powstał - uzasadniał Ryszard Grafik, regionalista, prezes łukowskiego koła ŚZŻAK (patrz: „Spór o pomnik partyzantów, por. „Echo Katolickie” 2/2018).

 

Orzeł i napis

Po trwającej blisko rok wymianie korespondencji odnośnie przyszłości pomnika i wizycie w Łukowie przedstawicieli IPN zapadła ostateczna decyzja. Zmiany, które zaproponowano, dotyczą wymiany obecnego wizerunku orła na orła Wojska Polskiego wz. 19 i przeredagowania inskrypcji. Ma ona teraz brzmieć: „W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ I INNYCH ORGANIZACJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH, KTÓRZY STANĘLI DO WALKI W OBRONIE OJCZYZNY PRZECIWKO NIEMIECKIEMU I KOMUNISTYCZNEMU ZNIEWOLENIU”.

 

Obowiązek Nadleśnictwa

Pomnik usytuowany jest na terenie Nadleśnictwa Łuków i to ono - mimo że stroną formalną, tj. wymianą korespondencji z IPN, zajmował się Urząd Gminy Łuków wraz z Urzędem Wojewódzkim w Lublinie. - Kiedy dostanę całą dokumentację wraz z decyzją IPN, przystąpię do jej realizacji - zapewnia Grzegorz Uss, nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków. Na kierowaną przez niego instytucję spadnie też obowiązek pokrycia kosztów wprowadzenia zmian. - Na pewno nie będą małe. To zresztą niezaplanowany, dodatkowy wydatek w naszym budżecie - mówi. - W ustawie jest informacja, że koszt usunięcia z przestrzeni publicznej pomników podlegających dekomunizacji może być refundowany przez urząd wojewódzki. Nie ma tam natomiast wzmianki o kosztach modyfikacji - dodaje.

Proszony o komentarz do decyzji, G. Uss stwierdza: - Jestem zadowolony. Gdyby pomnik miał zostać zniszczony, byłaby to strata. Historię, nawet jeśli jest trudna, bolesna, należy pielęgnować i wyciągać z niej wnioski. Nadleśnictwo Łuków, odkąd prowadzi działalność edukacyjną, czyli niemal od 20 lat, zawsze przy tym pomniku opowiada prawdziwą wersję historii, nie zakłamaną, tłumacząc, że partyzanci radzieccy okazali się potem komórką NKWD, która miała za zadanie rozpracowanie personalne AK i NSZ, stacjonujących w rezerwacie Jata. Według mnie najlepszą formą byłoby ustawienie przy pomniku bądź przymocowanie do cokołu tablicy żeliwnej, na której byśmy umieścili wiedzę zgodną z tym, co udało się historykom ustalić. Każdy turysta czy przechodzień mógłby przeczytać oryginalny tekst z 1969 r. oraz najnowszą interpretację historyczną i sam - we własnym sercu i sumieniu - wyciągnąć wnioski.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR