14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Zdrowie

11 kwietnia 2018 r.

Zespół jelita drażliwego


fot. PIXABAY.COM

Rozmowa z dr Ewą Czeczelewską, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach, specjalistą pielęgniarstwa onkologicznego.

Zespół jelita drażliwego jest zaliczany do chorób psychosomatycznych, których patomechanizmu do końca nie rozumiemy, ale w przebiegu których istotną rolę odgrywają czynniki: psychiczne, genetyczne, środowiskowe, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, nadwrażliwość trzewna i czynniki zapalne. Wszystkie przyczyny pozostają ze sobą we wzajemnych interakcjach. Można by powiedzieć, że za tą chorobą głównie stoją czynniki środowiskowe, tj.: brak poczucia bezpieczeństwa, utrata lub brak możliwości zaspokojenia potrzeb, przemoc, strach, frustracja, osamotnienie, a także nawyki dietetyczne oraz określony stan psychologiczny wobec wyzwań i stresu. Czynniki te powodują zaburzenia funkcjonowania osi mózgowo-jelitowej, co wpływa na czynność motoryczną i nieprawidłowości czucia trzewnego.

Pani Doktor, szacuje się, że 20-30% populacji dorosłych mieszkańców Europy cierpi na zespół jelita drażliwego (zwanego czasami również zespołem jelita nadwrażliwego). Zacznijmy od wyjaśnienia, co kryje się pod tym terminem.

 

Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekłe czynnościowe schorzenie przewodu pokarmowego. Charakteryzujące się napadowymi bólami brzucha i nadbrzusza lub dyskomfortem w połączeniu z zaburzeniami rytmu wypróżnień oraz innymi objawami ze strony przewodu pokarmowego, jak wzdęcia i uczucie pełności. Ze względu na częstość i konsystencję wypróżnień możemy wyróżnić kilka postaci IBS: z zaparciem, z biegunką i postać mieszaną. Schorzenie to częściej występuje u kobiet. W 85% przypadków dotyczy osób między 20 a 50 rokiem życia.

Dla uspokojenia dodam, że choć zespół jelita drażliwego należy do typowych chorób przewlekłych i nie rokuje dobrze co do wyleczenia, to nigdy nie prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Z tą chorobą należy z nauczyć się żyć, ale bezwzględnie trzeba ją różnicować z rakiem jelita grubego, ponieważ objawy i dolegliwości są bardzo podobne dla obu schorzeń. Badaniem z wyboru wykluczającym nowotwór jelita grubego jest kolonoskopia, do wykonania której wszystkich bardzo zachęcam.

 

W opisach choroby często można spotkać się ze stwierdzeniem, że zespół nadwrażliwości jelit to zaburzenie czynnościowe, a nie organiczne. Co to znaczy?

 

Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego - a są to m.in. takie choroby jak zespół jelita drażliwego lub fibromialgia - polegają na nieprawidłowym funkcjonowaniu motoryki przewodu pokarmowego, nie są natomiast powodowane zmianami organicznymi czy biochemicznymi. Innymi słowy: występują dolegliwości, a ciało jest zdrowe. Niektórzy określają zaburzenia czynnościowe jako zaburzenia funkcjonalne, czyli występowanie dolegliwości bez możliwej do stwierdzenia patologii w strukturach danego narządu.

 

Dlaczego medycyna nie potrafi wskazać jednoznacznej przyczyny zespołu jelita drażliwego?

 

Warto podkreślić, iż zespół jelita drażliwego jest zaliczany do chorób psychosomatycznych, których patomechanizmu do końca nie rozumiemy, ale w przebiegu których istotną rolę odgrywają czynniki: psychiczne, genetyczne, środowiskowe, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, nadwrażliwość trzewna i czynniki zapalne. Wszystkie przyczyny pozostają ze sobą we wzajemnych interakcjach. Można by powiedzieć, że za tą chorobą głównie stoją czynniki środowiskowe, tj.: brak poczucia bezpieczeństwa, utrata lub brak możliwości zaspokojenia potrzeb, przemoc, strach, frustracja, osamotnienie, a także nawyki dietetyczne oraz określony stan psychologiczny wobec wyzwań i stresu. Czynniki te powodują zaburzenia funkcjonowania osi mózgowo-jelitowej, co wpływa na czynność motoryczną i nieprawidłowości czucia trzewnego.

W sumie obraz kliniczny IBS jest wypadkową czynników genetycznych oraz środowiskowych, w szczególności czynników psychosocjalnych, procesów immunologicznych oraz zaburzeń mikroflory bakteryjnej jelit - stąd trudności ze wskazaniem jednoznacznej przyczyny tej choroby.

 

Mimo że zespół jelita drażliwego to przypadłość bardzo powszechna, można odnieść wrażenie, że jest on traktowany zazwyczaj jako nieprzyjemna dolegliwość, z którą - jak mówimy - da się żyć. W związku z tym wiele osób rezygnuje z szukania pomocy u lekarza. Czy słusznie?

 

To wielki błąd osób cierpiących na te dolegliwości. Jak wcześniej wspomniałam, poprzez wykonanie badań diagnostycznych należy wykluczyć inne poważne schorzenia o podobnych objawach, tj. zapalne choroby jelit, celiakię, nowotwory jelita, schorzenia tarczycy czy schorzenia ginekologiczne - raka jajnika, endometriozę. Zadaniem lekarza jest również ochrona pacjenta przed wykonywaniem nieadekwatnych badań laboratoryjnych czy stosowaniem na własną rękę szkodliwych i niejednokrotnie kosztownych metod leczenia, które nie przynoszą ulgi.

 

Jakie drogi leczenia są uznawane za najbardziej efektywne?

 

Gdy lekarz wykluczy inne schorzenia i potwierdzi zespół jelita drażliwego, wówczas należy w pierwszej kolejności zastosować terapię żywieniową oraz psychoterapię, a w przypadku braku poprawy - sięgnąć po farmakoterapię. Na obecnym etapie wiedzy nie opracowano jednolitego modelu leczenia IBS, natomiast pomocna może być zmiana stylu życia, ćwiczenia fizyczne, modyfikacja diety, wprowadzenie regularnych, spożywanych powoli i spokojnie posiłków, unikanie alkoholu i palenia papierosów.

 

Czy chory może pomóc sobie również sam, wprowadzając zmiany w swoich codziennych nawykach żywieniowych?

 

Rzeczywiście, osobom z zespołem jelita drażliwego zaleca się modyfikację diety. Co ważne - powinna być ona uzależniona od typu tego schorzenia.

 

Proszę podpowiedzieć, czym głownie trzeba się kierować?

 

I tak - w postaci mieszanej, ze wzdęciami, zalecane jest wykluczenie z jadłospisu: laktozy, kofeiny, tłuszczu, alkoholu i ograniczenie sorbitolu, obfitych posiłków, potraw gazowanych oraz dużych ilości nasion strączkowych, kapusty, cebuli, które zwiększają produkcję gazu w jelicie, powodując ból i wzdęcia. Podobny skutek mogą wywołać słodycze, zwłaszcza czekolady, ostre przyprawy, razowe pieczywo i grube kasze.

W postaci zaparciowej doradzam stosowanie diety bogato resztkowej, najlepiej w postaci gotowych preparatów będących suplementami diety lub leków prokinetycznych, tj.: Debretin, Debridat, Tribux lub Ircolon. Są to bezpieczne i dobrze tolerowane preparaty, które mogą być stosowane także u dzieci. Trzeba również pamiętać, że nie u każdego chorego, nawet w postaci zaparciowej, należy stosować dietę bogatą w błonnik lub zalecać otręby, które mogą nasilać ból i wzdęcia.

 

Warto sięgać po niekonwencjonalne metody leczenia, np. ziołoterapię?

 

Jako alternatywę wobec klasycznych leków prokinetycznych bardzo polecam preparat ziołowy Iberogast. W jego skład wchodzą wyciągi z dziewięciu ziół; są to: rumianek, mięta, melisa, kminek, lukrecja, oset, arcydzięgiel, ubiorek gorzki oraz glistnik jaskółcze ziele.

 

Dziękuję za rozmowę.


W kwestiach indywidualnego uzupełnienia diety w odniesieniu do aktualnego stanu zdrowia chorego chętnie udzielę porad Czytelnikom „Echa Katolickiego” - zapraszam do kontaktu poprzez stronę www.naukapielegnowania.com.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR