22 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton przez K.O.

18 kwietnia 2018 r.

Proszę państwa, oto miś

Stary niedźwiedź mocno śpi? Nie w Rosji! Tam przedstawiciel gatunku przygotowuje się do... otwarcia mistrzostw świata w piłce nożnej. Zwierzę ma już nawet za sobą pierwszą próbę. Wypadła bardzo obiecująco.

Do niecodziennego wydarzenia doszło podczas meczu trzeciej ligi rosyjskiej. Gospodarze spotkania przed pierwszym gwizdkiem przeprowadzili próbę otwarcia meczu zgodnie z procedurami, które będą obowiązywać w trakcie mundialu. Główną gwiazdą całej ceremonii był... niedźwiedź brunatny. Tim, bo tak nazywa się zwierzę, wszedł na murawę, otrzymał piłkę, a następnie przekazał ją jednemu z sędziów. Później zachęcił kibiców na trybunach do wspólnego klaskania. Organizatorzy rozpoczynających się w czerwcu mistrzostw świata zapowiedzieli już, że niedźwiedź będzie „pracował” w trakcie mundialu, a występ w spotkaniu ligowym był dla niego testem. Tim pojawi się na stadionie Łużniki podczas inauguracyjnego meczu pomiędzy Rosją i Arabią Saudyjską.

Jak widać, Rosjan po raz kolejny poniosła fantazja. Trzeba jednak pamiętać, że na otwarciu mistrzostw świata będzie kilkadziesiąt tysięcy kibiców, a więc trochę więcej niż na trzecioligowym meczu. I nie jest to bynajmniej naturalne środowisko dla dzikiego zwierzęcia. Nie wiadomo, jak niedźwiedź zareaguje na potężny zgiełk, głośny doping czy muzykę. Może okazać się to niezwykle stresujące dla Tima. Ciekawe też, czy jakikolwiek międzynarodowy sędzia zgodzi się odebrać piłkę z rąk niedźwiedzia, który w każdej chwili może pomylić kulisty przedmiot z… głową arbitra. Na wszelki wypadek organizatorzy będę musieli mieć rezerwowego sędziego pod ręką. A skoro miś jest narodowości rosyjskiej i podczas mistrzostw zasiądzie na trybunach, to nie zazdroszczę arbitrom z innych krajów, którzy będą gwizdać przeciwko gospodarzom mistrzostw. Obawiam się - pod warunkiem, że Tim zostanie podszkolony z zasad gry w piłkę nożną - iż może dojść do naruszenia ich nietykalności cielesnej.

Długo nie trzeba było czekać na reakcję organizacji walczących o prawa zwierząt, którym sposób wykorzystania niedźwiedzia bardzo się nie spodobał. Zdaniem działaczy używanie zwierzęcia jako niewolnika podającego piłkę jest nieludzkie, oderwane od rzeczywistości i wręcz niebezpieczne. Przypominając, że niedźwiedź jest symbolem Rosji, wyrazili też nadzieję, że ludzie w tym kraju pokażą trochę współczucia oraz narodową dumę i przestaną wykorzystywać w ten sposób zwierzęta. W Polsce taka sytuacja byłaby raczej nie do pomyślenia, bo w jednym z pierwszych punktów ustawy o ochronie zwierząt zabrania się używania ich w celach rozrywkowych.

Za to w celach bojowych - a i owszem. Warto przypomnieć, że pewien niedźwiedź brunatny zapisał się w historii polskiej armii. Polscy żołnierze znaleźli misia na Bliskim Wschodzie w 1943 r. Nauczyli go nosić amunicję artyleryjską, a także... pić piwo i palić papierosy. By móc zabrać niedźwiedzia ze sobą, nadali mu imię Wojtek i stopień, w ten sposób czyniąc z niego formalnie żołnierza - miał książeczkę wojskową i żołd. I tak niedźwiadek zaczął karierę wojskową. Brał udział m.in. w bitwie pod Monte Cassino. Udało mu się nawet złapać dywersanta. Zmarł w zoo w Szkocji na początku lat 60. Kilka lat temu odsłonięto tam naturalnej wielkości pomnik niedźwiedzia Wojtka.

Zatem skoro znamy misia służącego w wojsku, a jakiś czas temu wszystkie media obiegły zdjęcia prezydenta Putina, który niemal całował się z tygrysem, to występ niedźwiedzia na mundialu też nie jest zupełnie abstrakcyjny. Ktoś chyba jednak stracił głowę. I to zanim sam miś się zdenerwował.

Kinga Ochnio

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR