22 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Uhonorowano budowniczego kościoła

25 kwietnia 2018 r.

Człowiek wielkiego serca


fot. JS

18 kwietnia zmarł Grzegorz Zimnicki. Dzień przed śmiercią otrzymał medal „Za zasługi dla diecezji siedleckiej”, przyznany przez bp. Kazimierza Gurdę.

Medal wręczył G. Zimnickiemu proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego ks. kan. Dariusz Parafiniuk w asyście ks. Pawła Florowskiego, ks. Krzysztofa Zawadzkiego, Janusza Kloca i Stefana Jakubiuka - przedstawicieli rady parafialnej. G. Zimnicki urodził się w 1925 r. we Włodawie. Prowadził duże gospodarstwo rolne. Wraz z żoną Krystyną wspierał finansowo parafie katolickie, jak też szpitale i szkoły. Pomocy udzielał też Polakom na Wschodzie.

Potrzeba pomagania

W 1995 i 1996 zaangażował się w budowę kaplicy pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Sobiborze Wsi na terenie parafii Orchówek prowadzonej przez ojców kapucynów. Przy jej wznoszeniu wykorzystano konstrukcję, okna, szalunek i część pokrycia dachowego kaplicy przeniesionej z Próchenek k. Łosic. Całe wnętrze i wystrój kaplicy trzeba było natomiast urządzić na nowo.

W liście do bp. Jana Mazura z 1996 r. G. Zimnicki zadeklarował, że wraz z żoną sfinansuje budowę kościoła dla włodawskiej parafii Najświętszego Serca Jezusowego powołanej w 1993 r. Przeznaczył na ten cel środki wypracowane przez 50 lat. Realizacji dzieła podjął się ówczesny proboszcz parafii i dziekan włodawski ks. kan. Józef Brzozowski. Rangę ofiarności włodawianina odnotowano w akcie erekcyjnym, który został umieszczony w kapsule i wmurowany w fundamenty świątyni. Napisano w nim: „Duże bezrobocie mieszkańców i słaba kondycja finansowa parafian nie rokowały nadziei na wybudowanie nowej świątyni. Tylko dzięki szczególnemu zaangażowaniu się pana Grzegorza Zimnickiego pochodzącego z Włodawy (…) ks. proboszcz, uzyskawszy pełne poparcie J.E. Ks. Biskupa ordynariusza Jana Wiktora Nowaka, mógł podjąć odważną decyzję budowy świątyni”.

Nowy kościół konsekrowany był 7 maja 2006 r.

 

Ciężko pracował, potrafił się dzielić

- Dużo w życiu pracowałem, ale szanowałem ludzi i pracę. Zawsze udawało mi się zachować pogodę ducha - opowiadał G. Zimnicki podczas wywiadu, który przeprowadzałam jesienią 2017 r. - Nie brakowało w moim życiu trudnych chwil. Ciężko było nie tylko w czasie wojny, np. gdy straszono mnie karą śmierci, ale też później, w latach 60, gdy miesiącami byłem przesłuchiwany, nawet osiem godzin dziennie - zaznaczał. Uzasadniając potrzebę pomagania, nawiązał do postaci swojej babci, wywiezionej do Charkowa. - Była to kobieta wierząca. Zawsze powtarzała: „Pamiętajcie, nas ratowali, ratujcie innych. Trzeba pomagać ludziom...” - wspominał. W ten sposób tłumaczył, dlaczego ze wsparciem spieszył Siostrom Karmelitankom Bosym z Charkowa, jak też innym dziełom Kościoła katolickiego, jak budowy i remonty budynków sakralnych.

Do dzisiaj w archiwum rodzinnym przetrwały listy z wyrazami wdzięczności, m.in. podziękowanie od diecezji żytomierskiej na Ukrainie, której Grzegorz i Tadeusz Zimniccy przekazali mąkę. Została ona przeznaczona „na wypiekanie komunikantów i opłatków - jako że jest najwyższej jakości”- czytamy w liście. „Przyszedł nam Pan z ogromną pomocą w 1996 r., przeznaczając dla nas 4.000 dolarów na zakup pieców gazowych w naszym klasztorze. Był to dla nas znak Bożej Opatrzności, Bożego Miłosierdzia... To była naprawdę ogromna pomoc dla nas. Piece pracują, jest nam w zimie ciepło. Bóg zapłać!” - napisały siostry karmelitanki.

Przez wiele lat przed ważnymi świętami G. Zimnicki kupował i osobiście rozwoził kwiaty do kościołów św. Agnieszki w Lublinie, Najświętszego Serca Jezusowego i św. Ludwika we Włodawie, św. Jana Jałmużnika w Orchówku, bł. Honorata Koźmińskiego w Sobiborze.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR