19 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Dariusz, Urban, Gabriela

Pogoda: Siedlce

Numer 51-52
20-02 stycznia 2019r.

menu

NEWS

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Diecezjalny Dzień Rodziny

16 maja 2018 r.

Powołani do miłości


fot. HAH

Kościół chce służyć rodzinie, a rodzina chce wzrastać w Kościele - powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny w Parczewie.

W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. Witając przybyłych pielgrzymów, diecezjalny duszpasterz rodzin ks. kan. dr Jacek Sereda przypomniał, że w roku obchodów 200 lat diecezji siedleckiej Kościół w sposób szczególny pamięta o rodzinach. Dlatego w modlitwie jubileuszowej znalazły się słowa: „Boże spraw, by nasze rodziny były święte, sakramentalne, trwałe i dzietne”. - Pragniemy stale umacniać nasze rodziny, bo kiedy w nich jest miłość, jedność, to jest i szczęście, otwartość na dar nowego życia - podkreślił, dodając, że Kościół od początku bardzo mocno promował i formował rodzinę.

- Nasze spotkanie w roku jubileuszu diecezji wpisuje się nade wszystko w modlitwę za nasze rodziny, za narzeczonych, za tych, którym jest i lekko, i trudno. Papież Jan Paweł II w adhortacji „Familliaris consortio” pisał: „Niech Maryja Panna, tak jak jest Matką Kościoła, będzie również matką Kościoła domowego, ażeby dzięki Jej macierzyńskiej pomocy każda rodzina chrześcijańska mogła odzwierciedlać i żyć tajemnicą Kościoła Chrystusowego. Niech Ona, Służebnica Pańska, będzie przykładem pokornego i wielkodusznego przyjęcia woli Bożej; niech Ona, Bolesna Matka u stóp Krzyża, łagodzi cierpienia i osusza łzy tych, którzy cierpią z powodu trudności rodzinnych”. Dlatego też przybyliśmy po raz kolejny tutaj, do Matki Bożej Królowej Rodzin, aby Jej zawierzyć nasze rodziny i nas samych - zaznaczył dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Siedleckiej.

Konferencje wygłosili ks. Marek Dziewiecki i aktorka Dominika Figurska. Prelegenci mówili o katolickim wychowywaniu dzieci i małżeństwie jako drodze do szczęścia.

 

Przeżyć radość bycia ze sobą

Centralnym punktem Diecezjalnego Dnia Rodziny była Msza św. pod przewodnictwem bp. P. Sawczuka. - Powołanie do życia w rodzinie to droga żmudna i wymagająca - zauważył w homilii biskup. - Trzeba nią iść z pokorą i cierpliwością. Nie wystarczy świadczenie miłości bliskim. Nie da się miłości zamknąć w czterech ścianach własnego domu. Ona nie zna granic - zaznaczył biskup. Jednocześnie dodał, że spotkanie w parczewskim sanktuarium jest okazją do przeżycia radości bycia ze sobą, budowania wspólnoty i dokonania refleksji nad drogami, którymi idą polskie małżeństwa i polskie rodziny. - Przyświecające nam w tym roku hasło „Rodzina drogą Kościoła” jest głębokie, pojemne i wskazuje na istnienie związku między rodziną a Kościołem. Kościół chce służyć rodzinie, a rodzina chce wzrastać w Kościele. Św. Jan Paweł II w 1997 r. w Kaliszu prosił: „ani na chwilę nie zapominajcie o tym, jak wielką wartością jest rodzina. Dzięki sakramentalnej obecności Chrystusa, dzięki dobrowolnie złożonej przysiędze, w której małżonkowie oddają się sobie wzajemnie, rodzina jest wspólnotą świętą”. Rodzina jest drogą Kościoła, bo drogą Kościoła jest człowiek. Kościół ma prowadzić ludzi do zbawienia. Człowiek żyje w rodzinie, w niej przychodzi na świat, w niej wzrasta i poznaje Boga, samego siebie oraz otaczający świat. W niej poznaje pierwsze emocje, doświadcza, jaką mają siłę, uczy się nad nimi panować i właściwie ukierunkowywać - wyjaśniał bp P. Sawczuk. Zaznaczył, że człowiek nie mógłby poradzić sobie bez rodziny, bo nie miałby skąd czerpać podstawowych wzorców zachowań ani gdzie szukać bezpieczeństwa i miłości. - Kościół chce towarzyszyć w rozwoju człowieka, stoi murem za życiem, co oznacza respekt wobec Boga, który jest jedynym Panem życia - stwierdził, przypominając o obecności Kościoła w różnych etapach życia człowieka i wydarzeniach.

 

Modlitwa i pojednanie

Kościół, jak podkreślił biskup, chciałby być wiernym przyjacielem rodziny, nie opuszcza jej także w trudnościach. - Prosi o pojednanie, mediuje, modli się i trwa w nadziei do końca. Wie, że jeśli pogłębi się kryzys rodziny, to i on będzie miał poważne powody do niepokoju. Kościół nie może nie zajmować się rodziną, nie może jej omijać, ona jest jego drogą. Bardzo ważna jest jednak wzajemność. Jeśli rodzina odkryje, że do życia potrzebny jest jej Kościół, to odkryje też źródło swojej mocy, nadziei. Odkryje, że ona sama ma być Kościołem domowym, czyli miejscem dokonującego się zbawienia, uwielbiania Boga i świadczenia wzajemnej miłości, co jest powołaniem każdego chrześcijanina - zwrócił uwagę bp P. Sawczuk. I podsumował: - Modlimy się dziś, żeby drogą niepodległej Polski była zawsze rodzina. By Europa doceniła rodzinę, by nie pozwalała na zmianę jej definicji i prawne akceptowanie związków sprzecznych z ludzką naturą. Pilnie potrzebne jest pokorne i radosne świadectwo katolickich rodzin pokazujące, że to Bóg ma rację.

Podczas Eucharystii małżeństwa odnowiły przyrzeczenia małżeńskie. - Niech to będzie gest woli trwania w zaufaniu do Boga i siebie nawzajem. A my, duchowni przedstawiciele Kościoła, udzielając błogosławieństwa, wyrażamy gotowość towarzyszenia wam w drodze - podsumował biskup.

Po Mszy św. rodziny spotkały się podczas agapy, a na dzieci czekało wiele atrakcji.

Kinga Ochnio

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR