21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Łuków

25 kwietnia 2018 r.

Co obiecał premier Morawiecki?


fot. MG

O powrót do miasta biura obsługi klienta przedsiębiorstwa PGE, budowę chodnika na ul. Łapiguz, program Mieszkanie Plus pytali mieszkańcy premiera Mateusza Morawieckiego, który 22 kwietnia odwiedził Łuków.

Szef rządu najpierw uczestniczył w Mszy św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, a następnie udał się na spotkanie, które rozpoczęło się po 17.00 w hali sportowej, przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Grzegorza Piramowicza. Uczestniczyło w nim około 1,2 ty. osób. Premier odniósł się do wielu spraw, dotyczących zarówno polityki ogólnopaństwowej, jak i lokalnej.Ważnym punktem wystąpienia M. Morawieckiego było omówienie tzw. piątki, a więc postulatów, których realizację zapowiedziano podczas Konwencji Zjednoczonej Prawicy. Przypomnijmy, że od początku przyszłego rok rząd zakłada obniżenie podatku CIT dla małych firm z 15 do 9%, zostanie również wprowadzony mały ZUS - naliczany proporcjonalnie do przychodów osiąganych przez przedsiębiorstwo. Pozostałe z propozycji wchodzących w skład pakietu to: wyprawka w wysokości 300 zł dla każdego ucznia rozpoczynającego edukację na poziomie szkoły podstawowej oraz średniej, jak również fundusz budowy dróg lokalnych z pulą pieniężną w wysokości minimum 5 mld zł.

O tym wszystkim łukowianie usłyszeli podczas spotkania. Zainteresowanie wzbudziły też plany rządu w stosunku do osób niepełnosprawnych.

 

Renta socjalna do poziomu renty minimalnej

 

Dostępność Plus - to ostatni z elementów składowych „piątki”. Istotą tego programu jest likwidacja barier ograniczających osoby niepełnosprawne. Na jego realizację rząd zamierza wydać w ciągu ośmiu lat ok. 20 mld zł. - Będziemy dążyć do tego, by osoby niepełnosprawne otrzymywały jak najszersze wsparcie. Jest ono konieczne. Zasiłki pielęgnacyjne, dodatki opiekuńcze oraz rentę socjalną należy podnieść do poziomu renty minimalnej - zapowiedział premier. - Realizacja tych przedsięwzięć wymaga wprowadzenia daniny solidarnościowej. Obejmie ona osoby najbardziej zamożne, najlepiej zarabiające, czyli ok. 0,5% społeczeństwa. W ten sposób Polska będzie państwem solidarnościowym. Myślę, że to droga w dobrym kierunku - dodał.

 

O służbie zdrowia i rolnikach

 

M. Morawiecki sporo miejsca poświęcił dofinansowaniu służby zdrowia oraz pomocy dla placówek leczniczych oraz uczelni medycznych. Wspomniał również o odbudowie zlikwidowanych kilka lat temu posterunkach policji, co byłoby korzystne w kwestii poprawy bezpieczeństwa wewnętrznego. Zwrócił także uwagę na sytuację rolników, poruszając problematykę walki z ASF i udogodnień dla producentów sprzedających produkowaną żywność.

 

Mieszkańcy pytali

 

W dalszej części spotkania odczytano pytania przygotowane przez łukowian. Dotyczyły one zarówno zagadnień ogólnopolskich, jak lokalnych, m.in.: Mieszkania Plus, źródła finansowania „piątki” oraz rozwoju Polski wschodniej. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że polityka mieszkaniowa jest tak naprawdę obszarem bardzo trudnym do działania. Rząd podejmie jednak wysiłki, by w przyszłym roku oddać do użytku około 100 tys. mieszkań. Z zagadnień lokalnych poruszono sprawę powrotu do Łukowa biura obsługi klienta przedsiębiorstwa PGE, jak również budowy chodnika na ulicy Łapiguz. W kwestii biura premier zaznaczył, że ta sprawa nie leży w gestii rządu, choć może on jako udziałowiec zasugerować PGE przyjęcie określonego rozwiązania. Co do chodnika szef rządu skierował zapytanie do wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka i otrzymał odpowiedź twierdzącą.

 

Po spotkaniu

 

Spotkanie zakończyło się ok. 18.30. Premiera pożegnali uczestnicy, wychodząc przed szkołę. - Cieszy, że ludzie interesują się zarówno tematami ogólnopolskimi, jak i lokalnymi. W ten sposób pokazują, że kochają zarówno swoją małą ojczyznę, czyli region, jak i tę dużą - Polskę - stwierdził M. Morawiecki.

Jakie były natomiast wrażenia wśród mieszkańców? - Spodziewałem się więcej konkretów, choć i tak rząd stara się coś robić, wychodzić w kierunku społeczeństwa. To ważne, że nie są powielane błędy poprzedników, a politykom leży na sercu dobro przeciętnego Polaka - powiedział

Spotkanie M. Morawieckiego z mieszkańcami Łukowa odbyło się w ramach cyklu „Polska jest jedna”. Zakończy się on w lipcu. Do tego czasu planowane są spotkania i rozmowy z mieszkańcami 700 polskich miejscowości.

Marcin Gomółka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR