14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

WŁODAWA

25 kwietnia 2018 r.

Wolontariusze - ludzie otwarci i radośni


fot. JS

We Włodawskim Domu Kultury odbył się jubileusz dziesięciolecia Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu.

Były słowa o powstaniu organizacji, historii i zrealizowanych działaniach. Nie zabrakło podziękowań i dyplomów uznania. - Żyzną ziemią okazała się ziemia włodawska. W niej zostało zasiane ziarno wolontariatu - stwierdziła Krystyna Kończal, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu. ​- Misją stowarzyszenia jest promocja idei wolontariatu i działań wolontarystycznych, a także wspieranie organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz osób poprzez świadczenie im pomocy - podkreśliła prezes stowarzyszenia.

- Kiedy w lutym 2007 r. kilka osób z Włodawy włączyło się w projekt realizowany przez lubelskie Centrum Wolontariatu, to jak w inkubatorze, krok po kroku, zdobywaliśmy arkana sztuki niezbędne do tworzenia stowarzyszenia oraz centrum wolontariatu. Tak zaczęła się nasza przygoda - mówiła o początkach stowarzyszenia K. Kończal podczas gali jubileuszowej, która odbyła się 16 kwietnia.

Obecnie Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu prowadzi szkolenia dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu, włącza się w akcje ogólnopolskie, m.in. „Szlachetną paczkę”. Prowadzi lokalną akcję „Złotówka na Gwiazdkę”. Działa nie tylko wolontariat akcyjny; rozwija się także wolontariat szkolny, nauczycielski, hospicyjny.

W każdej szkole działają koła, które mają pokazać młodym ludziom wolontariat jako jeden ze sposobów na życie, na propagowanie i rozwijanie umiejętności pomagania innym oraz kształtowanie szacunku do osób starszych i niepełnosprawnych.

Włodawscy wolontariusze współpracują z lokalnymi organizacjami i instytucjami, np. ze Stowarzyszeniem Renovabis, pomagając przy sprzątaniu nagrobków oraz kweście na rzecz odnowy zniszczonych, zabytkowych grobów. Młodzież z wielu szkół powiatu włącza się w kwestę, zbierając pieniądze na rozbudowę włodawskiego hospicjum. Wolontariusze ze szkolnych kół wykonują prace społeczne także w miejscach swojego zamieszkania, m.in. w gminnych ośrodkach kultury, świetlicach, bibliotekach czy parafiach. Od lat funkcjonuje wolontariat nauczycielski. Nauczyciele wolontariusze zapraszają uczniów, którzy mają problemy z nauką; wystarczy wykonać telefon do koordynatorki, która zatroszczy się o dogodne godziny dla nauczyciela i ucznia.

 

Porady prawne i psychologiczne

 

K. Kończal do działań zrealizowanych przez SCW zalicza m.in. osiem lat funkcjonowania Włodawskiego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. - Centrum postawiło sobie za cel wzmocnienie potencjału 20 organizacji pozarządowych z terenu powiatu włodawskiego. - Cel ten realizujemy poprzez prowadzenie szkoleń czy wizyt studyjnych. Efektem jednej z takich wizyt była inicjatywa powołania przed kilkoma laty we Włodawie spółdzielni socjalnej. Powstała też druga - podkreśliła prezes. - Proponujemy również doradztwo prawne, księgowe, pomoc psychologa oraz porady mediacyjne. Organizacje pozarządowe mogą się do nas zgłaszać i otrzymają wskazaną pomoc doradczą bezpłatnie. Ponadto udostępniamy organizacjom pozarządowym lokal oraz sprzęt komputerowy - uzupełniła K. Kończal.

Inne działania będące w trakcie realizacji to tworzenie sieci współpracy z organizacjami Polesia Zachodniego, przygotowanie spotkań kobiet z powiatu. - Nasi wolontariusze to ludzie z pasją, otwarci i radośni, na których zawsze można liczyć - podsumowała prezes.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR