13 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Łucja, Otylia, Eugeniusz

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Jarmark św. Stanisława

16 maja 2018 r.

Tradycyjnie i nowocześnie


fot. J. KURZAWA

Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja.

Święto zainaugurowała Msza św. w kościele św. Stanisława w intencji miasta i mieszkańców, która została odprawiona 8 maja. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał 11 maja prezydent Wojciech Kudelski. - Jarmark to połączenie nowoczesności z tradycją, a Siedlce są przykładem miasta, które potrafi to godzić - powiedział prezydent. Jednocześnie poinformował o odebranym dzień wcześniej od marszałka województwa dyplomie za siódme miejsce w rankingu zrównoważonego rozwoju gmin miejskich na Mazowszu.

- Autorami tego osiągnięcia są nasi mieszkańcy. To wynik pracy podatników, wszystkich mieszkańców oraz władz miasta. To zaszczytne miejsce wśród dziesięciu najlepszych. Myślę, że potrafimy dobrze służyć ludziom. Nad wszystkim, jak widać, dobrze czuwa patron naszego miasta św. Stanisław - zaznaczył włodarz, zachęcając mieszkańców do odwiedzania stoisk i zakupów. - Dzisiaj jest czas uciechy, czas jarmarku, czas baloników, kogucików, zakupów, targów i wszelkiej kulturalnej rozrywki. A Siedlce potrafią się kulturalnie bawić - dodał W. Kudelski, dziękując oraz życząc wystawcom udanych transakcji, bo - jak zaznaczył - siedlczanie są bogaci i kupią wszystko, co dobre.

Z kolei bp Kazimierz Gurda pogratulował miastu sukcesów. Odniósł się także do obchodzonego w tym roku 200-lecia diecezji. - Myślę, że od tego czasu istnieje naturalny związek pomiędzy władzą świecką i kościelną na zasadach wzajemnej współpracy i pomocy. Jest to przesłanie, z którym zwraca się do nas patron miasta św. Stanisław - zaznaczył biskup. - On jest tym, który o jedność i szacunek w szczególny sposób zabiegał i był w tym wytrwały, mądry oraz zdecydowany. Pomimo że poniósł śmierć męczeńską, to poprzez swoją wytrwałość osiągnął wiele dla całej ojczyzny. Z tego przesłania możemy korzystać i trwać we wzajemnym szacunku i jedności. Życzę, by dni jarmarku, dni święta miasta stały się czasem wzajemnej dobroci i życzliwości - podsumował bp K. Gurda.

 

Regionalnie i folkowo

Podczas jarmarku, który tradycyjnie zlokalizowano na pl. Sikorskiego i przyległych ulicach, nie zabrakło stoisk z ludowym rękodziełem oraz regionalnymi produktami, takimi jak sery, wędliny czy miody. Nie zabrakło też odzieży, biżuterii i zabawek. Impreza stała się również okazją do zaprezentowania oferty edukacyjnej przez siedleckie szkoły. Dwudniowym targom towarzyszyły prezentacje artystyczne jedynego zawodowego kataryniarza w kraju, pomysłodawcy i sprawcy cyklu „Międzynarodowego Festiwalu Kataryniarzy” w Polsce. Kolejną atrakcją jarmarku stały się warsztaty garncarskie, podczas których można było spróbować swoich sił na kole garncarskim, zgłębiając tajniki wiedzy o tej sztuce ludowej. Chętnych nie brakowało! Odwiedzający jarmark mogli także odwiedzić stoiska edukacyjne Lasów Państwowych i przemaszerować ścieżką zmysłów.

W drugim dniu imprezy na specjalnie przygotowanej scenie wystąpiły regionalne zespoły i kapele ludowe. W czasie, gdy ze sceny płynęły folkowe rytmy, każdy miłośnik gotowania mógł spróbować swoich sił w zabawie kulinarnej.

Dzięki sprzyjającej pogodzie tegoroczny jarmark można zaliczyć do wyjątkowo udanych.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR