14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wyjątkowy dar dla muzeum

11 kwietnia 2018 r.

Niezwykła historia złotej monety


fot. ARCHIWUM

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej otrzymało wyjątkowy - bo sentymentalny i osobisty - dar: złotą monetę z 1904 r. wypłaconą w Zakładach Ludwika Nobla, brata Alfreda Nobla, wielkiego przedsiębiorcy. Ofiarodawcą jest ks. prałat Mieczysław Lipniacki.

Kapłan, przekazując monetę muzeum noblisty, opowiedział o tym, w jaki sposób trafił ona do jego rodziny. - Piotr Tkaczyk, brat rodzony mojej mamy Wiktorii z domu Tkaczyk, zamieszkały w Wylezinie, gm. Kłoczew, a urodzony 28 października 1890 r., został wcielony do carskiego wojska w 1914 r., gdzie walczył w czasie I wojny światowej. Służył w obsłudze pociągu pancernego, który podczas bitwy artyleryjskiej został zaatakowany przez artylerię niemiecką. Ogromny huk rozrywanych pocisków armatnich spowodował u Piotra utratę słuchu. Po bitwie wuj trafił do szpitala wojskowego w Petersburgu. Po odzyskaniu słuchu lekarze zatrzymali go do prac pomocniczych. Między innymi z powodu braku żywności wychodził z kolegami do lasu, aby ścinać i palić drewno osikowe, którego popiół mieszali z mąką pszenną i wypiekali różnego rodzaju ciasta - dzieli się swoją opowieścią ks. Lipniacki.

Po wyjściu ze szpitala P. Tkaczyk zatrudnił się w zakładach metalurgicznych Ludwika Nobla, brata Alfreda Nobla, w Petersburgu. W ogromnej fabryce obsługiwał piec martenowski do wypalania miedzi. - Rewolucjoniści omalże go nie zabili, ponieważ pilnując pieca z rozgrzaną miedzią, nie brał udziału w komunistycznym wiecu. Należało bowiem podniecać ogień, aby piec nie zastygł - tłumaczy ks. prałat, dodając, iż za pracę w fabryce Piotr otrzymywał wynagrodzenie w złotych monetach. Po zakończeniu wojny wrócił do Wylezina. Ponieważ złoto było zbyt ciężkie, wymienił je na banknoty papierowe. Tylko niewielką ilość monet przywiózł do domu. W tamtym czasie w Polsce obowiązywały papierowe marki.

- Podczas długich wieczorów okupacji niemieckiej ojciec mój Antoni po powrocie z frontu i obozu jenieckiego przy świetle lampy karbidowej czytał głośno Trylogię H. Sienkiewicza. Bywało, że przerywał lekturę, aby otrzeć łzy wzruszenia - wspomina kapłan, podkreślając, iż Sienkiewicz jest jego ulubionym, a Trylogię przeczytał sześć razy. Zresztą po dzieło sięga do dziś. Za każdym razem z ogromnym wzruszeniem.

A jak do tego ma się złota moneta? Otóż P. Tkaczyk, ukochany wuj ks. M. Lipniackiego, jako prezent prymicyjny wręczył świeżo upieczonemu kapłanowi właśnie pięć złotych rubli. Było to 24 czerwca 1962 r. - Dzisiaj pragnę tę monetę przekazać Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej jako dług wdzięczności dla sławnego noblisty. Dziękuję dobremu Bogu i Matce Bożej, Królowej Polski z Jasnej Góry, że dożyłem 100 rocznicy odzyskania niepodległości, o którą piórem walczył H. Sienkiewicz. Dodatkową motywacją mojego daru jest to, że urodziłem się w Kawęczynie, w gminie Kłoczew, zaledwie kilkanaście kilometrów od Woli Okrzejskiej, a moi rodzice - Antoni i Wiktoria - brali dział w sypaniu kopca poświęconego pisarzowi w Okrzei - opowiada ks. prałat.

 

Ocalić od zapomnienia

Dyrektor muzeum Maciej Cybulski przyznaje, że owa moneta w połączeniu z wzruszającą historią dla placówki darem wyjątkowym. - Bardzo za niego dziękujemy! Poza tym ks. prałat nie krył radości i wzruszenia, iż w swoich rodzinnych stronach mógł zobaczyć karty rękopisu swojej ukochanej Trylogii - podkreśla, zachęcając do współpracy i wzbogacania zbiorów muzeum. - Każda pamiątka posiada bowiem własną niepowtarzalną historię. Starajmy się ocalić ją od zapomnienia. Naszym celem jest bowiem nie tylko gromadzenie przedmiotów czy popularyzowanie twórczości naszego noblisty, ale również badanie i promowanie bogatej historii regionu - zapewnia M. Cybulski.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR