14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet

16 maja 2018 r.

Misja kobiety - życie


fot. ARCHIWUM

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

- Co roku podczas spotkań w Pratulinie staramy się odkrywać geniusz kobiety. Z uwagi na przetaczająca się obecnie przez media fale dyskusji na temat roli kobiety, często podważających jej ukierunkowanie na macierzyństwo, 27 maja chcemy pokazać misję, piękno i wielkość kobiety jako tej, która daje życie - mówi ks. kan. dr Jacek Sereda, dyrektor wydziału duszpasterskiego siedleckiej kurii, pytany o znaczenie hasła tegorocznej pielgrzymki. Jak zaznacza - takie spojrzenie nie umniejsza w żaden sposób roli ojca. - Kobieta jest dawczynią życia w szerokim znaczeniu. Po pierwsze - fizycznym. To pod sercem matki, z jej krwi i kości kształtuje się dziecko. Po drugie - w sensie duchowym.

Dowodzi tego misja tych kobiet, które z racji tego, że żyją samotnie albo decydują się na drogę życia konsekrowanego, pozbawione są macierzyństwa w sensie fizycznym, ale matkują w inny sposób - wyjaśnia duszpasterz rodzin. Tę myśl odnosi do miejsca pielgrzymki. Pratulin ze swoja unicką przeszłością dowartościowuje rolę kobiety jako tej, która daje życie. - Mężczyźni byli świadomi, że pójście pod kościół grozi śmiercią. Nie bali się tego. Mieli wsparcie matek i żon, które zostając w domu, pozwalały im podjąć taką decyzję - mówi ks. J. Sereda.

 

Strażniczki życia

Wspólną modlitwę kobiet w Pratulinie poprzedzi część, którą można określić jako czas bogacenia się słowem. „Cudem jest życie” to tytuł wystąpienia dziennikarki Doroty Łosiewicz, która opowie o wydarzeniach, przez które przeprowadził ją Pan Bóg. Uzupełnieniem będą świadectwa kobiet stąd, tj. mieszkających w naszej diecezji. - Nie są celebrytkami w powszechnym znaczeniu tego słowa, ale to nasze lokalne bohaterki - stwierdza ks. J. Sereda. - Oczekując narodzin dziecka, musiały skonfrontować swoje marzenia i nadzieje z lekarską diagnozą, która była jednoznaczna: dziecko urodzi się chore. Usłyszymy historie, w których główną rolę odegrało zawierzenie Panu Bogu. W jednym przypadku na świat przyszło zdrowe dziecko. W innych - diagnoza się potwierdziła. Mamom tych dzieci nie jest łatwo, ale nigdy nie utraciły poczucia sensu macierzyństwa, cieszą się tym. Nazywam je „kobietami życia” - bo pielęgnują życie, często rezygnując z pracy zawodowej, odłączając się od życia publicznego. Świata nie widzą poza domem, dzieckiem, wózkiem, który pchają - mówi ks. Sereda. - O ile problemu ze zrozumieniem swojej misji nie miały nasze babcie czy mamy, to dzisiaj trzeba tłumaczyć, że sukces nie polega na sławie, ale na otaczaniu opieką życia konkretnego człowieka - w ciszy i poświęceniu, wbrew trendom lansowanym na portalach społecznościowych - dodaje.

 

Ta misja nigdy się nie kończy

Duszpasterz rodzin zachęca do przyjazdu do Pratulina reprezentantki różnych pokoleń tej samej rodziny. Jak tłumaczy, często to babcie są tymi, które wychowują dzieci swoich córek, przekazując im świat swych przekonań, wartości, wiary. To dowód na to, że misja kobiety nigdy się nie kończy. - Młodsze uczestniczki spotkania w Pratulinie będą mogły rozważyć tę prawdę w kontekście przyszłego małżeństwa, starsze - zastanowić się nad jej kontynuowaniem, może w formie duchowej adopcji dziecka nienarodzonego, kapłanów albo małżeństw. Zna „plus” zawarty w haśle Diecezjalnego Dnia Kobiet oznacza dodaną do życia duchowość - wyjaśnia.

Mówiąc o wydźwięku spotkań stanowych, ks. J. Sereda zwraca uwagę na fakt, że w jednym miejscu spotykają się ludzie o podobnych poglądach i mają okazję przekonać się, że świat ich wartości podzielają inni. - W kontekście batalii o życie, jaką obserwujemy, zyskują pewność, że idą właściwą drogą - stwierdza.

 

Doświadczyć mocy Ducha Świętego

Do udziału w III Diecezjalnej Pielgrzymce Kobiet zaprasza również w specjalnym komunikacie bp Kazimierz Gurda. Przypomina, że sanktuarium bł. Męczenników w Pratulinie stanowi w naszej diecezji miejsce szczególne: „To tutaj unici podlascy okazali niezwykłe męstwo wyznawanej wiary i wierności Kościołowi. Dali tego wyraz nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, które z wielką miłością i odwagą współuczestniczyły w ich ofierze. Takich kobiet i takiego świadectwa potrzebujemy również w dzisiejszych czasach” - podkreśla ordynariusz. „Gorąco zachęcam do pokoleniowego udziału w tej inicjatywie, by matki przyjechały wraz ze swoimi córkami, babcie z ich wnuczkami, szczególnie z tymi, które przygotowują się do przyjęcia w najbliższym czasie sakramentów św.: I Komunii św., bierzmowania czy też małżeństwa. Niech w tym świętym miejscu doświadczą mocy Ducha Świętego i jedności” - pisze bp K. Gurda.PROGRAM III DIECEZJALNEJ PIELGRZYMKI KOBIET

9.30 - rejestracja pielgrzymów

10.00 - słowo wprowadzające - bp Kazimierz Gurda

10.15 - „Cudem jest życie” - Dorota Łosiewicz; świadectwa dzielnych kobiet

11.45 - przerwa

12.15 - nabożeństwo majowe

12.30 - Eucharystia pod przewodnictwem bp. K. Gurdy

Ok. 13.30 - agapa


O prelegentce

Dorota Łosiewicz - dziennikarka telewizyjną i prasową, scenarzystka i publicystką, szczęśliwa mama czwórki dzieci. Jest redaktor naczelną portalu wsensie.pl, współpracuje również z portalem WPolityce.pl, z tygodnikiem „Sieci” oraz fronda.pl. Od 2016 r. jest jedną ze współprowadzących program Marcina Wolskiego „W tyle wizji” w TVP Info oraz jedną z prowadzących „Kwadrans Polityczny” w TVP 1. Opublikowała książki „Cuda nasze powszednie” i „Życie jest cudem”. Dzięki swemu mężowi przeżyła nawrócenie.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR