22 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

30 maja 2018 r.

Obudzeni

„Zapukali do naszego sumienia i zapytali: coście zrobili w tej sprawie?” - skomentował protest niepełnosprawnych były szef MSWiA Bartłomiej Sienkiewicz. „Nie należę do żadnej partii; wspieram, ale nie należę” - zadeklarował Lech Wałęsa. „Zrobię wszystko, żeby liderem opozycji jak najszybciej był Kaczyński. To mój cel” - przekonywał Grzegorz Schetyna.

Można by wręcz w nieskończoność cytować wypowiedzi znanych powszechnie osób, którym protest niepełnosprawnych w sejmie przypomniał, że mają sumienia. Ba! Ukazał głębię tych sumień, aktywował pokłady współodczuwania i zrozumienia sytuacji. I dobrze. Lepiej późno niż wcale. Inna sprawa, że deklarując empatię, obudzeni starali się przyłożyć aktualnemu rządowi. Piekłem postraszyć.

W imieniu Pana Boga przeklinać „służalczych pachołków”, których nie wzruszyły błagania protestujących. Porównać Straż Marszałkowską do hitlerowców. Odtrąbić zwycięstwo protestujących. Czyli swoje.

Nie ma dwóch zdań co do tego, że i życie niepełnosprawnych, i życie ich opiekunów jest mocno skomplikowane. Kwestią bezdyskusyjną jest też, że należy się im pomoc. Problem - jak zawsze - tkwi w szczegółach. Tu: w mocno przesadzonej reakcji wielu „wybitych ze snu”. Pośredników, którzy - jak to pośrednicy - najwięcej chcą ugrać dla siebie.

Ciekawe - nie tylko dla socjo- i psychologów - wydaje się to budzenie. Wszak najgłośniej o braku pomocy dla niepełnosprawnych krzyczą ci, którzy zupełnie niedawno mieli władzę. Przez lata jej sprawowania jakoś o wyrażaniu empatii nie pamiętali. A przecież pukali do tych (uśpionych wtedy?) sumień ci sami niepełnosprawni, którzy i dzisiaj się o pomoc dobijają.

Ciekawe też, że ci najgłośniejsi i najbardziej zapiekli wspieracze sejmowego protestu niepełnosprawnych rozwiązanie wszystkich problemów upatrują w aborcji. Najpierw tych, u których stwierdzono jakieś ułomności, czyli - o, paradoksie! - takich, jak bronieni(?) przez nich protestujący w sejmie. To - zdaniem wielu wspieraczy - remedium na życiowe trudności. Najlepsza terapia. A jaka medialna! Jak dzielnie wpisuje się w obronę „nieludzkiego zmuszania kobiet” do rodzenia chorych dzieci. Ba! Do rodzenia dzieci w ogóle. Bo to łamanie świętego prawa kobiet. Zaścianek Europy. Średniowiecze. Cieszą się, że zgodnie z ich widzeniem nowoczesności światło dzienne ujrzała właśnie ustawa o aborcji na życzenie? W kraju jeszcze niedawno uznawanym za jeden z najbardziej katolickich w Europie.

Łamaniem praw dziecka do tożsamości uzasadnia swoje wezwanie do zamykania okien życia Komitet Praw Dziecka ONZ. Ciekawe, że według jego opinii okna życia są łamaniem praw, a aborcja na życzenie - nie jest. Należy więc rozumieć, że aborcja ocala tożsamość dziecka? Zdaniem ludzi z pierwszego szeregu postępu okna życia nie są wspieraniem dzieci. Są wspieraniem dorosłych w ich braku odpowiedzialności za powołanie do życia. Aborcja, według nich, nie jest. Mocno pokrętne myślenie.

Ale, niestety, dosyć ostatnio modne. A że podążanie za modą jest sensem istnienia wielu ludzi, to mamy to, co mamy. Imitację życia. Strach, że jeśli nie wpiszemy się w modne trendy, zostaniemy wyautowani. Więc idziemy tą wydeptaną drogą, tym szerokim gościńcem, tą otwartą na oścież bramą. Może jednak dobrze byłoby się naprawdę obudzić i zauważyć, że - wbrew pozorom - w życiu lepiej jest wybierać drogi mniej uczęszczane.

Anna Wolańska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR