14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Festiwal tańca współczesnego

17 kwietnia 2018 r.

Talenty na scenie


fot. CKiS

Konkurs tańca, warsztaty prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Artystycznego Codarts z Holandii oraz spektakle taneczne - to przedsięwzięcia w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego i Jazzowego, który rozpoczął się 19 kwietnia w Siedlcach.

To już piąta edycja wspólnego projektu Teatru Tańca Caro i Uniwersytetu Artystycznego realizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce. Współpraca Codarts i Teatru Tańca Caro umożliwia utalentowanej młodzieży zdobycie wiedzy z zakresu tańca współczesnego i baletu, jak również stwarza doskonałą szansę rozwoju osobowego oraz weryfikacji talentu w szerokim, międzynarodowym gronie. - To inicjatywa mająca na celu promowanie tańca jako formy intelektualno-fizycznego rozwoju młodych ludzi - podkreśliła podczas konferencji prasowej Iwona Maria Orzełowska, wicedyrektor CKiS.

- Festiwal ma za zadanie promować lokalnych artystów wśród gości zagranicznych, sprzyjać powstawaniu przyjaźni międzynarodowych między młodymi wykonawcami i odbiorcami sztuki, jaką jest taniec teatralny i sceniczny - dodała wicedyrektor CKiS.

Uniwersytet Codarts w Rotterdamie przygotowuje do zawodu tancerza, uwzględniając wszystkie aspekty i kanony obowiązujące we współczesnym świecie. Wielu absolwentów Codarts, w tym tancerzy Teatru Tańca Caro, pracuje aktualnie z najlepszymi choreografami w dziedzinie tańca. Współpraca Sceny Teatralnej Miasta Siedlce z rotterdamskim uniwersytetem została podjęta dzięki inicjatywie I. M. Orzełowskiej, która przed kilkoma laty zaprosiła na warsztaty studentów i profesorów Codarts do Siedlec. Absolwentami uczelni są m.in.: Izabela Orzełowska, Jakub Mędrzycki i Sebastian Piotrowicz. - Zapraszamy wszystkich tych, którzy kochają taniec, chcą sprawdzić swoje umiejętności pod okiem profesjonalnych wykładowców, a także poczuć przedsmak tego, co uniwersytet ma do zaoferowania - zachęcała wicedyrektor CKiS.

 

Pokazy finalistów oraz spektakle

Każdy dzień festiwalowy będzie się rozpoczynał najpierw hymnem Unii Europejskiej, a potem Mazurkiem Dąbrowskiego. W ramach przedsięwzięcia odbędą się zajęcia z tańca współczesnego i jazzowego. Wykładowcy Codarts poprowadzą nieodpłatnie warsztaty tańca współczesnego dla tancerzy CKiS i Miejskiego Ośrodka Kultury oraz dla dzieci i młodzieży średnio zaawansowanej.

Zwieńczeniem projektu będzie prezentacja na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce spektaklu „Talent on the move” w wykonaniu zawodowej grupy studentów trzeciego roku Codarts. Przedstawienie odbędzie w sobotę 21 kwietnia, o 20.00. - 21 studentów ośmiu narodowości przyjedzie do Polski tylko na ten jeden koncert. Jeśli polubią i pokochają Siedlce, będą o nich mówić w swoich krajach. Dotychczasowe cztery roczniki studentów Codarts, które wystąpiły w naszym mieście, były zachwycone miastem. U nas dzieją się rzeczy na poziomie europejskim - podkreśliła I. M. Orzełowska.

Spektakl zostanie poprzedzony pokazem finalistów festiwalu tańca, który rozpocznie się o 18.00. Jedną z jurorek przesłuchań będzie tancerka Anna Głogowska, znana z telewizyjnego programu „Taniec z gwiazdami”. Godzinę później, o 19.00, zostaną zaprezentowane fragmenty spektaklu „The Room”, do którego choreografię ułożyli Eliza Kindziuk, absolwentka szkoły w austriackim Linz, i Sebastian Piotrowicz. Oprócz nich zatańczą: Izabela Orzełowska, Ilona Gumowska i Łukasz Czapski. - Całość spektaklu odbywa się w domu rodzinnym. Próbujemy odpowiedzieć na pytania: czym jest dom i rodzina, jak wyglądają relacje między domownikami? Nasze codzienne, proste, powtarzalne ruchy i czynności będą zaprezentowane w wykwintnej formie tańca - zdradziła E. Kindziuk. Premiera spektaklu w całości odbędzie się 12 maja.

 

Pod europejskim patronatem

Wicedyrektor CKiS przyznała również, że ma nadzieję, iż projekty proponowane przez Teatr Tańca Caro będą coraz lepiej postrzegane w Polsce. - Mamy dobre rezultaty w pozyskiwaniu funduszy z resortu kultury i sztuki oraz Instytutu Muzyki i Tańca, dzięki czemu nie nadwyrężamy kieszeni podatników - podkreśliła I. M. Orzełowska.

Festiwal został objęty patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. - Informacja o naszym evencie pojawi się w Parlamencie Europejskim oraz mediach i wydawnictwach związanymi z pracami PE. To świetna promocja Siedlec - zwróciła uwagę wicedyrektor CKiS.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR