17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Kto pojedzie do Kazimierza?

16 maja 2018 r.

Kultura ludowa to nasz majątek


fot. JS

W sali widowiskowej Włodawskiego Domu Kultury odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Już wiadomo, kto pojedzie do Kazimierza.

Otwierając eliminacje, Tomasz Korzeniewski z WDK powiedział, że odeszliśmy od najważniejszych wartości i tradycji, dlatego trzeba ocalić kulturę ludową od zapomnienia. - Pomagają w tym właśnie takie przeglądy, jak ten. Jego zorganizowanie było możliwe dzięki zaangażowaniu Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie - podkreślił, dodając, iż kultura ludowa to nasz majątek, nasza przyszłość. W tegorocznych eliminacjach wzięło udział osiem zespołów śpiewaczych oraz pięciu solistów. Wykonawcy reprezentowali takie miejscowości, jak: Kołacze, Wyryki, Stary Brus, Kulczyn, Urszulin, Dołhobrody. Był także zespół z Włodawy.

Występy oceniało jury w składzie: Janina Biegalska z departamentu kultury, edukacji i sportu urzędu marszałkowskiego w Lublinie, Andrzej Sar - główny instruktor ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny WOK w Lublinie oraz prof. Jan Adamowski - kierownik Zakładu Kultury Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ostatecznie nagrodzono zespoły: Swańki z Wyryk, Kresowianki z Włodawy, Dołhobrodzkie Zadułyńce z Dołhobrodów, Brusowianki ze Starego Brusa, a także solistę Czesława Bożyka. Wyróżnienia przyznano Seniorom z Urszulina i Wesołym sąsiadkom z Kołacz.

Na eliminacje wojewódzkie do Kazimierza Dolnego pojadą Swańki, Dołhobrodzkie Zadułyńce oraz Czesław Bożyk.

 

Pieśni ze 100-letnią tradycją

Swańki wykonały utwory mające niemalże 100-letnią tradycję: „Hej wietrzyku wiosnowy”, pieśń o swataniu „Siedzę ja na ławie” oraz pieśń o błogosławieństwie przed ślubem „Tam w polu krynica”. Dotrwały one do naszych czasów dzięki temu, że były przypominane w domach i podczas różnych okoliczności. - Pieśni, które wykonujemy, poznajemy dzięki najstarszym mieszkańcom - przyznała Justyna Torbicz, kierownik zespołu. - Przez wiele lat zbierał je pasjonat muzyki ludowej pan Marian Chyżeński. Część utworów pochodzi od Marianny Wygiery - dodała.

 

Pasje nie tylko śpiewacze

Wesołe sąsiadki zaprezentowały się nie tylko jako zespół. Jako solistka wystąpiła kierownik zespołu Krystyna Dybek. - Przygotowałam trzy pieśni: dwie ukraińskie i polską. Jedna z nich opowiada o chłopaku, który poszedł do wojska na sześć lat i poprosił dziewczynę, aby na niego zaczekała. Ona się zgodziła, ale nie poznała go, kiedy po jego powrocie spotkali się w ogrodzie. Dopiero gdy zobaczyła na jego palcu pierścień, rozpoznała swojego ukochanego. Ta balladowa pieśń pochodzi z przedwojennej książki ukraińskiej, w której jest wiele utworów w języku chachłackim - zaznaczyła K. Dybek. - Znam język ukraiński, ponieważ tam się urodziłam i raz lub dwa razy do roku jeżdżę na Ukrainę, by odwiedzić groby bliskich. Pochodzę z terenów, których ludność została wymordowana przez bandy UPA. Interesuję się kulturą ziem wschodnich, gdyż to dobry sposób na podtrzymywanie pamięci o historii i tradycjach naszego narodu - powiedziała. Zespół wykonuje także pieśni biesiadne i żołnierskie. Jednak Wesołe sąsiadki słyną nie tylko ze śpiewu, ale i znakomitej kuchni. Znane są ich szulaki, zupa sołoducha czy kluski parszywe. - W ten sposób pielęgnujemy również tradycje kulinarne. Opieramy się na przepisach naszych babek - dopowiedziała.

Inną pasją K. Dybek jest szycie strojów ludowych. Występuje na scenie we własnoręcznie wykonanych spódnicach i gorsetach. - Jako zespół śpiewaczy mamy bogate stroje - zauważyła, dodając, iż żałuje, że młode pokolenie nie pali się do kultywowania tradycji śpiewaczych. - Próbowałam przez rok czasu pracować z piątką dziewcząt. Miał powstać ludowy zespół dziecięcy. Niestety nie udało się - wyznała.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR