23 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Dzień patriotyczny w Katolickiej Szkole Podstawowej

16 maja 2018 r.

Jest takie miejsce... Polska


fot. ARCHIWUM

12 maja uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach i ich rodzice, jak też grono pedagogiczne przeżywali Dzień Patriotyczny.

Pomysł zorganizowania takiego dnia zrodził się jesienią 2017 r., kiedy młodzież gimnazjum wraz z kolegami z klas szkoły podstawowej, pod kierunkiem nauczyciela historii Anny Staręgi, przygotowała inscenizację traktującą o dziejach narodu polskiego. Efekt i wydźwięk - zaskoczył wszystkich. Zrodził też myśl, by dać szansę obejrzenia spektaklu także rodzicom - czyniąc ją elementem programu Dnia Patriotycznego w 2018 r., wpisującego się w obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie rozpoczęła Msza św. za ojczyznę, odprawiona w kościele garnizonowym dla społeczności KSP - pod przewodnictwem ks. płk. Marka Pietrusiaka.

Podniosłego charakteru przydała jej obecność pocztu sztandarowego szkoły, udział orkiestry wojskowej w oprawie Eucharystii, jak też tematyka poruszona w homilii. Ks. M. Pietrusiak podkreślił w niej, że w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, należy przypisać właściwą rangę takim słowom jak wolność, niepodległość, suwerenność. Przypomniał tragiczne momenty w naszej historii - kiedy wraz z rozbiorami przyszła niewola. Upadek narodu - jak zaznaczył - zawsze zaczyna się od upadku moralnego człowieka. Stąd tak ważną rolę w dążeniach niepodległościowych Polaków odegrała budująca ducha literatura. - Nowoczesny patriotyzm jest całkiem inny niż ten XIX-wieczny - zauważył kaznodzieja. - Obce mocarstwa wsysają dzisiaj w ducha narodu inną narrację. Elity intelektualne odnoszą się z wrogością do literatury. Spora część autorytetów medialnych nie używa słowa Polska, mówiąc „ten kraj” - podał przykłady. Mówiąc o wychowaniu do patriotyzmu, wskazał na szkołę i rodzinę. To one winny dać dzieciom i młodzieży korzenie i skrzydła. Korzenie, czyli świadomość „skąd nasz ród”. Skrzydła, tj. wartości i ideały, w tym wolność i niepodległość ojczyzny. - Dziecko uskrzydlone wie, że nie ma sukcesu bez miłości, trudu, że oszustwo rodzi występki, a uczciwa praca rodzi pokój i ład społeczny - pouczył.

 

Rekreacja

Bezpośrednio po Mszy św. jej uczestnicy wyruszyli do szkoły eskortowani przez motocyklistów. Pierwsza część spotkania miała charakter rekreacyjny i przebiegała na placu obok szkoły, czemu sprzyjała piękna pogoda. Orkiestra garnizonowa uraczyła wszystkich zebranych klimatycznym koncertem, prezentując prawdziwe szlagiery - dynamiczne piosenki żołnierskie i nieco nowsze przeboje muzyki popularnej. Po koncercie ochotnicy - a zgłosiła się ich cała rzesza - mogli wziąć udział w musztrze przeprowadzonej z inwencją przez młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Z wielkim aplauzem szkolna rodzina obejrzała sportową rywalizację reprezentacji nauczycieli, rodziców i uczniów. Nie brakowało emocji tym bardziej, że kibicujący byli sercem z każdą z drużyn. Wygrali rodzice, potwierdzając siłę swego autorytetu... Nagrodą - koszem cukierków - wspaniałomyślnie podzielili się jednak z najmłodszymi uczestnikami spotkania. Mimo obficie zaopatrzonego bufetu - dla wszystkich były m.in. kiełbaski z grilla, bigos i rozpływająca się w ustach grochówka - okazało się, że każda pora jest dobra na małe słodkie co nieco.

 

I refleksja

Druga część Dnia Patriotycznego miała charakter bardziej refleksyjny. W hali sportowej młodzież zaprezentowała program artystyczny, zapraszając do udziału w swego rodzaju podróży w głąb dziejów Polski. Słowem, filmem, piosenką i tańcem opowiedzieli o patriotyzmie i odwadze Polaków ujawniających się w najważniejszych i najtrudniejszych momentach narodowej historii. W końcowym - kulminacyjnym momencie na scenie wystąpiło kilkadziesiąt osób. Dopracowana w detalach scenografia tworzyła wspaniałe tło dla talentów dzieci i młodzieży. Program okazał się poruszającym spektaklem, a wieńcząca go piosenka „Ja to mam szczęście” wybrzmiała w sposób wyjątkowy.

Na zakończenie podsumowano i nagrodzono uczestników dwóch konkursów przeprowadzonych w szkole - „Życzenia dla Niepodległej” i „Fraszka dla Niepodległej”.


MOIM ZDANIEM

Ks. Paweł Siedlanowski - dyrektor KSP

Jaki ma być nowoczesny patriotyzm? Jak dziś mówić o ojczyźnie - w czasach, gdy triada „Bóg - Honor - Ojczyzna” w wielu środowiskach jest mocno podejrzana? Jak uczyć historii w szkole, gdzie priorytetowe znaczenia zdaje się mieć ekonomia? I wreszcie: czy pokolenie współczesnych nastolatków to bezrefleksyjna masa, niezdolna do głębszej refleksji - jak próbują to widzieć pesymiści?

Dużo pytań. Ważnych. Fundamentalnych. Marszałek Piłsudski przestrzegał: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”. W podobnym tonie pisał przed laty prymas Stefan Wyszyński: „Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się”. Trudno odmówić słuszności dwóm wielkim Polakom. Czy to rozumiemy? Myślę, że tak. Pomimo połajanek, oskarżeń o faszyzm, nacjonalizm Polacy z roku na rok coraz chętniej manifestują swoją miłość do ojczyny. Mamy w sobie jakąś wewnętrzną intuicję, która w momentach ważnych każe nam być razem. Zawsze wtedy byliśmy najmocniejsi.

Zmieniają się sposoby okazywania, przeżywania patriotyzmu. Wydaje się, że pełne patosu - organizowane „z rozdzielnika” - szkolne akademie, zaangażowane politycznie przemówienia mają coraz mniejszą „siłę rażenia”. Nudzą. Szukamy nowych form. To nie jest tak, że wszystkich młodych ludzi zapatrzonych w ekrany smartfonów, „zakręconych” na punkcie „tu i teraz” nie interesuje przeszłość. Wystarczy popatrzeć, jak wielu z nich śledzi np. losy żołnierzy wyklętych, z jakim zaangażowaniem podchodzą do projektów historycznych. Owszem, zawsze w naszych dziejach obok bohaterów pojawiali się zdrajcy, kosmopolici, ludzie obojętni na los ojczyzny. Nie unikniemy tego i dzisiaj. Bardziej chodzi o wzmacnianie odwagi pójścia pod prąd, chęci wyrwania się z marazmu i bylejakości, wewnętrzną impregnację na fałszywe oskarżenia płynące od ludzi, dla których Polska to tylko „ten kraj”.

Czego brakuje szkołom, by mogły dobrze uczyć historii? Dobrych nauczycieli, pasjonatów? Owszem, tak. Ale przede wszystkim czasu! Ciągle jest go za mało na dyskusje, sięganie do źródeł, spotkania ze świadkami przeszłości, budzenie empatii. Wtłacza się w młodego człowieka kolejne porcje suchej wiedzy. I tylko to. Czasu nie mają też rodzice w domu. Niegdyś o przeszłości opowiadali dziadek, babcia - dziś rodziny wielopokoleniowe to rzadkość. Tymczasem - pisał w liście do młodych całego świata „Parati semper” św. Jan Paweł II - „pojęcie «ojczyzna» rozwija się w bezpośredniej bliskości pojęcia «rodzina» - poniekąd jedno w obrębie drugiego”. Najpierw trzeba odkryć wartość najbliższej sobie rzeczywistości, poczuć jej „ciężar gatunkowy”, aby móc ją ulokować w szerszym kontekście - tłumaczył dalej. Dlatego kryzys poczucia przynależności do wspólnoty narodowej jest ściśle powiązany z kryzysem rodziny.

Jaką rolę odgrywają emocje w mówieniu o ojczyźnie? Są ważne. Niektórzy się ich wstydzą. Mówią: to megalomania, mitologizacja historii. Patriotyzm to płacenie podatków, wybieranie polskich towarów w sklepie, dbanie o czyste ulice. OK. Ale potrzebne są nam jeszcze momenty uroczyste, podniosłe, wypełnione dobrymi emocjami. To one budują poczucie dumy narodowej, pokazują, ile nas łączy. Same z siebie niewiele znaczą, ale kodują w nas to, co ważne. Zatem ich również nie może zabraknąć.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR