19 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Dariusz, Urban, Gabriela

Pogoda: Siedlce

Numer 51-52
20-02 stycznia 2019r.

menu

NEWS

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Czuwanie wspólnot, stowarzyszeń i ruchów katolickich

23 maja 2018 r.

Bogu miłe jest posłuszeństwo serca


fot. Monika Jabłkowska/podlasie24.pl

W sobotę 19 maja w kościele Ducha Świętego w Siedlcach odbyło się czuwanie wprowadzające w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Zebranym towarzyszyło hasło „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Czuwanie, które rozpoczęło się o 19.00, prowadził wicedyrektor wydziału duszpasterskiego siedleckiej kurii ks. Mariusz Zaniewicz wraz z członkami Wspólnoty Jednego Ducha. Rozpoczął od powitania przedstawicieli przybyłych wspólnot, stowarzyszeń i grup. Wśród przybyłych na czuwanie nie mogło zabraknąć pasterzy Kościoła siedleckiego - biskupów Kazimierza Gurdy i Piotra Sawczuka, jak też duszpasterzy i moderatorów poszczególnych grup. Zachęcając do wspólnotowej modlitwy, s. M. Zaniewicz podkreślił, że w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego - wobec będących znakiem jedności Kościoła księży biskupów - na zebranych we wspólnotach Duch Święty w sposób szczególny wylewa różne dary. - Tu i teraz aktualizuje się to, co kiedyś wydarzyło się w Wieczerniku - podkreślił.

Po odśpiewaniu hymnu „O Stworzycielu, Duchu, przyjdź” nastąpiła liturgia słowa. Homilię wygłosił dyrektor wydziału duszpasterstwa rodzin ks. kan. dr Jacek Sereda, ukierunkowując swoje rozważania na posłuszeństwo w Kościele. Zwrócił uwagę, że oczywistość bycia chrześcijaninem niejednokrotnie przesłania dobra i łaski, których doświadczamy tylko dlatego, że jesteśmy we wspólnocie Kościoła. - Dzisiaj, gdy przeżywamy jubileusz 200 lat naszej diecezji, chcemy wyrazić radość, że możemy tę pałeczkę wiary przenieść dalej - zaakcentował z uwagą, że Kościół chce iść do tych, którzy nie wierzą, z prawdą o Jezusie Chrystusie.

Tłumacząc pojęcie posłuszeństwa w Kościele, ks. J. Sereda odwołał się do rytu święceń kapłańskich, a dokładnie do momentu, gdy kandydat do kapłaństwa wkłada swe ręce w ręce biskupa jako wyraz zgody, posłuszeństwa na to, by Bóg przez Kościół go poprowadził. - Potrzebujemy w posłuszeństwie odkrywania woli Boga w naszym życiu - mówił, tłumacząc, że posłuszeństwo warunkuje poczucie bezpieczeństwa, prowadzenia w Kościele.

 

O ducha posłuszeństwa w Kościele

- Modlitwa o asystencję Bożego Ducha jest potrzebna naszej wspólnocie, byśmy wkładając ręce w rękę Boga, słuchając Jego słowa, mogli bezpiecznie wędrować do świętości, wypełniając nasze powołanie. Ale Bogu jest miłe posłuszeństwo, które nie wynika ze strachu, z prawa, ale posłuszeństwo, które wynika z potrzeby serca: ja słaby, daję Ci, Panie, siebie, byś mnie poprowadził - tłumaczył ks. Sereda. Omówił następnie problem procesu subiektywizacji wiary związany z pentekostalizacją, tj. uzielonoświątkowieniem, uchartyzmatowieniem. Wyraża się ona na różne sposoby - w przekonaniu o misyjności narodu polskiego, w antyintelektualizmie w wierze i opieraniu swojej wiary na emocjonalności, w zalewie objawień prywatnych, w lekceważeniu Magisterium Kościoła i przepisów liturgicznych. - Dzisiaj w naszej diecezji jesteśmy świadkami rozwoju ruchów charyzmatycznych. Cieszą się one popularnością. Jeśli chcemy być wierni Kościołowi, to ci, którzy taką wspólnotą kierują czy posługują w niej jako katechiści, muszą mieć zgodę, być posłani przez pasterza - uwrażliwiał. Zachęcając do czujności, jak też prosząc o modlitwę o ducha posłuszeństwa w Kościele, wskazał na przykład św. o. Pio oraz ks. Dolindo Ruotolo, którzy w momencie, gdy zostali wyłączeni z posługi, nie buntowali się, ale poddali się decyzji Kościoła.

- Papież Benedykt mówi, że nieposłuszeństwo nie buduje Kościoła. Ja powiem pozytywnie: posłuszeństwo jest lepsze niż najlepsze nabożeństwo - zakończył ks. J. Sereda.

 

Czas świadectwa

Następnie zebrani wysłuchali świadectwa członkini Wspólnoty Jednego Ducha, która opowiadała o swoim nawróceniu. Jednym z pierwszych kroków ku całkowitej przemianie była spowiedź z całego życia. - Pierwszy raz poczułam wtedy, że jestem wolna, kochana. Będąc osobą dorosłą, doświadczyłam, że należę do Boga - stwierdziła. Dzięki Maryi - trafiła do Wspólnoty Jednego Ducha. - Stało się to za sprawą Ducha Świętego. To On mnie kształtuje i prowadzi każdego dnia. Rozkochał mnie w Kościele, w sakramentach. Ja już dzisiaj nie muszę iść do kościoła, by „podpisać listę obecności”, ale idę, bo tego pragnę. Chcę żyć w miłości Pana Boga, odpowiadać na miłość, której doświadczyłam i doświadczam - mówiła żarliwie.

 

Przyjdź, Duchu Święty

Druga część spotkania miała charakter modlitewnego czuwania przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Zebrani słowem i śpiewem przyzywali Ducha Świętego, prosząc o Jego dary.

Na zakończenie czuwania głos zabrał bp K. Gurda. Przypomniał, że Trzecia Osoba Trójcy Przenajświętszej została dana Kościołowi jako dar Jezusa, Jego Duch, prowadzący we wspólnocie wszystkich, którzy w Jezusa wierzą. - W wielkiej wspólnocie Kościoła jest miejsce na mniejsze wspólnoty, w których pogłębiana jest prawda o Kościele, o Jezusie, tym, kim my sami jesteśmy wobec Pana Boga - powiedział biskup. - Dziękujemy w tym błogosławionym czasie za wspólnotę Kościoła diecezjalnego. Módlmy się o jej jedność. Przynależąc do różnych wspólnot - które są i potrzebne, i konieczne - pragniemy, by czuły jedność z Kościołem - podkreślił bp Gurda.

Spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR