14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Specjalista radzi

30 kwietnia 2018 r.

Autoagresja wśród nastolatków

Autoagresja, czyli agresja skierowana na siebie, staje się obecnie coraz częstszym zjawiskiem i problemem wśród nastolatków - sygnalizuje Grażyna Sierpińska, pielęgniarka psychiatryczna, Koło Naukowe Studentów Pielęgniarstwa, Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach. Czy jest to młodzieżowa moda, czy wołanie o pomoc?

Jedną z form autoagresji jest samookaleczanie się. Skala tego zjawiska jest duża. Problem dotyczy głównie ludzi młodych i występuje trzykrotnie częściej u dziewczyn niż chłopców. Początek przypada zwykle na okres 12-18 roku życia. Według psychologów, z roku na rok wzrasta liczba nastolatków, którzy w ten sposób rozwiązują swoje problemy. Jedna trzecia gimnazjalistów próbuje się samookaleczać! Informacje o sposobach i metodach okaleczania się dostarczają im rówieśnicy lub znajdują je w internecie. Młodzi tłumaczą, że robią to, bo nie mają innej drogi, by się ratować. Nie mają do kogo iść i nie wiedzą, co mają zrobić.

Samookaleczenie ma na celu przerwanie bólu emocjonalnego. Zadawany sobie ból fizyczny odwraca lub przekierowuje uwagę z cierpienia psychicznego na cielesne. Stanowi to niejako mechanizm obronny w sytuacji psychologicznie trudnej. Samookaleczenia dokonywane są również w celu zwrócenia na siebie uwagi, przy braku możliwości porozumienia z otoczeniem. Jest to sposób wyrażania lub karania siebie za własne potrzeby emocjonalne. Samookaleczenie kojarzy się nam najczęściej z nacięciami ostrym narzędziem na przedramionach lub udach. Tymczasem jest to każde działanie, którego celem jest uszkodzenie własnego ciała. Dokonywane może być nie tylko żyletką, szkłem czy nożem. To może być drapanie się szpilką, cyrklem lub agrafką. Samookaleczaniem jest także gryzienie się, intensywne pocieranie skóry, aż do zdarcia naskórka, wyrywanie sobie włosów, rzęs, brwi, przypalanie zapalniczką, zadawanie sobie ciosów czy uderzanie głową.

Głównym motywem samookaleczeń jest rozładowanie napięcia emocjonalnego i złości lub sygnalizowanie otoczeniu przeżywanego cierpienia. Pretekstem może być też ciekawość, potrzeba zaimponowania rówieśnikom, identyfikacji z grupą czy dostymulowanie się i przerwanie nudy. Autoagresja może wynikać z nieumiejętności radzenia sobie z problemami domowymi, np. z kłótniami i rozwodem rodziców, ciężką chorobą czy alkoholizmem w rodzinie. Przyczyną mogą być traumatyczne doświadczenia, takie jak znęcanie się fizyczne, psychiczne lub molestowanie seksualne. Motywem bywają też niewłaściwe postawy rodzicielskie, typu odrzucenie, zaniedbanie, nadopiekuńczość, stawianie nadmiernych wymagań lub brak norm czy wsparcia. Może wynikać też z poczucia odrzucenia ze strony rówieśników, samotności, niskiej samooceny i niechęci do siebie. To może być też próba wymuszenia jakiegoś zachowania na otoczeniu. Samookaleczenia mogą występować w przebiegu depresji, zaburzeń zachowania czy innych chorób psychicznych. Towarzyszą im emocje, takie jak złość, nienawiść do siebie i bliskich, poczucie bezsilności, krzywdy, lęku, wstydu i winy.

Samookaleczenia potrafią przerodzić się w uzależnienie i niebezpieczny nawyk. To chwilowe poczucie ulgi z czasem powoduje, że nastolatki ranią się coraz częściej i głębiej. Fizyczny ból usuwa cierpienie emocjonalne, ale nie rozwiązuje problemu. Blizny i sznyty pozostają do końca życia. Dlatego pierwszym krokiem pomocy takiej osobie jest życzliwa rozmowa. Należy budować atmosferę zaufania, bezpieczeństwa, kształtować właściwe relacje między rodzicami i dziećmi. Ważne jest okazanie zainteresowania, zrozumienia problemu, odkrycie przyczyny i nauka radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Być może wskazana i konieczna będzie wizyta u psychologa, psychiatry czy psychoterapeuty. Celem terapii będzie nauka konstruktywnego rozwiązywania problemów i komunikowania swoich potrzeb w społecznie akceptowany sposób. Istotne jest nauczenie bezpiecznego wyrażania negatywnych emocji przez nastolatka. Osoby, których dotyczy ten problem i nie wiedzą do kogo mogą zwrócić się o pomoc, powinny skorzystać z bezpłatnego, ogólnopolskiego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży o numerze 116-111 lub wysłać anonimową wiadomość online www.116111.pl/napisz.

KO

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR