17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Dzień Świętości Życia w Pałacu Prezydenckim

17 kwietnia 2018 r.

Życie poświęcone


fot. ARCH. XSO

Kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. św. Józefa w Siedlcach ks. kan. Sławomir Olopiak oraz proboszcz parafii Świętej Trójcy w Gończycach ks. kan. Jan Spólny uczestniczyli w obchodach odpustu z racji uroczystości Zwiastowania Pańskiego w Pałacu Prezydenckim.

Odpustowa Eucharystia sprawowana była w pałacowej kaplicy noszącej tytuł Zwiastowania Pańskiego 9 kwietnia. Na ten dzień bowiem - ze względu na Wielki Tydzień i Oktawę Wielkanocną - przeniesiono w tym roku odpust Zwiastowania. W Mszy św. celebrowanej przez abp. seniora Henryka Hosera uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Duda, doradcy prezydenta oraz liczne grono gości. Pierwszą z dwóch grup zebranych osób - w której znalazł się ks. S. Olopiak i ks. J. Spólny - zaproszono z inicjatywy promotorki kultu św. Joanny Beretty Molli w Polsce dr Krystyny Zając, która dwa lata temu, 30 marca 2016 r., przekazała relikwie świętej do prezydenckiej kaplicy (w ceremonii uczestniczyła najmłodsza córka świętej - Gianna Emanuela Molla).

- Zaproszenia do udziału w uroczystości skierowano do proboszczów kilku parafii w Polsce, w których kult św. Joanny ma szczególne znaczenie - uzasadnia ks. S. Olopiak. - W trakcie spotkania zaznaczono, że św. J.B. Molla - patronka rodzin, dzieci poczętych i kobiet w stanie błogosławionym - jest ściśle związane z Dniem Świętości Życia obchodzonym w uroczystość Zwiastowania - dodaje.

 

…i pierwszych polskich misjonarzy-męczenników

Drugą grupą zaproszonych gości stanowiły osoby związane z bł. o. Zbigniewem Strzałkowskim i o. Michałem Tomaszkiem, polskimi męczennikami, którzy pełniąc posługę misyjną w Peru, 9 sierpnia 1991 r. zostali zamordowani przez komunistycznych terrorystów. 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani, zaś 7 czerwca w Kościele obchodzone jest ich wspomnienie liturgiczne. Obok krakowskich mnichów z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów), którzy 9 kwietnia przekazali do kaplicy prezydenckiej relikwie pierwszych polskich misjonarzy-męczenników z Pariacoto, obecni byli tego dnia: promotor ich kultu br. Jan Hruszowiec oraz rodziny błogosławionych.

- W czasie spotkania przyjaciel męczenników o. Jan Maria Szewek podkreślił, że ojcowie oddali własne życie za Chrystusa i za ludzi dla których pracowali. Służyli w Kościele powszechnym. Wiedzieli, że w każdej chwili mogą ponieść śmierć męczeńską, a jednak nie chcieli opuścić swoich wiernych. Oddali siebie tym, którym służyli. O. Szewek podkreślił: „Przekazując relikwie, chcemy, żeby po swojej męczeńskiej śmierci służyli wszystkim ludziom, którzy zmagają się z terroryzmem, w obronie przed złem” - relacjonuje ks. S. Olopiak.

 

Udany odpust!

Po zakończonej Eucharystii wszyscy jej uczestnicy zostali zaproszeni na agapę. - W czasie tego pozaliturgicznego spotkania miałem okazję podziwiać mądrość i kunszt słowa pierwszej damy, a przede wszystkim jej otwartość wobec wszystkich uczestników agapy. Inspiratorem i duszą odpustowego spotkania był również bez wątpienia prezydencki kapelan ks. kan. Zbigniew Kras, kapłan diecezji tarnowskiej i były proboszcz góralskiej parafii w Lipnicy Murowanej, któremu bardzo zależało na tym, aby odpust w kaplicy prezydenckiej był udany - dzieli się spostrzeżeniem ks. S. Olopiak. - Ks. Z. Kras wyjaśnił, co po góralsku znaczy „udany odpust”. Otóż ma być na nim biskup i dużo księży, wielu parafian i gości, a przede wszystkim dużo „kramów”. Warunki te zostały spełnione: był biskup senior z diecezji warszawsko-praskiej, byli księża diecezjalni i zakonni, była też spora grupa pracowników urzędu prezydenckiego. „Nie było kramów” - mówił żartobliwie ksiądz kapelan, dlatego dla wszystkich uczestników przygotował odpustowe cukierki. W czasie rozmowy złożył natomiast wymowne świadectwo dotyczące pary prezydenckiej: „Podobnie jak ksiądz biskup nigdy nie spóźniają się na Mszę św.” - relacjonuje proboszcz siedleckiej parafii św. Józefa, poruszony serdeczną, radosną i prawdziwie rodzinną atmosferą. - Jestem wdzięczny Bogu za mój udział w tym niezwykłym i pouczającym spotkaniu - stwierdza na koniec.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR